Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Biomasa Biomasa to najstarsze i najszerzej współcześnie wykorzystywane odnawialne źródło energii. Jest to cała istniejąca na Ziemi materia organiczna,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Biomasa Biomasa to najstarsze i najszerzej współcześnie wykorzystywane odnawialne źródło energii. Jest to cała istniejąca na Ziemi materia organiczna,"— Zapis prezentacji:

1 Biomasa Biomasa to najstarsze i najszerzej współcześnie wykorzystywane odnawialne źródło energii. Jest to cała istniejąca na Ziemi materia organiczna, wszystkie substancję pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego ulegające biodegradacji. Biomasą są resztki z produkcji rolnej, pozostałości z leśnictwa, odpady przemysłowe i komunalne.

2 Skąd brać biomasę? Biomasa to głównie pozostałości i odpady. Na biomasę uprawia się pewne rośliny. Przykładem jest wierzba wiciowa, rdest czy trzcina pospolita.

3 Biomasa produkowana jest w cyklu węglowym przyrody. Jest paliwem odnawialnym. Pokazuję to ten schemat…

4 Biogaz… Biomasa występuje w postaci gazowej. Przy oczyszczalniach ścieków i na składowiskach odpadów, tam gdzie rozkładają się odpady organiczne występuję biogaz będący mieszaniną głównie metanu i dwutlenku węgla. Zwany on jest czasami gazem błotnym, a powstaje podczas beztlenowej fermentacji substancji organicznych. Biogaz może być wykorzystywany na różne sposoby Do produkcji energii elektrycznej w silnikach iskrowych lub turbinach Do produkcji energii cieplnej w przystosowanych kotłach Do produkcji energii elektrycznej i cieplnej w układach skojarzonych

5 Biomasa i jej wykorzystanie na energię elektryczną

6 Zalety biomasy Biomasę warto wykorzystywać z wielu powodów. Paliwo jest nieszkodliwe dla środowiska. Ogrzewanie biomasą staje się opłacalne i konkurencyjne.

7 Biopaliwo… Biopaliwo to biomasa, która przy użyciu metod fizycznych, chemicznych lub biochemicznych przygotowano do wykorzystania w celach energetycznych. Biopaliwo występuję w trzech stanach skupienia: stałym, ciekłym i gazowym.

8 Drewno i odpady drzewne Paliwa drewnopochodne charakteryzują się wysoką zawartością składników lotnych. Dzielą się na: Drewno kawałkowe, czyli pozostałość drewna konstrukcyjnego i minimalne ilości kory. Brykiet drzewny, czyli walec lub kostka, utworzona z suchego, rozdrobnionego drewna. Pelety, produkowane z odpadów drzewnych, najczęściej z trocin i wiórów, długie na kilka cm granulki.

9 Rośliny pochodzące z upraw energetycznych Rośliny energetyczne mogą być wykorzystywane do produkcji energii cieplnej i energii elektrycznej oraz do wytwarzania paliw. Podstawowe grupy roślin energetycznych to: Rośliny uprawne rocznie np. zboża, konopie, Rośliny drzewiaste szybkiej rotacji np. topola, osika Szybko rosnące trawy wieloletnie np. miskanty, mozga trzcinowata. Wolnorosnące gatunki drzewiaste

10 Produkty i odpady rolnicze Wykorzystanie na cele energetyczne nadwyżek i odpadów produkcji rolnej zapobiega marnotrawstwu żywności i rozwiązuję problem utylizacji odpadów.

11 Słoma w celach energetycznych Słoma jest najczęściej wykorzystywana do celów energetycznych spośród produktów i odpadów rolniczych. Są to dojrzałe lub wysuszone źdźbła roślin zbożowych, a także wysuszone rośliny strączkowe, jak len czy rzepak. Do celów energetycznych wykorzystuję się tylko nadwyżki słomy.

12 Pieniądze z wierzby Z jednego hektara plantacji wierzby energetycznej w ciągu roku otrzymuje się 20 ton, co daje dochód rzędu ok. 4000zł

13 Energia z biomasy powinna odegrać kluczową rolę w rozwoju w Polsce. Kocioł energetyczny W Świeciu Jako przykład wykorzystania biomasy w przemyśle W przyszłości niedalekiej samochody będą wykorzystywały jako paliwo oleje roślinne. Znakomitym olejem nie tylko dla zdrowia człowieka jak i środowiska jest olej rzepakowy nazywany biopaliwem.

14 Czy wiesz że metale ciężkie zabijają? Rośliny energetyczne mają szczególną zdolność pochłaniania zanieczyszczeń. W ciągu 15 lat oczyszczają glebę z metali ciężkich takich jak ołów, miedź, nikiel, rtęć, cynk.

15 Biomasa na Lubelszczyźnie Województwo lubelskie posiada znaczne zasoby różnych rodzajów OZE. Analizując zasoby odnawialnych źródeł uznaję się, że największe możliwości pozyskania i wykorzystania ma w tym regionie biomasa. Poleca się szczególnie wykorzystanie roślin z celowych upraw np. kukurydza, rzepak oraz odpadów poprodukcyjnych w celu pozyskania biogazu.

16 I jeszcze kolorowy schemacik…

17

18 Autor: Aleksandra Łysiak


Pobierz ppt "Biomasa Biomasa to najstarsze i najszerzej współcześnie wykorzystywane odnawialne źródło energii. Jest to cała istniejąca na Ziemi materia organiczna,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google