Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Do prezentacji wykorzystano zdjęcia i teksty ze stron internetowych:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Do prezentacji wykorzystano zdjęcia i teksty ze stron internetowych:"— Zapis prezentacji:

1 Do prezentacji wykorzystano zdjęcia i teksty ze stron internetowych:
ZWIERZĘTA LEŚNE Do prezentacji wykorzystano zdjęcia i teksty ze stron internetowych:

2 BORSUK

3 Borsuk ma szare ubarwienie na grzbiecie, na brzuchu i kończynach czarne. Na głowie widoczne wzdłużne dwie białe pręgi. Uszy są małe. Ciało zakończone krótkim ogonem. Kończyny posiadają po 5 palców z długimi pazurami. Tryb życia: Borsuki są aktywne nocą. Za dnia spędzają czas w norze. W okresie zimowym w czasie mrozów borsuk zasypia w norze, w cieplejsze dni wychodzi w celu zdobycia pożywienia. Nieczystości z nory są na bieżąco usuwane na zewnątrz, dzięki temu jest ona cały czas czysta i pozbawiona nieprzyjemnych zapachów. Żyją w grupach złożonych z dwóch dorosłych osobników oraz kilku młodych. Odżywianie: Odżywiają się grzybami, żołędziami, ślimakami, owadami, dżdżownicami, młodymi królikami, zającami, ptakami oraz ich jajami, owocami i warzywami.

4 LIS

5 Cechy charakterystyczne: Ubarwienie rudo-brązowe, spód jaśniejszy
Cechy charakterystyczne: Ubarwienie rudo-brązowe, spód jaśniejszy. Długi, puszysty ogon. Długi nos, uszy sterczące. Tryb życia: Zwierzęta stadne, trzymają się hierarchii w stadzie. Dominuje samica, a także samiec, posiadają kilka podrzędnych samic, należących do młodszych pokoleń. Podporządkowane samice pomagają najstarszej w opiece nad najmłodszymi osobnikami. Lisy podchodzą pod siedliska ludzi w celu poszukiwania pożywienia wśród odpadów lub ptactwa domowego. Odżywianie: Odżywiają się małymi ssakami, ptakami, ptactwem domowym, padliną, roślinami leśnymi, orzechami.

6 ZAJĄC

7 Zające to: Niewielkie ssaki, o różnym ubarwieniu, zimą białe
Zające to: Niewielkie ssaki, o różnym ubarwieniu, zimą białe. Posiadają długie uszy, głowę wąską i wydłużoną z dwoma parami siekaczy w górnej szczęce, krótkie kończyny, tylne dłuższe, pozwalające jednak wykonywać skoki i poruszać się z prędkością do 70 km/h. Tryb życia: Zające prowadzą samotny tryb życia, poza okresem parkotów. Przywiązują się do terenu, na którym się urodziły. Odżywianie: Trawa, koniczyna, buraki, marchew, ziemniaki, kapusta, rzepak, seradela i oziminy zbóż, pietruszka.

8 WILK

9 Wilki: Posiadają ubarwienie szaro-białe-brązowe do czarnego
Wilki: Posiadają ubarwienie szaro-białe-brązowe do czarnego. Długa sierść (do 17 cm) wzdłuż grzbietu służy do okazywania złości i odstraszania w przypadku ataku.  Posiadają bardzo pojemny żołądek, ok. 9 litrów, a także rozciągliwy przełyk umożliwiający połykanie dużych kawałków mięsa. Szczęka dorosłego wilka wyposażona jest w 42 zęby, o długości do 27 mm. Tryb życia: Wilki są aktywne najbardziej w porannej i wieczornej części dnia, jednak pory te mogą się nieznacznie przesuwać, w zależności od różnych czynników zewnętrznych, chociażby takich jak czynniki pogodowe.  Wilk jest zwierzęciem stadnym. Przywództwo w stadzie ma tylko jedna para. Odżywianie : Gryzonie, bezkręgowce, zające, ptaki, ssaki kopytne. Wilk potrzebuje spożyć dziennie ok. 1,3 kg mięsa.

10 DZIK

11 DZIK: Ubarwienie sierści czarne, brązowe, rudawe
DZIK: Ubarwienie sierści czarne, brązowe, rudawe. Ciało masywne, klatka piersiowa bardzo rozrośnięta. Głowa duża zakończona długim nosem, uszy duże, sterczące. Kończyny krótkie, umięśnione. Odyńce posiadają rozrośnięte kły górne i dolne, które się ze sobą krzyżują. Dziki mają słaby wzrok, dobry słuch i węch, potrafią biegać galopem, jednak tylko na krótkich dystansach. Tryb życia: Dzik jest zwierzęciem stadnym. W skład stada rodzinnego wchodzi stara samica - locha, która przewodniczy warchlakom i młodym lochom. Samce żyją poza grupą. Żerowanie rozpoczynają w porze wieczornej, kiedy to opuszczają lasy i wychodzą na pola. Za dnia przebywają w legowiskach lub w błocie. W sytuacjach zagrożenia stają się agresywne. Odżywianie: Wszystkożerne.

12 WIEWIÓRKA

13 WIEWIÓRKA: Sierść na grzbiecie w kolorze rudym, na brzuchu biała. Głowa mała, oczy umieszczone po bokach, uszy sterczące, u niektórych zakończone sztywną, prostą sierścią. Ciało kończy długi, puszysty ogon, pomocny przy wykonywaniu skoków między drzewami. Tryb życia: Wiewiórki preferują aktywny tryb życia. Zajmują się szukaniem lub budowaniem gniazd w dziuplach drzew, a także gromadzeniem pożywienia, które zakopują lub suszą na drzewie na okres zimowy. Odżywianie: Nasiona, owoce, grzyby, pędy, orzechy, jaja, małe pisklęta

14 SARNA

15 Sarna: Ubarwienie sierści zależne od pory roku, w lecie jest czerwono-brązowe, jesienią i zimą siwo-brązowe. Ciało smukłe, kończyny długie i wąskie, zakończone racicami. Samce posiadają poroże o długości do 30 cm, zrzucane na zimę. Tryb życia: Sarny prowadzą stadny tryb życia, poruszają się w grupach od kilku do kilkudziesięciu osobników. Preferują nocny tryb życia. Wykazują agresję związaną z obroną swojego terytorium. Odżywianie: Rośliny, głównie trawy, liście, owoce leśne, grzyby

16 Prezentacja przygotowana przez Elżbietę Rakowską - Kiliszek


Pobierz ppt "Do prezentacji wykorzystano zdjęcia i teksty ze stron internetowych:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google