Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dziwne Stwory - dinozaury

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dziwne Stwory - dinozaury"— Zapis prezentacji:

1 Dziwne Stwory - dinozaury
Katarzyna Ruta

2 Spis Treści Co to jest dinozaur? Kiedy żyły dinozaury?
Jak wyglądały dinozaury? Co jadły dinozaury? Niektóre gatunki dinozaurów Podsumowanie

3 Co to jest dinozaur? Dinozaury były gadami lądowymi.
Dinozaur – dosłownie znaczy „straszny jaszczur”. Dinozaury były gadami lądowymi. Nie potrafiły latać ani pływać. Różnice pomiędzy dinozaurami były bardzo duże. Niektóre były ogromne, inne maleńkie. Dinozaury różniły się również rodzajem spożywanego pokarmu. Dzielimy je na: - roślinożerców, - mięsożerców.

4 Kiedy żyły dinozaury? Dinozaury żyły w wiekach średnich Ziemi, czyli w erze mezozoicznej (wiele milionów lat temu). Pierwsze dinozaury pojawiły się około 230 milionów lat temu, a ostatnie wymarły około 65 milionów lat temu. Przyczyna ich śmierci nie jest znana.

5 Jak wyglądały dinozaury?
Dinozaury chodziły na dwóch lub czterech nogach. Ich szyja była bardzo słaba, a ogony bardzo długie. Niektóre dinozaury miały kolce, które służyły do obrony. Nie wiadomo, jaki kolor miała skóra dinozaurów. Z pewnością była ona łuskowata i wodoodporna.

6 Co jadły dinozaury? Mięsożerne dinozaury jadły inne dinozaury, a także całe mnóstwo innych stworzeń – od owadów, jaszczurek i ptaków do małych futerkowych ssaków, przypominających szczury. Dinozaury roślinożerne jadły liście krzewów i drzew.

7 Niektóre gatunki dinozaurów…

8 Stegozaurus – „zadaszony jaszczur”
Czworonożny gad o małej głowie, grubym, niezgrabnym, siedmiometrowym ciele Na grzbiecie miał płyty, a na ogonie cztery kolce. Miały one prawie po 1 metrze długości i prawdopodobnie służyły do obrony przed mięsożercami.

9 Brachiozaur – „ramienny jaszczur”
To jeden z największych gadów zjadający 1500 kg roślinności dziennie. Miał wielką szyję, co pozwalało na wyjadanie wysoko położonych gałęzi drzew. Poruszał się w stadach, co zapewniało łatwiejszą obronę przed drapieżnikami.

10 Tyranozaur – „Król gadów tyranów”
Tyranozaur to największy mięsożerca. Poruszał się na dwóch nogach. Każda jego stopa miała 40 centymetrów. Miał wielkie, ostre jak piły , centymetrowe zęby, służące do rozszarpywania ofiary.

11 Triceratops – „twarz o trzech rogach”
Na głowie miał trzy rogi: jeden na czubku nosa, a dwa nad oczodołami. Wokół szyi miał jaskrawy kostny kołnierz Te dwie rzeczy pełniły funkcję obrony Był to dinozaur o przeciętnej wielkości.

12 Iguanodond – „ząb iguany”
Dinozaur ten poruszał się w grupach, co umożliwiało lepszą i łatwiejszą ochronę oraz obronę. Był czworonożny, mógł jednak poruszać się i sięgać do wyżej położonych gałęzi dzięki długiemu, płaskiemu ogonowi.

13 Diplodok – „podwójna belka’
To 27-metrowej długości potwór osiągający 3 i pół metra wysokości. Machnięcie jego ogona mogło poważnie zranić, a nawet zabić drapieżnego wroga.

14 Podsumowanie Dinozaury to dziwne stwory. Rządziły Ziemią przez 165 milionów lat. Były gadami żyjącymi na lądzie. Obecnie do gadów należą: jaszczurki, krokodyle, żółwie i węże.

15 Bibliografia Wikipedia – Wolna Encyklopedia: http://www.wikipedia.pl
Strona poświęcona dinozaurom: Źródła ilustracji:

16 KONIEC


Pobierz ppt "Dziwne Stwory - dinozaury"

Podobne prezentacje


Reklamy Google