Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt Comenius - EPEITE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt Comenius - EPEITE"— Zapis prezentacji:

1 Projekt Comenius - EPEITE
Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną Projekt Comenius - EPEITE Prezentacja przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Jeleniej Górze pod opieką Roberta Zalewskiego – koordynatora projektu Jelenia Góra, 7 stycznia 2013

2 Piąta podróż wirtualna PORTUGALIA Lizbona

3 Portugalia to kraj położony na południu Europy, na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Od Północy i Wschodu kraj graniczy z Hiszpanią zaś od Zachodu i Południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego.

4 Portugal Portugalia jest republiką o parlamentarno-prezydenckim systemie rządów. - Prezydentem obecnie jest: Aníbal Cavaco Silva - Język urzędowy: portugalski - waluta: euro - Hymn narodowy: A Portuguesa

5 Portugalia liczy nieco ponad 10 milionów mieszkańców. Najważniejsze miasta to: Lisbona; Porto; Veiro; Braga;

6 Lizbona jest stolicą kraju od 1255 i jednocześnie jednym z najstarszych miast Europy. Obecnie liczy ponad 2 miliony mieszkańców i jest największym miastem kraju i 11. co do wielkości miastem w Europie. Herb Lizbony

7 Miasto położone jest na północnym brzegu rzeki Tag w miejscu, gdzie wpada ona do Oceanu Atlantyckiego. Do miasta prowadzą dwa mosty: - Most 25 kwietnia - I most Vasco da Gama

8 Siedem kilometrów od centrum miasta znajduje się międzynarodowy port lotniczy. Od niedawna centrum miasta z lotniskiem połączone jest czerwoną linią metra. Wiele linii lotniczych obsługuje połączenia z Lizbony do Polski.

9 Lizbona Na rozwój miasta wpływ miały: - wielkie odkrycia geograficzne. Najsłynniejszymi odkrywcami, którzy stąd wyruszali byli: Henryk Żeglarz, Bartłomiej Dias, Vasco da Gama i Ferdynand Magellan, Henryk Żeglarz Vasco da Gama Ferdynand Magellan

10 oraz trzęsienie ziemi, które dotknęło miasto 1 listopada 1755 roku
oraz trzęsienie ziemi, które dotknęło miasto 1 listopada 1755 roku. Tuż po nim miasto zatopiła fala tsunami a ocalałe dzielnice strawił ogromny pożar.

11 Współczesne miasto jest pełne kontrastów: białe fasady udekorowane niebieskimi płytkami azulejos, wąskie uliczki i małe placyki pełne kolorowych kafejek.

12 Miasto najprzyjemniej jest zwiedzać tramwajem, który jest jego nieodłącznym elementem. Najsłynniejszy to tramwaj numer 28 wspinający się po najstarszych dzielnicach miasta. Zapraszamy na przejażdżkę!

13 Alfama, to najstarsza położona na wschód od centrum robotnicza dzielnica Lizbony. Krętymi uliczkami przeciska się tu tramwaj a wieczorem można posłuchać fado w niezliczonych kawiarenkach. Zamek de Saint-Georges widok na Alfamę Miradouro de Santa Luzia jedna z wąskich uliczek

14 Baixa jest elegancką dzielnicą zbudowaną w całości po trzęsieniu ziemi
Baixa jest elegancką dzielnicą zbudowaną w całości po trzęsieniu ziemi. To serce Lizbony i jej największa dzielnica handlowa. Ulica Augusta (rua Augusta) – najbardziej znana piesza ulica mista.

15 Łuk Triumfalny – Arco do triunfo
Plac Handlowy - La Praça do Comércio 

16 Rossio to historyczna nazwa placu Don Pedro IV (Praça de D
Rossio to historyczna nazwa placu Don Pedro IV (Praça de D. Pedro IV) – najważniejszy plac Lizbony. Przez stulecia rozgrywały się tutaj najważniejsze wydarzenia: uroczystości, powstania, egzekucje. Dzisiaj to najpopularniejsze miejsce w mieście.

17 Chiado – to położona pomiędzy Bairro Alto i Baixa handlowa dzielnica stolicy. Lizbończycy i turyści przychodzą tutaj nie tylko kupować książki, ubrania ale również napić się kawy w modnych kawiarniach. Statue du poète António Ribeiro „Chiado” Chiado – le Théatre de São Carlos

18 Bairro Alto ze swoimi wybrukowanymi uliczkami to z pewnością najładniejsza dzielnica miasta. Liczne rzesze Lizbończyków szukają tu nocnych rozrywek w niezliczonych barach, restauracjach, w których wieczorami rozbrzmiewa nostalgiczne fado.

19 Na zachodnim krańcu miasta znajduje się dzielnica Belém
Na zachodnim krańcu miasta znajduje się dzielnica Belém. To właśnie stąd w okresie wielkich odkryć geograficznych wypływały karawele w poszukiwaniu skarbów. Najbardziej znanym zabytkiem są Wieża Belém - strzegąca niedgyś wejścia do portu i Klasztor Hioronimitów

20 Najsłynniejszym współczesnym pomnikiem w dzielnicy jest Pomnik Odkrywców - Le Padrão dos Descobrimentos. Konstrukcja została wzniesiona w 1960 roku dla uczczenia pięćsetnej rocznicy śmierci księcia Henryka Żeglarza.

21 Kuchnia Największy wpływ na kuchnię Lizbony ma Ocean. Jednym z lokalnych przysmaków są placuszki z dorsza - pataniscas de bacalhau.

22 Inną specjalnością kuchni lizbońskiej są peixinhos da horta
Inną specjalnością kuchni lizbońskiej są peixinhos da horta. Są to kawałki fasoli smażone w głębokim tłuszczu w panierce przygotowanej z mąki i wody.

23 W południowych dzielnicach miasta przysmakiem są grilowane sardynki.

24 Najsmaczniejszym deserem stolicy Portugalii jest pastel de nata, którego najstarsza fabryka znajduje się w dzielncy Belém. To rodzaj kremu serwowanego na ciepło. Deser podawany jest z cukrem waniliowym i cukrem pudrem.

25 komunikacja Lizbońskie metro liczy 4 linie o łącznej długości 39 km, na których znajduje się 46 stacji. Pierwsza linia została oddana do użytku w

26 W stolicy funkcjonuje 5 linii tramwajowych
W stolicy funkcjonuje 5 linii tramwajowych. L'elétrico – tak jest tutaj nazywany - w centrum Lizbony pozostaje tradycyjnym środkiem transportu.

27 Nocleg w Lizbonie Lizbona pozostaje ciągle jednym z nielicznych miast, gdzie można tanio przenocować.

28 W mieście funkcjonuje - wiele kempingów: hosteli
hosteli i hoteli, w których ceny za nocleg jednej osoby wahają się od 38 do 150 euro.

29 Warunki klimatyczne Na pogodę w Lizbonie największy wpływ ma ciepły Prąd Północnoatlantycki Golfsztrom. Lata są tutaj suche i ciepłe zimy zaś łagodne i wilgotne. Śnieg nie pada tutaj prawie nigdy.

30 Zakupy Wszyscy Portugalczycy kochają zakupy. Nic dziwnego, że w Lizbonie jest wiele centrów handlowych takich jak: Dolce Vita Tejo; Centrum handlowe Colombo, l'Amoreiras Shopping Center lub taż centrum Vasco de Gama. W centrum miasta najważniejszą ulicą handlową jest Avenida da Liberdade.

31 Lizbona – informacje praktyczne
Numery służb ratunkowych policja / straż pożarna / pogotowie 112 (w języku portugalskim) 115 (pomoc wielojęzyczna) Ambasada RP w Lizbonie Avenida des Descobertas Lisboa Tél.: (+351) Biuro Informacji Turystycznej


Pobierz ppt "Projekt Comenius - EPEITE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google