Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Audycja: ,, Te wstrętne lektury”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Audycja: ,, Te wstrętne lektury”"— Zapis prezentacji:

1 Audycja: ,, Te wstrętne lektury”
Anita Musiał Klasa 1A Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Brodach

2 W dwójkowej audycji Hanny Marii Gizy spotykają się uczniowie i badacze
W dwójkowej audycji Hanny Marii Gizy spotykają się uczniowie i badacze. W pierwszej odsłonie cyklu występują: dr Izabela Winiarska, prof. Jarosław Górski, prof. Henryk Samsonowicz dr Marek Janicki.

3 Temat: Tematem audycji pt. ,,Te wstrętne lektury” trwającej 59 minut jest średniowiecze. Jak interesująca i wielopłaszczyznowa była to epoka, dowodzi choćby opowieść, o której wspomniał w audycji prof. Samsonowicz.

4 Z audycji Hanny Marii Gizy można się dowiedzieć, że średniowiecze nie było takie ciemne i straszne. Ludzie nie tylko napominali: ,,memento mori”, co oznaczało: ,,pamiętaj, że umrzesz‘’ i miało prowadzić ludzi do skruchy i opamiętania. W średniowieczu można także zauważyć wiele tekstów pokazujących dobroć Boga oraz jego miłość do ludzi.

5 Śmierć: W wielu tekstach średniowiecznych podkreślana jest dewiza „memento mori”, np. w ,, Pieśni o Rolandzie” W tym utworze podkreśla się to, że człowiek powinien pamiętać o śmierci i zamiast czynić rzeczy dobre dla swego ciała, powinien się upokorzyć i prosić Boga o przebaczenie oraz przygotować się do odbycia ostatniej drogi ku "dobrej śmierci„, by móc iść do nieba.

6 Miłość: Lecz w średniowieczu zdarzają się też takie teksty, w których podkreślone są miłość i dobroć Boga, jak np. ,,Tristan i Izolda”. Rozmówcy rozmawiają o miłości Tristana do Izoldy. W tym tekście Bóg nie ukarał ukochanych, dzięki czemu pokazuje nam swą wielką dobroć i miłość do ludzi.

7 W dzisiejszych czasach można jeszcze polubić radio
W dzisiejszych czasach można jeszcze polubić radio. Choć wynaleziono już wiele rzeczy, takich jak komputer czy telefon, wielu ludzi używa radia. Uważam, że w codziennym życiu jest ono potrzebne, ponieważ ludzie są dziś zabiegani i nie mają czasu korzystać z komputera czy telewizora. Moim zdaniem można je polubić jeszcze dlatego, że przynosi nam ono wiele informacji potrzebnych do życia codziennego .

8 Bibliografia: milosc-i-smierc d=rja&docid=Jp7bHzk1INPlZM&tbnid=OAVAG9jcW_n6OM:&ved=0C AUQjRw&url=http%3A%2F%2Fmol-ksiazkowy- bookworm.blog.onet.pl%2F2010%2F03%2F28%2Fpiesn-o- rolandzie%2F&ei=- KkoUZ2HD8uUswb9ioCAAw&psig=AFQjCNFMf_mr7Nn8FJpXq1lIf1 SxvUjN0Q&ust= A1We4qnhhM&tbnid=N2FAz9iVF3S5TM:&ved=0CAgQjRwwAA&url= http%3A%2F%2Fdzieje-tristana-i- izoldy.klp.pl%2F&ei=E6soUYqAMsvasgamp4HYCw&psig=AFQjCNFsu1 vSpO2XCmIcTjoGhJXaTX4JIg&ust=

9 Dziękuję za uwagę! Anita Musiał


Pobierz ppt "Audycja: ,, Te wstrętne lektury”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google