Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szkoła Podstawowa nr 2 imienia majora Henryka Sucharskiego w Kwidzynie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szkoła Podstawowa nr 2 imienia majora Henryka Sucharskiego w Kwidzynie"— Zapis prezentacji:

1 Szkoła Podstawowa nr 2 imienia majora Henryka Sucharskiego w Kwidzynie
Moje dziecko jest w szkole Szkoła Podstawowa nr 2 imienia majora Henryka Sucharskiego w Kwidzynie

2 Celem spotkania jest pogłębienie współpracy nauczycieli i rodziców zmierzających do podniesienia jakości wychowania i edukacji dziecka zarówno w szkole jak i w domu.

3 Rodzic  nauczyciel Rodzice znają swoje dziecko najlepiej, cieszą się u niego wielkim autorytetem. Pochwały rodziców najbardziej cieszą, a krytyka najbardziej rani. Dlatego najlepszym nauczycielem dziecka są jego rodzice.

4 Bądź obserwatorem Poznaj mocne i te słabsze strony osobowości dziecka. Przypatrz się - kiedy uczy się chętnie, a kiedy ucieka od nauki? Wiedza ta będzie przydatna podczas pomocy w nauce szkolnej.

5 Systematyczność – krok do sukcesu
Systematyczna praca jest jedną z najważniejszych umiejętności szkolnych. Wyznacz, jako rodzic, codzienne obowiązki i konsekwentnie wymagaj ich realizacji. Jeżeli dziecko sobie z czymś nie radzi, to systematyczna praca pozwoli mu nadrobić braki.

6 Trudne rozmowy o szkole
Jeżeli rodzic mówi źle o szkole, to i dziecko będzie tak samo mówiło i myślało. Negatywny stosunek rodziców do nauczycieli ma wpływ na stosunek dziecka do nauki. Należy zawsze porozmawiać o zaistniałej sytuacji, objaśnić, wytłumaczyć bez negowania wszystkiego, co ze szkołą związane.

7 Strach ma wielkie oczy Jeżeli dziecko słyszy -  „W szkole to ci pokażą!”, W szkole nauczą cię porządku!”, idzie do szkoły pełne obaw. Trudno mu będzie się odnaleźć w tej ”strasznej” szkole.

8 Stałe miejsce do odrabiania lekcji
Dziecko powinno mieć stałe miejsce do odrabiania prac domowych. Najlepiej z dala od hałasu, z własnym biurkiem wyposażonym w potrzebne przybory w zasięgu ręki.

9 Wspólna nauka Motywację do nauki mogą dziecku przekazać rodzice. To oni są dla niego największym autorytetem i mogą sprawić, że szkoła i odrabianie lekcji nie będą nudnym obowiązkiem.  Rodzice czasem ograniczają się do poleceń typu: Zabierz się wreszcie do lekcji! Wyłącz telewizor i ucz się! Złoszczą się i na tym koniec. Dziecko zostaje samo ze swoimi problemami, bez wsparcia, pomocy. Nie wie jak i po co ma się uczyć.

10 Samodzielność – ważna sprawa
Ludzie uczą się najchętniej wtedy, gdy im samym na tym zależy. Ucz swoje dziecko odpowiedzialności za odrabianie prac domowych. Jeżeli jest taka potrzeba - pomóż, ale nie wyręczaj.

11 Ważne rozmowy Rozmawiaj dużo z dzieckiem, interesuj się jego sprawami. Wyjaśniaj mu różne sytuacje, zaglądaj do zeszytów i książek. Niech dziecko wie, że się nim interesujesz, że on i jego sprawy są dla rodzica ważne.

12 Proste rady na lekki tornister - cześć I
Rozkładany piórnik, 24 mazaki, brokatowe długopisy w 12 kolorach, linijka w kształcie samochodu, pojemnik na kredki w kształcie misia, temperówka w kształcie samochodu – to świetne zabawki. Zabierają dziecku dużo uwagi, na lekcje nie pozostaje wiele czasu.

13 Proste rady na lekki tornister - cześć II
2 ołówki, komplet kredek, linijka, gumka, klej, nożyczki, temperówka, najprostszy piórnik, długopis (+jeden w zapasie) – to przybory szkolne, które niewiele ważą i wystarczą w zupełności na lekcji. O wyborze plecaka powinna decydować jego waga i funkcjonalność

14 Błędy rodziców brak zgodności postaw i zdań obojga rodziców - każde z rodziców mówi i wymaga czego innego, krytykuje decyzje, zmienia je, brak wymagań - założenie przez rodziców z góry, że dziecko sobie nie poradzi, brak wiary w możliwości dziecka lub brak zainteresowania jego nauką,  nadgorliwość - rodzice wyręczają dzieci w pracy, wykonują za nie zadania, na co one coraz chętniej przystają, wygórowane ambicje - dziecko nie może sprostać oczekiwaniom rodziców, boi się ich reakcji, jest cały czas spięte, popełnia błędy, boi się nawet prostych zadań.

15 Bibliografia Joanna Górnisiewicz, Jak zachęcić dziecko do nauki czyli jak nie zniechęcić raz na zawsze do szkoły, Ewa Dydyk, Jak zachęcić dziecko do nauki?, www. Tuchow.info/ A. Faber, Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły

16 Za uwagę dziękują autorki prezentacji:
Elżbieta Rakowska – Kiliszek Renata Gerlach Joanna Grządka


Pobierz ppt "Szkoła Podstawowa nr 2 imienia majora Henryka Sucharskiego w Kwidzynie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google