Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gimnazjum nr 1 im. Kazimierza Wielkiego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gimnazjum nr 1 im. Kazimierza Wielkiego"— Zapis prezentacji:

1 Gimnazjum nr 1 im. Kazimierza Wielkiego
w Wieluniu. Wielun wczoraj i dzis. Historia wieluńskiego hotelu rodziny Sulikowskich. Wykonała Wiktoria Augustyniak pod opieką mgr Grzegorza Kucharskiego

2 Spis tresci Krótka historia hotelu.
Zdjęcie i opis budynku w dwóch okresach. Charakterystyka właściciela. Funkcje budynku po wojnie. Opis wnętrza hotelu i cukierni. Fotografie własne. Bibliografia.

3 Historia hotelu „Warszawski”
Hotel powstał przed 1932 r. przy ulicy Kaliskiej nr 2, otworzył go Stanisław Sulikowski w swej kamienicy. Istniał on do września 1939 r. w latach okupacji Niemcy przemianowali go na „Wartheland”. Po wojnie 20 lutego 1951 r. został upaństwowiony. W 1989 roku hotel wrócił do prawowitych właścicieli, który przywrócił mu tez dawną nazwę. Po kilku latach został zamknięty.

4 Czasy wojny. Hotel w okresie II wojny światowej był on siedzibą władz niemieckich. Można to stwierdzić po fladze hitlerowskiej na budynku. Budynek był odrestałrowany w środku . Władze dbały o niego gdyż miał on duży wpływ na ich działalnośc.

5 To zdjęcie z okresu przed wojennego ,widać dzień barw chociaż zdjęcie jest biało-czarny. Jest to czas gdy budynek wrócił po wojnie do rodziny Sulikowskich. Nie został on przywrócony do poprzedniego stanu ponieważ władze miasta na to nie pozwoliły. Czasy powojenne.

6 Stanisław Sulikowski jest pamiętany jako osoba elegancka choć miła i skromna. Był to właściciel kamienicy przy ulicy Kaliskiej, zajmował bardzo wysoką pozycję w wieluńskim kupiectwie i handlu. Zawsze pomagał bardzo wielu ludziom przetrwać te biedne pomiędzywojenne czasy. Często nosił binokle zamiast okularów, na pewno utkwiło wszystkim w pamięci jego pilśniowy kapelusz popielatego koloru. Stanisław Sulikowski

7 Funkcje budynku po wojnie.
Należał początkowo do Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, następnie do Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji, nosił nazwę ”Jura”. W 1957 udzielił noclegów. W latach 80-tych Zakłady Urządzeń Galwanicznych i Lakierniczych wykupiły plac pod budowę wielkiego hotelu przy zbiegu ulic Sieradzkiej i Głowackiego. Trudna sytuacja w jakiej znalazł się zakład po 1989r., uniemożliwiła realizacji tej inwestycji.

8 Opis wygladu wewnetrzny.
Lokal był wytworny jak właściciel. Rozległe pomieszczenia na dwóch poziomach. Wyżej na wprost wejścia znajdowały się miękkie kanapy przy stolikach. Niżej była sala z kilkunastoma stolikami o marmurowych blatach, przy nich stały wygodne gięte krzesła, a z boku na podium , jakby na przekór smutnym czasom, ustawiony był duży czarny fortepian.

9 Bufet cukierni znajdował się w głębi, na lewo od wejścia
Bufet cukierni znajdował się w głębi, na lewo od wejścia. Na kontuarze leżały tace z rozmaitymi ciastkami. Były tam rurki z kremem lub bitą śmietaną, ciastka tortowe, kulki nasączone ponczem, bezy z kremem kawowym. Na parapetach wabiły oczy wspaniale udekorowane torty czekoladowe i te z makowym kremem i bitą śmietaną. Wyglad cukierni.

10 Czas ,który minął od mienił ten budynek teraz są tam mieszkania i sklepy.
Wygląd nie zmienił się za bardzo oprócz okien i dzwi. Ma on radośniejsze kolory elewacji. Współczesny wyglad

11 Bibliografia Tekst Ryszard Kmita „Powidoki wieluńskie…” Wieluń 2004.
Zdjęcia z kolekcji pana Cezarego Wróbla. Tadeusz Olejnik Leksykon miasta Wielunia (1998). Tadeusz Olejnik „Wieluń - dzieje miasta ”.

12 Dziękuje za obejrzenie prezentacji.
Koniec Dziękuje za obejrzenie prezentacji.


Pobierz ppt "Gimnazjum nr 1 im. Kazimierza Wielkiego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google