Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej"— Zapis prezentacji:

1 Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej

2 O co chodzi z tymi kolorowymi strzałkami?
Chodzi o logo naszej prezydencji. Według premiera Donalda Tuska, który podobno sam je wybrał, chodzi o różnorodność (bo kolory), solidarność (bo ludziki-strzałki trzymają się za ręce), optymizm (bo strzałki są w górę; nie, nie chodzi o rosnące ceny), flagę narodową i nawiązanie do Solidarności. Złośliwi dodają, że strzałki machnięte od ręki symbolizują polskie improwizacje i prowizorki.

3 Co to jest Prezydencja? Podczas trwania Prezydencji państwo członkowskie Unii Europejskiej sprawuje Przewodnictwo w Radzie UE, czyli przewodniczy jej posiedzeniom. Prezydencja trwa 6 miesięcy i jest pełniona przez wszystkie kraje członkowskie rotacyjnie.

4 Co to jest Rada Unii Europejskiej?
Rada Unii Europejskiej jest głównym organem decyzyjnym Unii Europejskiej. Wraz z Komisją Europejską oraz Parlamentem Europejskim jest jednym z trzech głównych aktorów biorących udział w procesie decyzyjnym UE. Głównym zadaniem Rady jest przyjmowanie, wraz z Parlamentem, aktów prawa UE.Rada nie ma swojego stałego składu: w posiedzeniach Rady uczestniczy zawsze jeden minister z każdego kraju Unii w zależności od poruszanej na posiedzeniu tematyki.

5 Czym jest trio prezydenckie?
Polska, rozpoczynająca prezydencję w lipcu 2011 r., będzie pierwszym i największym państwem tria, w skład którego wchodzą Królestwo Danii i Republika Cypryjska. Strona polska rozpoczęła współpracę w ramach naszego tria z Danią oraz Cyprem już w roku 2008.

6 Dlaczego akurat Polsce przypadła prezydencja?
Ponieważ to obowiązek członka UE i po raz pierwszy przyszła kolej na nas. Czasy są trudne, takiego kryzysu w Unii nie było nigdy, zniknęły spory o chrześcijańskie wartości i zadymy ideologiczne, zaczęła się brutalna walka o pieniądze. My, Polacy pośrodku tego cyklonu musimy nie tylko utrzymać Europę w jednym kawałku, ale chcielibyśmy też jakiś kawałek mieć dla siebie.

7 Co Polska zyska poprzez prezydencję?
Start naszej prezydencji zbiega się z początkiem decydującej fazy debaty o polityce spójności w europejskim budżecie na lata W skrócie, to strategia wyrównywania szans, dzięki której prezydenci naszych miast za unijne pieniądze mogą dumnie przecinać wstęgi przed nowymi drogami czy oczyszczalniami ścieków. A my z nich później korzystamy. Więc musimy przekonać Europę, że wciąż potrzebujemy więcej dróg i oczyszczalni ścieków. 

8 Ile będzie kosztowała Polskę prezydencja?
Prezydencja to gigantyczne przedsięwzięcie organizacyjne, na które rząd przeznaczył 430 mln zł. Bez sponsorów, którzy m.in. wypożyczyli 117 samochodów, 100 tys. litrów wody sodowej i udostępnili licencje na oprogramowanie, koszty byłyby wyższe. Drugą pozycję w tym budżecie zajmuje bezpieczeństwo - pewność, że gościom w Polsce nie stanie się krzywda, będzie kosztować 91 mln zł.

9 Konrad Borowski klasa IIb
Pracę wykonał : Konrad Borowski klasa IIb


Pobierz ppt "Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google