Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Maraton 2008 Co się stało w ciągu roku?. Dobra wiadomość 1: Salwa Salah Dwie siedemnastoletnie Palestynki, Salwa Salah i jej kuzynka Sara Siureh, zostały.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Maraton 2008 Co się stało w ciągu roku?. Dobra wiadomość 1: Salwa Salah Dwie siedemnastoletnie Palestynki, Salwa Salah i jej kuzynka Sara Siureh, zostały."— Zapis prezentacji:

1 Maraton 2008 Co się stało w ciągu roku?

2 Dobra wiadomość 1: Salwa Salah Dwie siedemnastoletnie Palestynki, Salwa Salah i jej kuzynka Sara Siureh, zostały zwolnione 1 stycznia. Według izraelskiej armii, Salwa i Sara były zaangażowane w działalność stanowiącą zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. Nie przedstawiono jednak żadnych dowodów na poparcie tych zarzutów.

3 Dobra wiadomość 2: Kampania na rzecz równości, Iran Hana Abdi, studentka uniwersytetu w Bijar i działaczka Kampanii na rzecz Równości, odzyskała wolność 27 lutego 2009 roku. Była przetrzymywana dwa miesiące bez postawienia zarzutów, a następnie kolejne czternaście na podstawie zarzutów o udział w "atakach" w Sandandaj w prowinicji Kurdystan. Według oskarżenia, była członkinią organizacji zbrojnej Partia Wolnego Życia w Kurdystanie (PJAK).

4 Dobra wiadomość 3: Sergei Gurgorov Władze wciąż odmawiały wszczęcia śledztwa ws.torturowania go, dlatego wygrał w Strasbourgu 45 tysięcy euro zadośćuczynienia

5 Dobra wiadomość 4: Troy Davis Amnesty International z radością przyjęła decyzję Sądu Najwyższego w sprawie przeprowadzenia nowej rozprawy dotyczącej więźnia celi śmierci, Troya Anthonyego Davisa. W tym roku Troy spotkał się więzieniu z delegacją Amnesty. Dostał już pół miliona listów.

6 Dobra wiadomość 5: Jestina Mukoko Najwyższy Sąd Zimbabwe nakazał natychmiastowe przerwanie postępowania karnego przeciwko znanej aktywistce praw człowieka i dyrektorce Zimbabwe Peace Project – Jestinie Mukoko. Postępowanie związane było z zarzutami o rekrutowanie osób w celu trenowania ich na powstańców lub dywersantów.

7 Dobra wiadomość 6: Sayed Perwiz Kambakhsh Sayed Perwiz Kambakhsh - student i dziennikarz - został skazany na karę śmierci na bluźnierstwo w styczniu 2008 roku. 21 października 2008 wyrok został zamieniony na 20 lat więzienia. W sierpniu 2009 ułaskawił go prezydent Karzai. Kambakhsh zdecydował się następnie opuścić kraj

8 Zła wiadomość: Grupa 78 (Kambodża) Mimo protestów wielu zachodnich ambasad i Pilnej Akcji Amnesty ewikcja ostatnich 60 rodzin dokonała się 16 i 17 lipca. Rodziny były zmuszone do rozmontowania swoich domów i zaakceptowania niedostatecznego odszkodowania.

9 Niezbyt dobra wiadomość: Zarganar (Birma) Jego wyrok został zmniejszony z 59 na 35 lat więzienia

10 Zła wiadomość: Olga Salanueva, Po raz dziewiąty odmówiono jej wizy w marcu 2009. Obecnie jest już trwale niezdolna do jej otrzymania

11 Chiny – brak rozwoju wypadków Dhondup Wangchen Czeka na proces. Zarzut: nawoływanie do separatyzmu

12 Meksyk – mieszana wiadomość Prokurator Federalny ds. Przemocy Wobec Kobiet, po trzech latach śledzwa, uznał w tym miesięcy (X 2009), że jednak nie ma jurysdycji ws. 26 kobiet z Atenco, pomimo zidentyfikowania 34 sprawców. W takiej sytuacji zmieniamy adresatów. W lutym 2009 Sąd najwyższy stwierdził, że w San Salvador Atenco doszło do poważnych naruszeń praw człowieka i wezwał do nasilenia dochodzenia.

13 Chiny – brak rozwoju sytuacji Został przetransferowany do innego więzienia. Jego rodzinie pozwolono na widzenia raz na miesiąc przez 10 minut. W więzieniu pracuje robiąc papierowe lampiony 10 godzin dziennie.

14 Irak: brak efektów Nathum Mohammad Isma'il al-'Ani - zaginiony Brak odpowiedzi, brak nowych faktów. Plik akcyjny zamknięty we wrześniu 2009.

15 Dziękuję za uwagę Wojtek Makowski wojciech.makowski@amnesty.org.pl facebook.com/amnestypl


Pobierz ppt "Maraton 2008 Co się stało w ciągu roku?. Dobra wiadomość 1: Salwa Salah Dwie siedemnastoletnie Palestynki, Salwa Salah i jej kuzynka Sara Siureh, zostały."

Podobne prezentacje


Reklamy Google