Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

- konopie Cannabis sativa L. czyli konopie przemysłowe to nie marihuana, to najwspanialsza, najbardziej wszechstronna roślina na Ziemii! to nie marihuana,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "- konopie Cannabis sativa L. czyli konopie przemysłowe to nie marihuana, to najwspanialsza, najbardziej wszechstronna roślina na Ziemii! to nie marihuana,"— Zapis prezentacji:

1 - konopie Cannabis sativa L. czyli konopie przemysłowe to nie marihuana, to najwspanialsza, najbardziej wszechstronna roślina na Ziemii! to nie marihuana, to najwspanialsza, najbardziej wszechstronna roślina na Ziemii!

2 Systematyka konopi Wyróżniamy jej dwa gatunki: 1. Cannabis indica = konopie indyjskie czyli marihuana 2. Cannabis sativa = konopie siewne a.) odmiana: konopie uprawne włókniste b.) odmiana: konopie dzikie

3 Morfológia czaras – żywica rośliny z której powstaje haszysz gandzia - kwitnące końce gałązek rośliny, powstaje z niej marihuana bhang - pozostałe części rośliny, przygotowuje się z nich napar, syrop, koktajl Charakterystyka biologiczna konopi Konopie siewne - Cannabis sativa L. - gatunek rośliny z rodziny konopiowatych - roślina jednoroczna, dwupienna (kwiatostan męski i żeński na osobnych roślinach) - liście są dłoniastosieczne (składa się z 3, 5, 9- 11 listków) - jej owocem jest orzeszek zawierający tylko jedno brązowo-szare, szarozielone nasiono, którego wielkość i kształt są różne - osobniki męskie i żeńskie różnią się pod względem morfologicznym i fizjologicznym - osobnik żeński jest rozgałęziony, niższy, o grubszej łodydze

4 Uprawa w innych celach Rozporządzenie rządu nr. 1./ 162/2003. (X.16.) na temat uprawy, wprowadzania do obrotu handlowego i wykorzystywania roślin służących do wytwarzania narkotyków: Konopie o niskiej zawartości THC mogą być uprawiane. Konopie (Cannabis sativa L.) o niskiej zawartości tetrahydrokannabinolu (zwanego dalej: THC): to takie konopie włókniste i nasienne, wpisane przez Krajowy Instytut Kontroli Jakości Rolnictwa do Narodowego Rejestru Gatunków, których wolna zawartość THC w homogenizowanych częściach rośliny, bez korzeni i łodyg, w najbardziej suchym stanie, niezależnie od stopnia dojrzałości rośliny, nie osiąga 0,2%, czy też taki gatunek konopi – konopie włókniste - który może być uprawiany w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Pozwolenie na wprowadzanie do obrotu handlowego Cannabis o niskiej zawartości THC wydaje Urząd Administracji i Wydawania Zezwoleń.

5 Najbardziej kontrowersyjna roślina użytkowa THC Według danych ONZ liczbę osób systematycznie używających cannabis na całym świecie można określić na 141 mln. Z jej łodyg i włókien można wytworzyć dobrej jakości płótno, papier i sznury. Zawiera ponad 60 substancji leczniczych, w aptekach USA można ją było dostać legalnie do 1937 roku. Na przełomie stulecia przywódcy polityczni zaczęli ją demonizować i prześladować, zaprzeczając jej leczniczej sile. Tak jak fale histerii wzbudzonej przeciw niebezpieczeństwu marihuany dotarły do każdego miejsca na świecie, w tym samym czasie wzrosło znaczenie rośliny w przemyśle farmaceutycznym

6 W Ameryce złota epoka w dziejach uprawy konopi trwała od 1600r. do 1937r. W 1937r. zakazano jej uprawy. Obecnie w USA jest uprawa nadal jest zakazana ale importowane produkty z konopi są dostępne w całym kraju w rozmaitych punktach handlowych. W Kanadzie i Unii Europejskiej dozwolona jest jej uprawa zgodnie z odpowiednimi regulacjami. W związku z konopiami także dziś trwają badania i rozwój na polu zmniejszenia szkód w środowisku, eksploatowania surowców naturalnych oraz poszukiwania szybko odnawialnych źródeł energii. Wykorzystywanie, uprawa I.

7 Wykorzystywanie, uprawa II. Każda część rośliny może zostać całkowicie wykorzystana przemysł budowlany (płyty ocieplające i dźwiękochłonne, bloki murarskie, geotekstylia) przemysł tekstylny jego technologie nadają się do wykorzystania włókien konopi w produkcji odzieży wierzchniej (ubrania typu dżins) przemysł samochodowy (wewnętrzne okładziny samochodowe) przemysł papierniczy (mogą być wytwarzane z niej najdelikatniejsze rodzaje papieru: bibułki papierosowe, bibuła, banknoty) przemysł spożywczy przemysł farmaceutyczny przemysł kosmetyczny Roślina praktycznie nie jest atakowana przez choroby ani szkodniki, dlatego do jej uprawy nie są potrzebne chemikalia. Ziarno konopi już od tysiącleci jest obecne w żywieniu ludzi, ale dopiero badania z ubiegłego dziesięciolecia udowodniły, że instynktowne spożywanie ziaren konopi miało racjonalną podstawę. Jej wartość odżywcza ma charakter jakościowy, nie ilościowy.

8 Od piątego stulecia p.n.e do końca XIX wieku 90%żagli wszystkich statków było wykonane z konopi

9 Do lat 20-tych XIX wieku w USA a na świecie do XX wieku w przeważającej części świata do wytworzenia 80% ubrań, bielizny pościelowej, ręczników, namiotów, flag używano włókna konopi. Do 1883r. 75-90% światowej produkcji papieru przygotowywano z włókien konopi (Biblie, mapy, banknoty, obligacje, akcje, gazety). Do 1937r. 70-90% sznurów, lin powstawało z konopi. Później wyparły je produkty przemysłu petrochemicznego, tworzywa sztuczne (patenty du Ponta) oraz tańsze włókna manila.

10 Konopie są doskonałym materiałem archiwizującym. Van Gogh, Rembrandt i inni malowali na płótnie zrobionym z konopi. Przez tysiące lat każda dobrej jakości farba i lakier przygotowywane były z oleju z ziaren konopi. W 1935r. tylko do produkcji farb i lakierów wykorzystano 58 tys. ton ziaren konopi. Do 1800r. w Ameryce i na całym świecie najpopularniejszym olejem do oświetlania był olej z ziaren konopi.

11 Na początku lat 1900 Henry Ford i inni geniusze inżynierii, myślący organicznie, przyznali że źródła energii fosylnych są na wyczerpaniu, trzeba je zastąpić biomasą. Biomasa może być przetworzona w metan, alkohol metylowy, benzynę. Zaprzestanie wytwarzania i używania olejów, węgla i energii atomowej przyniosłoby koniec kwaśnym deszczom, smogowi zawierającymi siarkę i zatrzymałoby zwiększanie się efektu cieplarnianego.Biomasa pochodzi z żywych, nie obumarłych roślin, które w drodze fotosyntezy pochłaniają dwutlenek węgla z powietrza. Oprócz tego w zasobnikach energii pochodzących z biomasy nie ma siarki. Od 1842 do końcach lat dwudziestych XX. wieku wyciąg z konopi (marihuana i haszysz) był drugim i trzecim najczęściej stosowanym lekiem w leczeniu ludzi i zwierząt: zmęczenie, kaszel, dolegliwości reumatyczne, astma, migrena, skórcze menstruacyjne, depresja. W XX. wieku także badacze udowodnili jej działanie w leczeniu astmy, jaskry, mdłości, chorób nowotworowych, padaczki, różnych chorób zakaźnych, stresu, migreny, anoreksji, depresji, reumatyzmu, artretyzmu, opryszczki.

12 Tłoczony z ziaren konopi olej zawiera w największej ilości w świecie roślin esencjalne kwasy tłuszczowe, te kwasy tłuszczowe są odpowiedzialne za odpowiedzi immunologiczne naszego organizmu, oczyszczają układ krwionośny z cholesterolu i złogów. Az olaj kisajtolása után visszamaradó magpogácsa fehérjében gazdag, a legteljesebb önálló élelmiszerforrás. Praktyczny, tani, ognioodporny, doskonale izolujący i wygłuszający materiał budowlany, surowiec do budowy mebli (płyty paździeżowe).

13 Zawartość kwasów tłuszczowych: Ich olej zawiera w 50-70% kwas linolowy i w 15- 25% kwas linolenowy w proporcji 3:1, która jest najlepszą proporcją dla ludzkiego organizmu. Organizm nie jest w stanie sam wytworzyć tych esencjalnych kwasów tłuszczowych, dlatego trzeba je uzupełniać z zewnątrz! Można je odnaleźć w rybach zimnowodnych: sardynkach, łososiach, makrelach, badis, śledziach, tuńczykach.

14 Cel ataku kannabinoidów Receptor kannabinoidalny THCReceptor kory mózgowej CB1 psychoaktywnyendokannabinoidy

15 Do czego są potrzebne omega-3, omega-6 1. W chorobach sercowo-naczyniowych: do zmniejszenia ryzyka ponownego zawału serca, tworzenia się zakrzepów, zwapnienia żył, zaburzeń rytmu serca, do obniżania wysokiego poziomu cholesterolu, do uzupełniającego leczenia wysokiego ciśnienia 2. W schorzeniach stawów Ma dobroczynne działanie w pewnych stanach zapalnych stawów 3. W chorobach skóry do zapobiegania i leczenia zapalnych chorób skóry (egzema, łuszczyca) 4. Inne dobroczynne działania Zwiększenie wydolności umysłowej Zmniejszanie zapaleń układu trawiennego Zmniejsza problemy palaczy z narządami oddechowymi Pomaga zachować elastyczność i młodość skóry 5. Według najnowszych wyników badań Wpływa dobroczynnie na wzrok Zmniejsza wypadanie włosów

16 Najważniejsze pola działania kanabinoidów i esencjalnych kwasów tłuszczowych Odtworzona Cannabis, którą wytwarza nasz mózg sam, jest taką substancją chemiczną, która wpływa na najważniejsze funkcje ciała dotyczące ruchu, myślenia i percepcji, przez to jest odpowiedzialna za koordynację centralnego układu nerwowego i złożone procesy myślowe! Przy włączeniu ich do diety można zmniejszyć ryzyko zawału, bo kwasy tłuszczowe omega 3 zmniejszają możliwość tworzenia się zakrzepów krwi. Kwas gamma-linolenowy wspomaga wzrost włosów i paznokci, ma ważną rolę w łągodzeniu zapaleń stawów.

17 Zastosowanie lecznicze Przeciwko mdłościom (Antiemetic effect) Wzmaganie apetytu (Appetite stimulation) Przeciwbólowe (Analgesia) W przypadkach Sclerosis multiplex (Multiple sclerosis) W uszkodzeniach rdzenia nerwowego (Spinal cord injuries) W przypadkach padaczki (Epilepsy) W przypadkach jaskry (Glaucoma) W chorobie Parkinsona (Parkinson disease) W nieprawidłowościach skurczy mięśni (Dystonia)

18 MediCannabis

19 Przygotowany z uszlachetnionych konopi o niskiej zawartości THC Składniki produktu: Ziarno konopi, liście konopi, nasiona winogron, orzechy włoskie, mak, tłoczony na zimno olej lnu

20 MediCannabis Zawiera wielokrotnie nienasycony kwas gamma- linolenowy (GLA) o leczniczym działaniu. W oleju z konopii do zawartego w 50-70% kwasu linolowego dołącza się kwas linolenowy na ogół występującego w proporcji 15-25%. Według Erasmusa (1993) wśród roślin oleistych te dwa kwasy tłuszczowe w takich, idealnych dla żywienia ludzi proporcjach, występują tylko w ziarnach konopi. Biorąc pod uwagę najbardziej rozpowszechnione rośliny oleiste z dietetycznego punktu widzenia olej z konopi jest najbardziej wartościowy. Pod względem zawartości jednokrotnie i wielokrotnie nienasyconych kwasów tłuszczowych zdecydowanie prowadzi nad wszystkimi bardziej znanymi 12 roślinami oleistymi, w dodatku jest najbardziej uboga w nasycone kwasy tłuszczowe.

21 MEDICANNABIS kapsułki

22 Krem leczniczy na artretyzm (zapalenie stawów) i reumatyzm A+R Dobrze się wchłania także do głębszych warstw skóry. Dobrze znane jest działanie przeciwbólowe oleju z Cannabis sativa, jednoznaczne dowody wskazują też na to, że dysponuje wybitnymi właściwościami przeciwzapalnymi w przypadkach reumatyzmu i artretyzmu. Czynniki działające: olej z uszlachetnionych, hybrydowych nasion konopi, kapsaicyna, mentol.

23 B+P Balsam+Łuszczyca Krem z wyciągiem z nasion i liści rośliny. Do stosowania jako balsam w leczeniu łuszczycy (rybia łuska). Dobrze wchłania się w górne warstwy skóry. Flawonoidy oleju z ziaren konopi (apigenina,witeksyna) mają znaczące działanie antyoksydacyjne, dlatego bronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV-B. Dzięki zawartości niacyny optymalnie nawilża suchą skórę, poprawia jej elastyczność i wytrzymałość, zapobiegając przez to objawom starzenia się (zmarszczki, wysuszenie, pękanie). Posiada także trwałe, pojawiające się szybko działanie nawet w przypadku rozprzestrzenionej na całą powierzchnię ciała łuszczycy. Czynniki działające: olej z uszlachetnionych, hybrydowych nasion konopi.

24 Dziękujemy Państwu za uwagę


Pobierz ppt "- konopie Cannabis sativa L. czyli konopie przemysłowe to nie marihuana, to najwspanialsza, najbardziej wszechstronna roślina na Ziemii! to nie marihuana,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google