Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

UŻYTKOWE FORMY WYPOWIEDZI

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "UŻYTKOWE FORMY WYPOWIEDZI"— Zapis prezentacji:

1 UŻYTKOWE FORMY WYPOWIEDZI

2 ZAPROSZENIE Jest formą powiadomienia kogoś o jakiejś uroczystości (imprezie, wydarzeniu) i zaproszenia (nakłonienia) do przyjścia. Zaprosić możemy, np. na urodziny, bal, uroczystość rodzinną lub szkolną, koncert, spektakl itp. Zaproszenie może mieć ciekawą i oryginalną oprawę graficzną.

3

4 Przykład zaproszenia Zaproszenie Mamy zaszczyt zaprosić
Julię i Michała Kowalskich na uroczystość weselną, która odbędzie się w Sali Domu Strażaka 15 listopada br. o godz Państwo młodzi

5 Przykład 2. ZAPROSZENIE Serdecznie zapraszam Cię, Asiu,
na moje 11 urodziny, które odbędą się 5 lutego 2009 r. od godz do 19.00 w kawiarni „Stokrotka” przy ulicy Jasnej 49 w Łodzi. W czasie przyjęcia przewidziane są liczne konkursy z nagrodami. Czekam na Ciebie! Justyna

6 Zaproszenie

7 Pisząc zaproszenie umieść w tekście następujące informacje:
kto zaprasza (nadawca); kogo zaprasza (adresat) z jakiej okazji zaprasza; kiedy (należy podać datę, godzinę); gdzie (dokąd ma przyjść osoba zapraszana).

8 METODA PIĘCIU PALCÓW NA CO? KIEDY? KOGO? GDZIE? KTO? ZAPRASZA

9 Kartka pocztowa Wysyłamy ją do znajomych lub krewnych z różnych okazji. Za pomocą kartki pocztowej możemy komuś złożyć życzenia, poinformować o tym, co w danej chwili się u nas dzieje lub po prostu pozdrowić kogoś z miejsca, w którym przebywamy, np. z pobytu nad morzem

10 Przykład kartki pocztowej
Zakopane, 23 lipca 2008 Kochana Babciu! Przesyłam Ci gorące pozdrowienia z kolonii. Dużo chodzimy po górach. Byliśmy już nad Morskim Okiem i nad Czarnym Stawem. Troszkę bolą mnie nogi, ale jest cudownie. Weronika Sz. P. Ewa Kowalska ul. Polna 12/3 59 – 225 Chojnów

11 PRZYKŁAD 2 Kraków, 23 marca 2008 Droga Ulu! Z okazji Twoich urodzin przesyłam Ci gorące życzenia zdrowia i radości w każdym dniu oraz spełnienia marzeń. Twoja przyjaciółka Magda Kol. Alicja Bordewicz ul. Wysoka 21/4 09 – 500 Sanniki

12 Zasady redagowania kartki pocztowej
Dostosuj tekst do okazji, np. życzenia lub pozdrowienia. Użyj zwrotów do adresata, np. Kochana Mamo - pamiętaj o wielkiej literze! Umieść datę napisania kartki i nazwę miejscowości, z której kartka została wysłana, np. Gdańsk, 24 lipca 2006. Podpisz się, np. Twoja serdeczna przyjaciółka Ola. Poprawnie zaadresuj kartkę – podaj imię i nazwisko adresata oraz dokładne miejsce zamieszkania. Zadbaj o poprawność i estetykę zapisu.

13 Zawiadomienie Jest krótkim tekstem mającym na celu powiadomienie kogoś o jakimś ważnym wydarzeniu, np. rozpoczęciu roku szkolnego. Tekst zawiadomienia zwykle jest kierowany do ogółu, a nie do jakiejś konkretnej osoby.

14 Pisząc zawiadomienie umieść w tekście następujące informacje:
Kto zawiadamia O czym zawiadamia O czasie i miejscu, np. spotkania

15 Przykład zawiadomienia
Zawiadomienie o ślubie W sobotę 13 czerwca 1998 roku o godzinie 17.30 w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Loretańskiej w Wadowie przy ulicy Nowodworskiej 10 odbędzie się ślub Magdy Nowickiej i Krzysztofa Relickiego,na który serdecznie zapraszają RODZICE I NARZECZENI

16 Przykład 2 Zawiadomienie
Informujemy wszystkich właścicieli psów, że w dniu 17 listopada 2008 roku w lecznicy dla zwierząt przy ul. Jagodowej 35 odbędzie się obowiązkowe szczepienie przeciwko wściekliźnie. Wójt gminy

17 OGŁOSZENIE Pismo użytkowe o charakterze informacyjnym.
Może dotyczyć np. sprzedaży, zamiany lub wynajęcia czegoś (samochodu, mieszkania itp.), wolnego miejsca pracy, zgubienia lub znalezienia czegoś. Ogłoszenia najczęściej umieszczane są w prasie, na tablicach i słupach ogłoszeniowych lub na przystankach komunikacji miejskiej. Ogłoszenie powinno być zwięzłe.

18 Ogłoszenie powinno zawierać
następujące elementy: kto ogłasza (osoba prywatna, instytucja); w jakim celu to robi (sprzedaje, kupuje, zamienia, wynajmuje, poszukuje itp.); co jest przedmiotem ogłoszenia (praca, samochód, mieszkanie, kot, … – zwykle podaje się istotne cechy tego przedmiotu); w jaki sposób można skontaktować się z ogłaszającym (numer telefonu, adres).

19 Rodzaje ogłoszeń: a) drobne, zwane anonsami, dotyczą: kupna, sprzedaży, zguby, wynajmu, b) oficjalne - zamieszczone przez firmy , instytucje, urzędy, charakteryzujące się stylem urzędowym, c) forma plakatu - skierowane do wszystkich, którzy mogliby być zainteresowani (np. zawodami lub konkursem). Jeśli ogłoszenie ma formę plakatową, istotny jest wówczas układ graficzny np. wielkość pisma, kolor, format papieru, obrazki itp - aby przykuć uwagę patrzącego.

20 Przykłady ogłoszeń: Dnia około godziny w okolicy Błoń krakowskich zaginął pies rasy wilczur. Znak charakterystyczny: biała „skarpeta” na przedniej prawej łapie. Wabi się Reks. Jest młody, wesoły, ufny. Zrozpaczone dzieci proszą o informację, ul. Jagodowa 7, tel Na znalazcę czeka nagroda. Sprzedam mieszkanie w centrum, 60m2, 3 pokoje, kuchnia, balkon. Tanio! Tel Tanie, solidne korepetycje z chemii, matematyki Przygotuję do: -egzaminów gimnazjalnych, -matur na poziomie podstawowym i rozszerzonym, wszelkiego rodzaju poprawek, -egzaminów na studia, -bieżącego przyswajania niezrozumiałego materiału. Mój telefon: , Jeżeli masz kłopot - zadzwoń. Iza. uroda firma poszukuje 20 osób, które chcą schudnąć!! tel :

21 Instrukcja Jest formą, dzięki której informujemy użytkownika, w jaki sposób powinien postępować. Instrukcja dotyczy zazwyczaj sposobu obsługi jakiegoś urządzenia lub sposobu przeprowadzenia jakiejś sprawy.

22 Przykład instrukcji Skrócona instrukcja obsługi: Pranie:
● otworzyć otwór do wkładania bielizny, ● bieliznę posortować i włożyć do pralki, ● zamknąć otwór do wkładania bielizny, ● do specjalnej szufladki wsypać środki piorące, ● odkręcić zawór wody, ● nastawić odpowiedni program i temperaturę wody, ● uruchomić pralkę – nacisnąć przycisk „włączanie”.

23 Zasady zredagowania prawidłowej instrukcji
1. Najpierw dokładnie zapoznaj się z działaniem urządzenia, dla którego sporządzasz instrukcję obsługi. 2. W instrukcji umieść tylko najistotniejsze informacje niezbędne dla użytkownika. 3. Treść instrukcji powinna być jasna, zwięzła i zrozumiała. 4. Stosuj równoważniki zdań. 5. Instrukcja może składać się z dwóch części: opis urządzenia ( lub innej rzeczy) sposób użytkowania ( zasady) 6. Pamiętaj o zachowaniu kolejności działań ( czynności).

24 PRZEPIS jako rodzaj instrukcji
Przepis to sposób na wykonanie czegoś, zwykle jakiejś potrawy. Przepis kulinarny składa się z dwóch części: składników, sposobu przyrządzenia potrawy. Formułując przepis najczęściej stosujemy bezosobowe formy czasownika, czyli bezokoliczniki, np. przygotować, posolić.

25 Przykład przepisu Filety z dorsza: 1 kg filetów 1 duża cebula
olej, ocet, sól, pieprz Filety podzielić, oczyścić, posolić i odstawić na 10 minut. Przygotować patelnię, rozgrzać tłuszcz, wyłożyć filety, dodać pokrojoną w krążki cebulę. Smażyć 3 – 4 minuty, aż filety będą dawały się lekko oddzielić od dna. Wówczas przykryć garnek pokrywką, zmniejszyć ogień i dusić jeszcze 8 minut. Doprawić pieprzem do smaku. Podawać z ziemniakami i sałatą pokropioną octem. Smacznego

26 PLAN Niezwykle przydatny w celu uniknięcia chaosu w zapisie wybranej formy wypowiedzi czy np. organizacji spotkania.

27 Zasady redagowania planu
Uporządkuj wszystkie znane Ci informacje, które mają być ujęte w planie. Możesz stosować zdania lub równoważniki zdań – konsekwentnie trzymaj się wybranej formy! Treść poszczególnych punktów planu zapisuj krótko i zwięźle.

28 Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "UŻYTKOWE FORMY WYPOWIEDZI"

Podobne prezentacje


Reklamy Google