Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jakub Skiba i Kamil Powalski przedstawiają Symetrie w przyrodzie. Kl. 1C.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jakub Skiba i Kamil Powalski przedstawiają Symetrie w przyrodzie. Kl. 1C."— Zapis prezentacji:

1 Jakub Skiba i Kamil Powalski przedstawiają Symetrie w przyrodzie. Kl. 1C

2 1.)Symetria w przyrodzie 2.)Znaczenie praktyczne w symetrii 3.)Czy piękne rogi to ozdoba i oręż ? 4.)Pawi ogon 5.)Dlaczego jaskółki zdradzają swoich partnerów?

3 SYMETRIA- własność figur geometrycznych lub innych tworów matematycznych lub poza matematycznych, dająca się zwykle wyrazić za pomocą niezmienniczości względem pewnych przekształceń Np.; s. koła, s. kwadratu. Na płaszczyźnie figury płaskie mogą mieć s. lustrzaną ze względu na odbicia ( tzw. s. osiową), s. translacyjną ze względu na przesunięcie równoległe i s. obrotową ze względu na obroty.

4 Czasem symetria po prostu pomaga żyć. Z jednym uchem nie potrafilibyśmy tak precyzyjnie określić źródła dźwięku. Jedno oko nie wystarcza by dobrze oszacować odległość. Węże i niektóre jaszczurki mają rozdwojone języki, dzięki którym smakują otoczenie niejako stereo. Wysuwają język, rozszerzają jego końcówki i pobierają nimi próbki substancji chemicznych obecnych w powietrzu. Próbki te dostarczone są do dwóch otworów w podniebieniu, gdzie są badane w tzw. Organach Jacobsa. Dzięki temu młode osobniki mogą odnaleźć ścieżki zapachowe dorosłych i po nich jak po strzałach trafić do miejsca gromadnego zimowania. Język pomaga też wyczuć zapach rozsiewany przez samice lub przyszłą ofiarę.

5 Poroża saren, jeleni czy reniferów to nie tylko wspaniały oręż, ale także wizytówka ich zdrowia. Jeśli w czasie kształtowania się poroża byk słabo jadł lub chorował. Nie ma mowy by wyrosło ono symetrycznie. Takie rogi ma tylko samiec w pełni sił. Musi w sobie nosić również niezwykłe geny.

6 Zadanie pawia nie jest wcale łatwe. Musi przekonać samice, by przyjęła jego zaloty. Spośród wielu konkurentów samica wybiera tego, którego wachlarz ma najbardziej symetryczny wzór.

7 Słabość płci pięknej do symetrii została najlepiej zbadana u jaskółek dymówek. A.Moller z uniwersytetu Kopenhaskiego udowodnił że, jeden ruch nożyczek przy ogonie może zrujnować najbardziej pociągającemu samcowi. Jaskółki dymówki łączą się podczas sezonu lęgowego w stałe pary. Samica wybiera partnera i wspólnie z małżonkiem zakłada gniazdo. A.Moller zauważył, że samce z najdłuższymi i najbardziej symetrycznymi ogonami cieszyły się największym powodzeniem. Samice były zapładniane przez samców potem wracały do swojego partnera i znosiły jaja. Niektóre jaja były zapłodnione przez atrakcyjnego samca.

8 KONIEC


Pobierz ppt "Jakub Skiba i Kamil Powalski przedstawiają Symetrie w przyrodzie. Kl. 1C."

Podobne prezentacje


Reklamy Google