Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wynalazki, które wpłynęły na rozwój ludzkości..

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wynalazki, które wpłynęły na rozwój ludzkości.."— Zapis prezentacji:

1 Wynalazki, które wpłynęły na rozwój ludzkości.

2 ŻARÓWKA Elektryczne źródło światła, w którym ciałem świecącym jest włókno wykonane z trudno topliwego materiału. Pierwotnie był to grafit, obecnie wolfram. Drut wolframowy jest umieszczony w bańce szklanej wypełnionej mieszaniną gazów szlachetnych (np. argon z 10-procentową domieszką azotu). Włókno osiąga temperaturę ok. 2500–3000 K na skutek przepływu prądu elektrycznego. Wynalazek powstał w połowie XIX w. Wynalazca to Thomas Alva Edison

3 DRUK Sporządzanie odbitek wzoru formy drukarskiej na tkaninie, papierze lub innym tworzywie za pomocą farby. Rodzaje druku: druk sitowy (przez przecieranie farby przez szablon) druk maszynowy (przez nanoszenie wzoru na materiał przepuszczany przez wały maszynowe z wygrawerowanym wzorem) druk offsetowy (offset) druk płaski, wklęsły lub wypukły Druk wynalazł Johannes Gutenberg. Prasa drukarska

4 TELEFON Urządzenie stanowiące zakończenie łącza telefonicznego; główne części aparatu telefonicznego: mikrotelefon, w którym zachodzi przetwarzanie dźwięków mowy na sygnał elektryczny (w mikrofonie) lub operacja odwrotna (w słuchawce), tarcza numerowa lub klawiatura, wytwarzające impulsy wybiórcze, oraz przetwornik sygnału elektrycznego na sygnał (optyczny lub akustyczny) przywołujący abonenta. Za wynalazcę telefonu uważa się Aleksandra Bella.

5 TELEFON KOMÓRKOWY Urządzenie telekomunikacyjne umożliwiające swoim użytkownikom na bezprzewodowe połączenia na obszarze złożonym z tzw. komórek. Obecnie absolutna większość telefonów komórkowych działa w systemach cyfrowych (np. GSM, DCS, PCS, UMTS). W starszych rozwiązaniach mieliśmy do czynienia z sieciami analogowymi (NMT, AMPS). Wynalazca telefonu komórkowego to Marty Cooper. Sony Ericsson T230

6 KOMPUTER Urządzenie elektroniczne umożliwiające przetwarzanie danych przy zastosowaniu elektrycznych sygnałów reprezentujących cyfry 0 i 1 (komputer cyfrowy) lub z wykorzystaniem sygnału zmieniającego się w sposób ciągły (komputer analogowy). Urządzenie to jest sterowane określoną wcześniej sekwencją poleceń, czyli programem, który wraz z danymi jest przechowywany w pamięci komputera. Podstawowe jego układy funkcjonalne stanowią: procesor, pamięć, urządzenia wejścia-wyjścia. Generalnie wyróżnia się cztery klasy: a) superkomputery, b) mainframe, c) minikomputery, d) mikrokomputery (w tym przenośne laptopy, notebooki, palmtopy).

7 GPS - Global Positioning System
Jeden z systemów nawigacji satelitarnej, stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, obejmujący swoim zasięgiem całą kulę ziemską. System składa się z trzech segmentów: segmentu kosmicznego - 31 satelitów orbitujących wokół Ziemi na średniej orbicie okołoziemskiej; segmentu naziemnego - stacji kontrolnych i monitorujących na ziemi oraz segmentu użytkownika - odbiorników sygnału. Zadaniem systemu jest dostarczenie użytkownikowi informacji o jego położeniu oraz ułatwienie nawigacji po terenie.

8 WALKMAN SONY W 1979 koncern Sony zapoczątkował erę przenośnych magnetofonów, które umożliwiały słuchanie muzyki w drodze, nie przeszkadzając jednocześnie innym ludziom. Walkman szybko zmienił zwyczaje związane ze słuchaniem muzyki, i stał się ogromnie popularny w latach 80., dzięki rozwojowi joggingu. Obecnie trudno wyobrazić sobie życie bez przenośnych odtwarzaczy, które zmieniły też na zawsze muzykę.

9 KOD KRESKOWY Te czarne i białe linie możemy znaleźć na każdym produkcie kupionym w sklepie. Na pierwszy rzut oka trudno dostrzec, jak ten niepozorny kod wpłynął na świat, jednak obecnie trudno zaprzeczyć, że całkowicie zmienił nasze zakupy. Wynalazł go w 1949 Norman Woodland, który chciał przyśpieszyć działanie kasy sklepowej.

10 PIENIĄDZ ELEKTRONICZNY
W połączeniu z bankowością internetową zaczyna wypierać z rynku system gotówkowy. Karty kredytowe dały nam większą wygodę podczas zakupów, zwiększyły bezpieczeństwo, i pozwoliły na wydawanie pieniędzy w prawie każdym miejscu na ziemi.

11 KAMERA FILMOWA Urządzenie o działaniu zbliżonym do aparatu fotograficznego. Ciężka, kosztowna, profesjonalna odmiana kamery. Kamera filmowa wykonuje sekwencję wysokiej jakości zdjęć w bardzo krótkich odstępach czasu i rejestruje je na taśmie filmowej. Obecnie, w profesjonalnych produkcjach stosuje się zazwyczaj kamery filmowe wykorzystujące taśmy filmowe 35 mm. Kamer filmowych nie należy mylić z mniej skomplikowanymi kamerami telewizyjnymi, używanymi między innymi do nagrywania materiałów dla wiadomości telewizyjnych. Cechą charakterystyczną profesjonalnych kamer jest, czasem dość dużych rozmiarów, zasobnik na taśmę filmową.

12 APARAT FOTOGRAFICZNY Urządzenie służące do wykonywania zdjęć fotograficznych. Pierwowzorem aparatu fotograficznego było urządzenie nazywane camera obscura. Tradycyjny aparat fotograficzny jest urządzeniem przystosowanym do naświetlania materiału światłoczułego, umieszczanego we wnętrzu aparatu w postaci zwiniętej błony, wymiennej kasety z błonami ciętymi, lub też kliszy szklanej. Obecnie aparaty fotograficzne na błony małoobrazkowe są wypierane przez aparaty cyfrowe, gdzie elementem światłoczułym jest matryca z elementami fotoelektrycznymi.

13 HELIKOPTER Statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), który wytwarza siłę nośną dzięki ruchowi obrotowemu wirnika lub wirników napędzanych przez silnik, a obecnie coraz częściej przez 2, a czasem nawet 3 silniki. Wirnik zbudowany jest z odpowiednio profilowanych łopat osadzonych w głowicy. Wynalazcą helikoptera jest polak, Adam Olszewski.

14 ODWRACALNY PERYSKOP CZOŁGOWY
Rudolf Gundlach był polskim inżynierem i konstruktorem broni pancernej. To on skonstruował odwracalny peryskop czołgowy, który bez zmiany pozycji obejmował pole widzenia o wartości 360 stopni. Do dziś jego wynalazek jest stosowany w pojazdach wojskowych na całym świecie.

15 MASZYNA ROZSZYFROWUJĄCA ENIGMĘ
Wśród polskich konstrukcji, które odmieniły losy świata trzeba wymienić maszynę Mariana Rejewskiego. To on rozpracował przed wojną niemiecką maszynę szyfrującą Enigma. Pozwoliła ona w czasie II wojny światowej odczytywać szyfrogramy. To w znacznym stopniu przyczyniło się do wygrania wojny przez aliantów.


Pobierz ppt "Wynalazki, które wpłynęły na rozwój ludzkości.."

Podobne prezentacje


Reklamy Google