Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

O Akwarium Akwarium Gdyńskie to niezwykłe miejsce w centrum miasta. Można tu zobaczyć niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "O Akwarium Akwarium Gdyńskie to niezwykłe miejsce w centrum miasta. Można tu zobaczyć niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów."— Zapis prezentacji:

1 O Akwarium Akwarium Gdyńskie to niezwykłe miejsce w centrum miasta. Można tu zobaczyć niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata, np. z Afryki, Ameryki Północnej czy północy naszego kontynentu. Ponadto dla ciekawych biologii morza, a przede wszystkim dla młodych odkrywców, Akwarium ma rozbudowaną i prężnie działającą Sekcję Edukacji. Na zajęciach można zdobyć wiedzę poprzez doświadczenia i niekonwencjonalne lekcje prowadzone przez specjalistów z dziedziny oceanografii, biologii i ochrony środowiska. Niezwykłe usytuowanie i duża przestrzeń wewnętrzna budynku umożliwia organizację wystaw w Galerii, a także imprez dla najmłodszych, np. Mikołajki czy ferie. Zapraszamy do odwiedzania Akwarium o każdej porze roku! Szczegółowe i aktualne informacje o godzinach otwarcia Akwarium, cenach biletów oraz zajęciach edukacyjnych znajdują się na naszej stronie internetowej

2 Historia Akwarium Akwarium Gdyńskie działa w Gdyni od 1971 roku. Przez ponad 30 lat nosiło nazwę "Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni". Ponieważ nazwa była zbyt długa i powoli stawała się nieadekwatna do funkcji jaką placówka spełniała, decyzją dyrekcji MIR w lipcu 2003 roku zmieniono ją na Akwarium Gdyńskie. Warto jednak pamiętać o historii placówki, która nieodłącznie związana jest z historią Morskiego Instytutu Rybackiego, a rozpoczyna się 18 czerwca 1921 roku. Wtedy to powstało Morskie Laboratorium Rybackie w Helu. Jego pracownicy, w tym ówczesny adiunkt Kazimierz Demel, rozpoczęli kolekcjonowanie okazów przyrodniczych, które od 1924 roku prezentowano w gablotach i akwariach MLR. Budynek Morskiego Laboratorium Rybackiego w Helu. Pracownicy Morskiego Laboratorium Rybackiego w Helu w 1938 r.

3 Budynek Morskiego Laboratorium Rybackiego w Gdyni w czasie budowy i po ukończeniu - w 1939 r.
W 1932 roku MLR zostało przemianowane na Stację Morską, która na przełomie 1938/39 została przeniesiona do Gdyni, do nowo wybudowanego gmachu przy dzisiejszej alei Jana Pawła II 1. Jej nazwę z czasem (w 1949 r) zmieniono na Morski Instytut Rybacki. Niestety, na skutek wybuchu II wojny światowej, nie zakończono budowy części budynku przeznaczonej na Muzeum i Akwarium. W okresie powojennym w budynku Instytutu istniały trzy niewielkie sale muzealne i jeden pokój z akwariami.

4 Prace budowlane w Akwarium
Do sprawy rozbudowy budynku i stworzenia właściwego muzeum oceanograficznego powrócono dopiero pod koniec lat 50. Wtedy to powstały pierwsze projekty techniczne, ale do właściwych prac budowlanych i montażu ciągów akwaryjnych przystąpiono dopiero w 1969 roku. Prace budowlane w Akwarium lata

5 W 1971 roku w ramach obchodów 50-lecia Instytutu nastąpiło otwarcie Muzeum Oceanograficznego i Akwarium Morskiego Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni.

6 Akwarium dziś Ekspozycje Akwarium Gdyńskiego zmieniają się z biegiem czasu. W 2003 roku gruntownie wyremontowano przeszkloną rotundę budynku, zmieniając jednocześnie istniejące tam od początku funkcjonowania Muzeum i Akwarium zbiorniki słodkowodne na akwaria morskie. Tym samym na pierwszym piętrze rotundy powstała bogata ekspozycja zwierząt żyjących wśród raf koralowych. W lipcu 2003 roku równocześnie z uroczystym otwarciem rotundy, zmieniono nazwę na "Akwarium Gdyńskie".

7 Prace remontowe trwają nadal
Prace remontowe trwają nadal. Powstała nowa sala z akwaterrariami, Amazonia, Sala Mokra. Jednocześnie z unowocześnianiem ekspozycji rozwijana jest działalność edukacyjna. Powstała nowa Sala Kinowo - Konferencyjna, sale do prowadzenia zajęć laboratoryjnych wyposażone w mikroskopy i sprzęt komputerowy i Sala Przedszkolna pełna morskich pluszaków, którą bardzo chętnie odwiedzają najmłodsi uczestnicy zajęć. Akwarium Gdyńskie wciąż jest modernizowane, wzbogacane o nowe okazy i na pewno jeszcze nie raz mile zaskoczy.


Pobierz ppt "O Akwarium Akwarium Gdyńskie to niezwykłe miejsce w centrum miasta. Można tu zobaczyć niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów."

Podobne prezentacje


Reklamy Google