Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MIESZKAŃCY NASZYCH LASÓW

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MIESZKAŃCY NASZYCH LASÓW"— Zapis prezentacji:

1 MIESZKAŃCY NASZYCH LASÓW
Zdjęcia wykorzystane w prezentacji pochodzą ze strony internetowej: zawierającej „darmowe” zdjęcia, w większości przypadków wykonane dla potrzeb „Wikipedii”.

2 NIEDŹWIEDŹ BRUNATNY Niedźwiedź brunatny – to najpotężniejszy drapieżnik lądowy. Żyje w trudno dostępnych nizinnych i górskich lasach. Osiąga wagę do 450 kg i długość ciała ok. 2,9 m. Niedźwiedź jest zwierzęciem wszystkożernym. Odżywia się jagodami, grzybami, wszelkimi owocami, nasionami i pędami roślin. Zjada również owady, łowi ryby, poluje na mniejsze i większe ssaki. Na zimę przygotowuje sobie legowisko zwane gawrą i zapada w sen zimowy, z którego od czasu do czasu może się budzić. W zimie samica rodzi zwykle 2–3 młodych, którymi opiekuje się aż do następnego miotu. Niedźwiedź brunatny jest chroniony na obszarze całej Polski. Opracował Kacper Michalak na podstawie Encyklopedii Zwierząt ,,Zwierzęta Polski”- E. Zarych. by Simm source wikimedia license Public

3 LIS Lis jest najpospolitszym drapieżnikiem w naszym kraju. Żyje zarówno w lesie jak i na polu. Jest zwierzęciem mięsożernym. Jego główne pożywienie stanowią myszy, ale zjada również żaby, jaszczurki, ryby ptaki króliki i zające. Szczenięta rodzą się ślepe i dopiero po 14 dniach otwierają oczy. Początkowo żywią się mlekiem matki, następnie matka znosi im myszy, ptactwo i drobną zwierzynę ucząc je jeść mięso. Lis żyje do 15 lat. Opracował Filip Such na podstawie książki ,,Fascynujące fakty –ssaki” - D. Alderton . source FWS license Public Domain

4 BORSUK Borsuk występuje w całym kraju, w szczególności w lasach mieszanych i liściastych. Jest zwierzęciem wszystkożernym. Jego głównym pożywieniem są korzonki, grzyby, jagody, brukiew, żołędzie, ślimaki, myszy, krety i żaby. Żeruje tylko w nocy. Z nastaniem mrozów borsuk zasypia w norze. W czasie zimy budzi się jednak i wychodzi z nory, by coś złowić. Żyje od 10 – 12 lat. Opracował Miłosz Rząsa na podstawie książki ,,Ilustrowana Encyklopedia Zwierząt Polski”- wyd. PWN i Wikipedii.

5 DZIK Dzik – jest zwierzęciem roślinożernym. Jego głównym pożywieniem są trawy, zioła, krzewy, liście, korzenie, owoce leśne (żołędzie i brukiew), jagody, grzyby oraz wszelkiego rodzaju robaki, larwy i chrząszcze. Dziki są zwierzyną gromadną, żyją w watahach, którym przewodzi locha. Żerują w nocy. W dzień pozostają w swoich barłogach, które robią sobie w gęstwinach leśnych lub w miejscach podmokłych. Locha w razie pisku warchlaka może nawet zaatakować myśliwego. Dziki dożywają wieku 15 lat. Opracował Łukasz Owsiak na podstawie książki ,,Zwierzęta naszych lasów” – wyd. IBIS.

6 ZAJĄC Zając jest najpospolitszym zwierzęciem w naszym kraju. Można go spotkać zarówno w polu jak i w lesie, na równinie, w górach. Jego charakterystyczne cechy, to większe od głowy uszy oraz większe od przednich kończyny tylne. Przeciętnie zające mają długość ok. 75 cm i 30 cm wysokości. Osiągają wagę od 3 do 5 kg. Zając jest zwierzęciem roślinożernym, żywi się trawą, koniczyną, burakami, marchwią, ziemniakami, kapustą. Żeruje wieczorem i wczesnym rankiem, a czasami również w nocy. W dzień wypoczywa w kotlinach. Zające żyją około10 lat. by John J. Mosesso/NIBB.Gov license Public Domain Opracowała Ewelina Kocur na podstawie książki ,,Zwierzęta naszych pól i łąk” Wyd. IBIS.

7 WIEWIÓRKA Wiewiórka - zamieszkuje lasy liściaste, mieszane, iglaste, parki i ogrody na terenie całej Polski. Jej pokarm stanowią nasiona drzew, orzechy, jagody, grzyby, a także owady, jaja ptasie i pisklęta. Na okres zimowy gromadzi zapasy w dziuplach i zagłębieniach kory. Wiewiórki mieszkają i żywią się na drzewach. Szybkie i zwinne ,,fruwają”, przeskakując z gałęzi na gałąź. Kiedy skaczą, poruszają pierzastym ogonem w górę, w dół i na boki, co ułatwia im zachowanie równowagi. source NPS license Public Domain Opracowała Julia Pasieka na podstawie książki ,,Zwierzęta naszych ogrodów” wyd. IBIS.

8 JEŻ Jeż należy do zwierząt aktywnych o zmierzchu i w nocy. W dzień śpi ukryty pod liśćmi w rozpadlinach i podziemnych jamkach. O zmierzchu wychodzi z ukrycia i poszukuje pożywienia. Ma bardzo dobry słuch i węch. Nos jeża jest zawsze wilgotny i stanowi doskonały narząd dotyku. W momencie zagrożenia jeż nie ucieka, ale zwija się w kolczastą kulkę. Późną jesienią, gdy temperatura spada, jeże stają się ociężałe i zapadają w sen zimowy. Nie robią zapasów na zimę. Odżywiają się tłuszczem nagromadzonym w organizmie pod koniec lata i jesienią. Odżywiają się owadami, robakami, ślimakami, małymi płazami i gadami oraz ptasimi jajami, a czasem grzybami. Opracował Michał Kocur na podstawie książki ,,Ssaki” wyd. Arkady i Wikipedii.

9 ŁOŚ Łoś jest zwierzęciem typowo leśnym. Zamieszkuje najczęściej podmokłe lub wilgotne lasy, zarośla, często trzyma się bagien. Żywi się młodymi pędami drzew i krzewów, korą z miękkich drzew, roślinami wodnymi, ziołami, a także zbożem. Maksymalny wiek życia łosia wynosi około 20 lat. Jego naturalnymi wrogami są niedźwiedzie, wilki i rysie. by John J. Mosesso source NBII license Public Domain source NPS license Public Domain Opracował Dawid Furtek na podstawie książki ,,Ilustrowana Encyklopedia Zwierząt Polski” Wyd. PWN.

10 SARNA Sarna jest gatunkiem zdolnym do zasiedlania różnych środowisk. Odpowiada jej zarówno las liściasty jak i iglasty. Jest zwierzęciem roślinożernym. Zjada zielone części roślin, trawy, zioła, liście i pączki roślin drzewiastych. W skład jej diety wchodzą również pędy malin, jeżyn, dzikich róż, żołędzie i grzyby. Samica sarny to koza, a samiec – kozioł. Zimą sarny skupiają się w duże stada liczące niekiedy 30 i więcej sztuk. Sarna żyje na wolności około 15 lat. Opracowała Roksana Król na podstawie ,,Encyklopedii Zwierząt – Zwierzęta Polski” – E. Zarych.

11 WILK Wilk jest drapieżnikiem. Żywi się drobnymi zwierzętami, ptakami, ale i dużymi zwierzętami jak jeleń, czy łoś. Wilki żyją w stadach (watahach) liczących od kilku do 20 osobników. W stadzie przewodzi najsilniejsza jednostka lub ich para. Razem polują, przekazując sobie informacje i pomagając. W Polsce wilki były tępione jako zagrożenie dla zwierzyny łownej i zwierząt gospodarskich. Obecnie na terenie Polski wilki są objęte ochroną. Opracował Adrian Armata na podstawie książki ,,Fascynujące Fakty – Ssaki” – D. Alderton i Wikipedii.

12 ŻUBR Żubr jest największym współcześnie żyjącym ssakiem w Europie, w tym w Polsce. W naszym kraju żyją dwie odmiany żubrów: białowiesko-nizinny i białowiesko- kaukaski, z których większość żyje w puszczach Białowieskiej, Piskiej i Boreckiej oraz w Bieszczadach. Są zwierzętami roślinożernymi, jedzą trawę, liście, pąki, także korę drzew, żołędzie czy siano. Ten olbrzymi ssak ma wysokość do 2 m, długość do 3,30m i wagę do 600kg. Żubry żyją w niewielkich stadach złożonych z samic i młodych, na zimę łączą się w większe stada. Samice rodzą zazwyczaj tylko jedno młode w ciągu roku. Żubry żyją około 25 lat. Objęte są całkowitą ochroną. Opracował Łukasz Owsiak na podstawie książki ,,Polska – piękno naszej przyrody”, I. Jarosz by Jack Dykinga source ARS license Public Domain

13 RYŚ Ryś jest gatunkiem rzadkim i chronionym. W Polsce żyje w puszczach na północnym wschodzie oraz w Karpatach i lasach na Podkarpaciu. Ma cm wysokości i waży 20-35kg. Ma szarożółte lub rude futro z ciemnymi cętkami. Zimą zmienia futro na szare lub szarobrązowe. Prowadzi nocny tryb życia, w dzień śpi i wypoczywa w ukryciu. Żywi się leśnymi małymi i dużymi ssakami, np. zające, sarny, jelenie, lisy, młode dziki, a także gryzoniami i ptakami. Opracował Dawid Furtek na podstawie książki ,,Zwierzęta Polski” – E.Zarych.

14 PODSUMOWANIE W naszej prezentacji przedstawiliśmy tylko niektóre ssaki żyjące w lesie. Dowiedzieliśmy się jednak wielu ciekawych rzeczy na temat życia tych zwierząt. Swoją ciekawość zaspokoiliśmy szukając informacji w różnych źródłach: książkach, encyklopediach i Internecie. Zdjęcia w niej zawarte pochodzą ze strony internetowej: zawierającej „darmowe” zdjęcia, w większości przypadków wykonane dla potrzeb „Wikipedii”. Uczniowie kl. III wraz z wychowawczynią


Pobierz ppt "MIESZKAŃCY NASZYCH LASÓW"

Podobne prezentacje


Reklamy Google