Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Praktyka lekarska w dobie ubezpieczeń Romuald Krajewski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Praktyka lekarska w dobie ubezpieczeń Romuald Krajewski."— Zapis prezentacji:

1 Praktyka lekarska w dobie ubezpieczeń Romuald Krajewski

2 Ubezpieczenia, Warszawa, Zasady i praktyka Czego oczekuję zgłaszając się do lekarza:

3 Ubezpieczenia, Warszawa, Zasady i praktyka Czego oczekuję zgłaszając się do lekarza: że będzie dbał o zmniejszenie wydatków ubezpieczyciela

4 Ubezpieczenia, Warszawa, Zasady i praktyka Czego oczekuję zgłaszając się do lekarza: że będzie dbał o zmniejszenie wydatków ubezpieczyciela, że ograniczy zawartość świadczenia, ponieważ na pewno będzie musiał leczyć innych chorych w takiej samej sytuacji, jak ja

5 Ubezpieczenia, Warszawa, Zasady i praktyka Czego oczekuję zgłaszając się do lekarza: że będzie dbał o zmniejszenie wydatków ubezpieczyciela, że ograniczy zawartość świadczenia, ponieważ na pewno będzie musiał leczyć innych chorych w takiej samej sytuacji, jak ja, że nie skieruje mnie na kosztowne badania, jeżeli szpital jest bardzo zadłużony i zagrożony egzekucją komornika lub zamknięciem

6 Ubezpieczenia, Warszawa, Zasady i praktyka Czego oczekuję zgłaszając się do lekarza: że będzie dbał o zmniejszenie wydatków ubezpieczyciela, że ograniczy zawartość świadczenia, ponieważ na pewno będzie musiał leczyć innych chorych w takiej samej sytuacji, jak ja, że nie skieruje mnie na kosztowne badania, jeżeli szpital jest bardzo zadłużony i zagrożony egzekucją komornika, że zapewni wszystko, co jest w tym miejscu dostępne i poinformuje o potrzebie świadczeń dostępnych w innych miejscach.

7 Ubezpieczenia, Warszawa, Zasady i praktyka Jaka jest naczelna zasada etyki lekarskiej ?

8 Ubezpieczenia, Warszawa, Zasady i praktyka Jaka jest naczelna zasada etyki lekarskiej ? Salus aegroti suprema lex esto.

9 Ubezpieczenia, Warszawa, Zasady i praktyka Lekarze są przede wszystkim zobowiązani do chronienia i reprezentowania potrzeb indywidualnego pacjenta. Płatnicy często i chętnie zmuszają świadczeniodawców (głównie lekarzy) do realizowania w praktyce ograniczeń wynikających z określonego poziomu finansowania (kapitacja, całościowe kontrakty, grupowanie).

10 Ubezpieczenia, Warszawa, Oczekiwania Dopływ środków Stawki rozliczeniowe pomiędzy krajami UE (jednolita metodologia, 2005): Obywatel (zł)Emeryt (zł) Luksemburg Francja Austria Niemcy Hiszpania Czechy Polska41,02131,53

11 Ubezpieczenia, Warszawa, Oczekiwania Poprawa możliwości wyboru dla pacjenta – pacjent powinien być głównym podmiotem systemu i podejmować decyzje o miejscu i sposobie leczenia.

12 Ubezpieczenia, Warszawa, Oczekiwania Jasna i zrozumiała informacja o tym, co się należy Koszyk świadczeń Lista świadczeń

13 Ubezpieczenia, Warszawa, Oczekiwania Standardy dostępności i zawartości świadczenia Unikanie konfliktu różnego statusu – lepsze ubezpieczenie nie może ograniczać tego, co (choćby tylko w deklaracjach) zapewnia ubezpieczenie podstawowe.

14 Ubezpieczenia, Warszawa, Nowe rozwiązania Odszkodowania za utratę zdrowia w wyniku niepożądanych następstw bez dowodzenia winy. Szwecja, Dania, Francja, Nowa Zelandia, Kanada Dużo większe szanse na otrzymanie odszkodowania.

15 Ubezpieczenia, Warszawa, Nowe rozwiązania Dostosowanie rekompensaty do potrzeb pacjenta (finansowa, leczenie w wyspecjalizowanych ośrodkach, specjalne metody leczenia, pomoc/opieka itd). Otwarta dyskusja o niepożądanych zdarzeniach (no-blame culture) i poprawa bezpieczeństwa. Ograniczenie frywolnych roszczeń.

16 Ubezpieczenia, Warszawa, Podsumowanie Różnorodność rozwiązań ubezpieczeniowych jest bardzo pożądana. Miejsce i zawartość ubezpieczeń muszą być jasno określone. Przerzucanie na świadczeniodawców realizacji ograniczeń powoduje utratę zaufania – również do ubezpieczyciela. Ubezpieczenie od skutków niepożądanych zdarzeń związanych z leczeniem jest niezbędnym uzupełnieniem systemu.


Pobierz ppt "Praktyka lekarska w dobie ubezpieczeń Romuald Krajewski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google