Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Flaga Szkocji przedstawia krzyż św. Andrzeja ( zwana też Saltire) Kolor tła, symbolizującego wieczorne niebo, nie jest ściśle określony, spotyka się flagi.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Flaga Szkocji przedstawia krzyż św. Andrzeja ( zwana też Saltire) Kolor tła, symbolizującego wieczorne niebo, nie jest ściśle określony, spotyka się flagi."— Zapis prezentacji:

1

2 Flaga Szkocji przedstawia krzyż św. Andrzeja ( zwana też Saltire) Kolor tła, symbolizującego wieczorne niebo, nie jest ściśle określony, spotyka się flagi szkockie w barwach od jasnobłękitnej do ciemnogranatowej. Saltire jest jedną z najstarszych flag w Europie.

3 Edynburg – miasto w Wielkiej Brytanii ; Od 1437 roku stolica Szkocji. Siedziba Szkockiego parlamentu. Obecnie Znajdują się tam cztery uniwersytety. W 2OO1 roku Edynburg miał 448624 mieszkańców – co czyni go siódmym Co do wielkości miastem w Wielkiej Brytanii. W przeszłości nazywany również "Starym Kopciuchem". Miasto słynie Z licznych imprez i festiwali.

4 Legenda Otóż, legenda głosi, że w 1263 roku na zachodnim wybrzeżu Szkocji – w miasteczku Largs - armia norweskiego króla Haakona IV planowała zaatakować znienacka, pod osłoną nocy, śpiących Szkotów. By poruszać się bezszelestnie, napastnicy zdjęli obuwie. Nie przewidzieli jednak, że na terenie dzielącym ich od śpiących synów Alby, jeden z nich nadepnie na kolczasty oset… Za sprawą krzyku nieszczęsnego Normanda Szkoci wybudzili się nim którykolwiek z atakujących zdołał się do nich zbliżyć. Tak rozpocząć miała się bitwa pod Largs – jeden z największych militarnych sukcesów Szkocji w średniowieczu.

5 Nazywał się Bobby, a jego właścicielem był niejaki pan John Grey, który w XIX wieku jako nocny stróż pracował dla edynburskiego wydziału policji. Niestety 15 lutego 1858 roku John zmarł na gruźlicę i został pochowany na cmentarzu Greyfriars Kirkyard na Starym Mieście. A biały terierek Bobby, który przeżył swojego pana o czternaście lat, spędził resztę swojego życia warując przy grobie właściciela. Co prawda mniej romantyczna wersja tej historii głosi, iż Bobbiego bardziej kusiły zapachy i szczodrość właściciela pobliskiej restauracji, ale… taka prosta historia nie zakończyłaby się postawieniem pomnika psu, nieprawdaż?

6 Potwór z Loch Ness ( Nessie ) – tajemnicze i niezidentyfikowane Zwierzę rzekomo zamieszkujące szkockie jezioro Loch Ness, objętościowo największy słodkowodny zbiornik Wielkiej Brytanii. Razem z Wielką Stopą i Yeti, potwór z Loch Ness jest kryptydą, jedną z najbardziej znanych zagadek kryptozoolog ii.

7


Pobierz ppt "Flaga Szkocji przedstawia krzyż św. Andrzeja ( zwana też Saltire) Kolor tła, symbolizującego wieczorne niebo, nie jest ściśle określony, spotyka się flagi."

Podobne prezentacje


Reklamy Google