Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SZKOCKIE CIEKAWOSTKI.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SZKOCKIE CIEKAWOSTKI."— Zapis prezentacji:

1 SZKOCKIE CIEKAWOSTKI

2 Szkocja (ang. Scotland, gael
Szkocja (ang. Scotland, gael. Alba) – dawniej niezależne królestwo, obecnie część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Od południa graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Na północy Szkocji Góry Kaledońskie i Grampiany, na południu Wyżyna Południowoszkocka. W centrum niewielka Nizina Środkowoszkocka skupiająca większą część ludności. Stolica Szkocji: Edynburg.

3 Edinburgh Od 1437 roku stolica Szkocji i siedziba szkockiego parlamentu.
Od 1583 miasto uniwersyteckie.

4 Flaga Szkocji, znana jako Saltire
lub St Andrew's Cross (Krzyż Sw.Andrzeja)

5 Flaga Szkocji nawiązuje
do św.Andrzeja, patrona Szkocji, który, jak głosi legenda, na własną prośbę został ukrzyżowany na ukośnych belkach, aby nie przypominały kształtem świętego krzyża, na jakim umarł Chrystus.

6 Kwiatem charakteryzującym Szkocję,jako region zaliczany do Wielkiej Brytanii, jest popłoch pospolity- Scotch thistle (Onopordum acanthium L.)

7 Edinburgh castle jest jedną z najpotężniejszych i najstarszych fortec
w Wielkiej Brytanii. Jest symbolem nie tylko samego Edynburga ale i całej Szkocji. Forteca znajduje się w samym centrum miasta..

8 Edinburgh castle

9 W Edynburgu znajduje się kamienna fontanna z postacią skye terriera
W Edynburgu znajduje się kamienna fontanna z postacią skye terriera. Rzeźba została ufundowana w roku 1872 przez baronową Burdett-Countts Greyfriar's w uznaniu wierności psa Bobby'ego , który po śmierci swojego pana przez 14 lat mieszkał przy jego grobie. Bobbie został pochowany na miejscowym cmentarzu w Edynburgu obok grobu swego pana i postawiono mu pomnik.

10 Stirling Castle. Zamek Stirling położony nad rzeką Forth był przez stulecia strategicznym celem dla każdego, kto chciał przejąć kontrolę nad centralną Szkocją. Zbudowany jest na szczycie 80-metrowej urwistej skały.

11 Sir William Wallace of Elerslie
(gael. Uilleam Uallas; ur w Renfrewshire, Szkocja, zm. 23 sierpnia 1305 w Londynie) – przywódca szkockiego powstania przeciwko rządom Anglii (Normanów) Edwarda I Długonogiego, bohater narodowy Szkocji. Williama Wallace'a spopularyzował film pt. Braveheart. Waleczne serce (Braveheart 1995), w reżyserii Mela Gibsona.

12 Wallace Monument (The National Wallace Monument) to wieża upamiętniająca narodowego bohatera Szkocji - Williama Wallace'a. Znajduje się na wzgórzu Abbey Craig, niedaleko miasta Stirling. 67 metrowa wieża, zbudowana została w latach ( )

13 Bezpośrednio na południe od miasta Stirling w Szkocji, znajduje się wieś Bannockburn
Tu prawdopodobnie w 1314 r odbyła się bitwa między Anglią i Szkocją. Bitwa ta miała decydujące znaczenie w uznaniu niepodległości Szkocji. W pobliżu Bannockburn znajduje się duży pomnik upamiętniający to wydarzenie (górne zdjęcie). W dole pomnik króla Szkocji Robert a VIII de Bruce, panującego w latach

14 Ben Nevis (gael. Beinn Nibheis) – najwyższy szczyt Wysp Brytyjskich , położony na zachodnich krańcach gór Grampian w zachodniej Szkocji nad zatoką Firth of Lorne. Wznosi się na wysokość 1344 m n.p.m. i góruje nad doliną Glen Nevis.W pobliżu znajduje się miasto Fort William.

15 Loch Lomond (gael. Loch Laomainn), najrozleglejszy zbiornik słodkowodny na lądzie stałym w Wielkiej Brytanii. Średnia głębokość jeziora wynosi 37 m a maksymalna 190 m; powierzchnia - ok. 71 km². Na powierzchni jeziora znajdują się liczne wyspy. Od 2002 roku należy ono do parku narodowego Loch Lomond and the Trossachs. National Park. Jest tematem znanej pieśni “Loch Lomond “z 1841.

16 Nad wschodnim brzegiem jeziora wznosi się Ben Lomond (974 m n. p. m
Nad wschodnim brzegiem jeziora wznosi się Ben Lomond (974 m n.p.m.), najbardziej wysunięty na południe szczyt Munros – gór w Szkocji przekraczających wysokość 3000 stóp (914.4 m). Nazwa Munros pochodzi od nazwiska szkockiego alpinisty sir Hugh Munro, który jako pierwszy sporządził listę szkockich szczytów o wysokości powyżej 3000 stóp.

17 Loch Ness jest drugim co do wielkości szkockim jeziorem (56,4 km² i około 37 km dług.),
ale ma najwięcej wody, bo jest głębokie (do 226 m ). Popularność Loch Ness zawdzięcza potworowi znanemu jako "Nessie", rzekomo zamieszkującemu jego głębiny.

18 Campsie Fells są pasmem wzgórz w centralnej Szkocji, rozciągających się ze wschodu na zachód od hrabstwa Stirling do Dumgoyne w East Dunbartonshire. Najwyższym wzniesieniem pasma jest Earl's Seat osiągający wysokość 578 m.

19 Glasgow - największe miasto Szkocji, uznane za jej komercyjną stolicę,
położone nad rzeką Clyde.

20 Glasgow - Clyde (gal. Cluaidh) - trzecia co do długości (170 km) rzeka w Szkocji. Przepływa przez zagłębie węglowe. Liczne porty rzeczne oraz dobrze rozwinięty przemysł stoczniowy sprawiają że Clyde jest najważniejszą drogą wodną w Szkocji.

21 Science Centre w Glasgow to rozległy kompleks z kinem, planetarium oraz Science Mall wraz z rotacyjną wieżą Glasgow Tower o wysokości 133 metrów .

22 Hampden Park

23 Hampden Park - szkocki stadion narodowy mieszczący się w Glasgow
Hampden Park - szkocki stadion narodowy mieszczący się w Glasgow.Inauguracja tego stadionu miała miejsce 31 października 1903 roku. Wówczas miejscowa drużyna Queen's Park F.C. pokonała Celtic Glasgow. Hampden Park jest obecnie narodowym stadionem reprezentacji Szkocji.

24 Old firm Termin Old Firm odnosi się do dwóch rywalizujących między sobą szkockich drużyn piłkarskich Rangers i Celtic, obie z siedzibą w Glasgow.

25 Bagpipes Wielkie Dudy Szkockie są chyba najbardziej znanymi dudami.
Kiedy ludzie mówią " dudy" myślą najczęściej o Great Highland Bagpipes. GHB charakteryzują się trzema piszczałkami burdonowymi - jedną basową i dwiema tenorowymi Obecny swój kształt GHB zyskały w XVII wieku. Wcześniej miały jedną basową piszczałkę burdonową lub dwie tenorowe.

26 Dudy szkockie 1) Piszczałka melodyczna, tzw. przebierka 2) worek
3) trzonek 4) dymka (specyficzny ustnik) 5) tenorowe piszczałki burdonowe 6) piszczałka basowa 7) stroik 8) sznurek ozdobny

27 Haggis – specjał szkockiej kuchni narodowej, przyrządzany z owczych podrobów (wątroby, serca i płuc), wymieszanych z cebulą, mąką owsianą, tłuszczem i przyprawami, zaszytych i duszonych w owczym żołądku.

28 Haggis jest zwykle podawany z ziemniakami i rzepą
Haggis jest zwykle podawany z ziemniakami i rzepą. Spożywa się go tradycyjnie 25 stycznia, (tzw. Burns' Night) w rocznicę urodzin szkockiego poety Roberta Burnsa,który napisał nawet wiersz na cześć haggisu - Address to a Haggis.

29 Robert Burns – szkocki poeta epoki romantyzmu (1759 – 1796)
Pochodził z ubogiej rodziny rolniczej. Poezje zaczął pisać w 1783 w tradycyjnym stylu, w rodzimym dialekcie Ayrshire. Po wydaniu w 1786 pierwszego tomiku poezji przez miejscową drukarnię szybko zyskał sławę i zaczął być częstym gościem na salonach. Sławie nie towarzyszyło bogactwo. Zmuszony był powrócić do pracy w gospodarstwie, która także nie przyniosła mu spodziewanych zysków . W 1789 roku rozpoczął pracę jako urzędnik rządowy do spraw ceł i akcyzy. Zmarł w wieku 37 lat w wyniku dolegliwości sercowych. Pamięć Burnsa jest czczona na całym świecie poprzez kluby jego miłośników. Data jego urodzin to nieoficjalne narodowe święto Szkotów i osób o szkockich korzeniach, obchodzone poprzez tzw. Burns suppers – wieczorki burnsowskie Burns jest autorem m.in. słów do popularnej pieśni Auld Lang Syne, tradycyjnie śpiewanej w wigilię Nowego Roku (zwaną przez Szkotów Hogmanay).

30 Szkockie śniadanie - jajka, pieczarki, fasola, haggis, kaszanka, boczek, kiełbasa Lorne

31 Szkocka rasa wyżynna (nazwa angielska Highland cattle) jest starą szkocką rasą bydła, cechującą się długimi rogami i kudłatą sierścią. Rasa została wyhodowana w północnej Szkocji. Powstała w wyniku krzyżówki dwóch ras, czarnej i rudej. Współcześnie, szkocka rasa wyżynna cechuje duża różnorodność barw. Rasa jest znana z dużej wytrzymałości na warunki naturalne (prawdopodobnie z powodu surowych warunków kraju ich pierwotnej hodowli), a także małej wybredności w spożywanej diecie. W zastępstwie grubej warstwy tłuszczu rasę przed zimnem chroni gruba, kudłata sierść, dzięki temu ich mięso jest chudsze niż tradycyjna wołowina. U góry: samiec, u dołu: samica

32 Shortbread – rodzaj ciastka tradycyjnie wyrabianego z jednej części cukru, dwóch części masła oraz trzech części płatków owsianych. Obecnie dodaje się również mąkę i inne składniki, jak mąka ryżowa czy mączka kukurydziana. Shortbread nazwane są tak ze względu na swą kruchość (od staroangielskiego znaczenia słowa "short"). Ciastka są bogate w tłuszcze ze względu na wysoką zawartość masła. Słowo "shortening" w angielskiej literaturze odnosi się do każdego tłuszczu, który może być dodany, by ciasto miało wymaganą kruchość ("short"). Shortbread są wypiekane w niskiej temperaturze, tak by uniknąć zbyt dużego przyrumienienia.

33 Shortbread są tradycyjnie wypiekane w jednym z trzech kształtów
pojedynczego, dużego koła, które następnie dzielone jest na kawałki zaraz po wyjęciu z pieca, 2. okrągłych ciastek formowanych pojedynczo, 3. grubych (ok. 2 cm) prostokątów przycinanych następnie na kształt "palców„ Przed wypiekiem ciastka są często ozdabiane w różne wzory, zazwyczaj jednak w rzędy dziur wykonane widelcem; czasem przed ostudzeniem dodatkowo posypywane cukrem. Shortbread mogą przybierać również inne kształty, głównie na specjalne okazje.

34 Irn Bru to popularny i lubiany w Szkocji napój zawierający kofeinę, produkowany w Glasgow na licencji firmy Barr. Napój ten charakteryzuję się lekko cytrynowym smakiem, i znany jest z jasno pomarańczowego koloru. Receptura Irn - Bru jest dobrze strzeżoną tajemnicą, która znana jest tylko dwóm członkom zarządu firmy Barr, producenta napoju. Obecnie jest najbardziej popularnym napojem bezalkoholowym w Szkocji, bardziej nawet lubianym niż Coca Cola w tychże stronach.

35 Nie ulega natomiast wątpliwości, iż szkocka whisky znana jest i ceniona na całym świecie.
Do najpopularniejszych marek w kategorii blended należą: Johnnie Walker, Teacher's, Whyte & Mackay, Chivas Regal. Mimo że to trunki z tej kategorii są najbardziej rozpowszechnione na świecie, prawdziwym powodem do dumy Szkotów są jednak single malt whisky.

36 Glenfiddich

37 Glenfiddich (dosł. "dolina jeleni"–
szkocka single malt whisky destylowana i butelkowana przez William Grant & Sons w destylarni Glenfiddich w miejscowości Dufftown w Szkocji W 1886, William Grant założył destylarnię w Dufftown w dolinie w pobliżu rzeki Fiddich. Whisky Glenfiddich po raz pierwszy napić się można było w Boże Narodzenie 1887. W latach 60 i 70 XX wieku wiele małych destylarni zbankrutowało lub zostało wykupionych. Grant & Sons ocalał, stosując strategię ekskluzywnej marki i wprowadzając szkocką single malt na rynek międzynarodowy. Glenfiddich jest w chwili obecnej najlepiej sprzedającą się whisky single malt na świecie, zajmując ok. 20% rynku i występując w 180 krajach.

38 Destylarnia Glenfiddich była pierwszym zakładem, który w 1969 roku otworzył własny Visitor Centre. Według danych z 2002 roku rocznie odwiedzało ją około 125 tysięcy gości.

39 Glenfiddich to jedyna szkocka whisky z tego rejonu destylowana, leżakowana i butelkowana w jednym miejscu. Destylarnia jest także jedyną w Szkocji, która używa do produkcji wody z pojedynczego źródła ("Robbie Dhu"). Glenfiddich dojrzewa w dębowych beczkach po rumie kubańskim (w przypadku "Gran Reserva"), po bourbonie z USA (w przypadku "Ancient Glenfiddich") lub po sherry z Hiszpanii. Glenfiddich jest butelkowana po 12, 15, 18, 21 i 30 latach. Wyprodukowano także kilka serii specjalnych, w tym: Glenfiddich 40 Year Old (z beczek napełnionych w 1963) Glenfiddich 50 Year Old Glenfiddich 1937 (butelkowana w 2001, czyli 64 letnia, ponieważ lata spędzone w butelce nie liczą się)

40 Kilt jest narodowym strojem szkockim.
Jest to szkocka spódniczka zrobiona z tartanu, czyli materiału w szkocką kratę. Z bardzo dużej szerokości tego materiału szyje się kilt, plisując go i składając na fason spódnicy kopertowej. Charakterystyczny materiał, z którego wykonany jest kilt, zwany jest tartanem. Słowo to wywodzi się z francuskiego "tartanie" i oznacza po prostu tkaninę w kratę. Na kilcie często można spotkać jeszcze broszę – oczywiście każdy klan ma inny symbol. Jest ona wpinana w dolny prawy róg. Każdy z klanów szkockich ma swój wzór i kolor kraty.

41 Wszyscy Szkoci mogą nosić kilt (choć dawniej był to strój wyłącznie męski), ale tylko mężczyźni noszą sporran na tym kilcie. Sporran jest "torebką" zawieszoną na biodrach, na pasku. Dlaczego tylko panowie ją noszą i z jakiego powodu? Jest wiele opowieści na ten temat. Jedna z nich mówi, że podczas walk między Anglikami a Szkotami potrzebna była jakaś ochrona ciała. Ponieważ Szkoci byli przeważnie farmerami, nie mieli pieniędzy na zbroje zawodowych żołnierzy. Wybrali więc chociaż małą ochronę na najcenniejszą część ich ciała – sporran, torebkę ze skóry, specjalnie usztywnioną.

42 Tak kilt wygląda obecnie, jednak jeżeli chodzi o historię, to kiedyś strój Szkotów wyglądał nieco inaczej. Pierwszy raz szkocki strój opisano w XVI stuleciu, składał się on wtedy z długiej lnianej koszuli, krótkiej kurteczki oraz wełnianego pledu. W zimie Szkoci zakładali wełniane obcisłe spodnie, a w lecie wełniane skarpetki pod kolana. Za obuwie służyły im lekkie kierpce z surowej skóry, chociaż zazwyczaj chodzili boso. Koszula zanikła dopiero pod koniec XI w. Na jej miejsce pojawił się wielki pled, mający prawie 2 metry szerokości i od 4 do 6 metrów długości. Żeby go założyć, Szkot musiał położyć pled na ziemi, specjalnie go zwinąć i zmarszczyć, a następnie, kładąc się na nim, owijał go sobie wokół ciała, przypinając skórzanym pasem. Na to wkładał kurtkę, a koniec pledu zarzucał na lewe ramię i spinał broszą. Tę postać kiltu określa się mianem "the great kilt" – "wielki kilt". Obecna forma kiltu pojawiła się na początkach XVIII w. Szkoci zakładają obecnie kilt na każde święto i uroczystość rodzinną, a u scoutów kilt jest częścią umundurowania.

43

44 Wrzosowiska w Szkocji


Pobierz ppt "SZKOCKIE CIEKAWOSTKI."

Podobne prezentacje


Reklamy Google