Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

kraina słońca i opuncji

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "kraina słońca i opuncji"— Zapis prezentacji:

1 kraina słońca i opuncji
MALTA kraina słońca i opuncji

2 Geografia Malty W skład archipelagu Wysp Maltańskich położonego w centrum Morza Śródziemnego wchodzą wyspy: Malta, Gozo, Comino, Cominotto,  Wyspy Św. Pawła (dwie wysepki sąsiadujące z sobą) i Filfla. Główną częścią archipelagu jest Malta, której powierzchnia wynosi 246 km².

3

4 Malta, Republika Malty małe państewko-wyspa, tysiąc razy mniejsza od Polski, mniejsza nawet od Warszawy, ale za to po brzegi wypełniona zabytkowymi obiektami. Nazywana często muzeum pod gołym niebem. Należy do najgęściej zaludnionych państw na świecie, które stanowi mieszankę wielu kultur: angielskiej, włoskiej, arabskiej i afrykańskiej.

5 Herb i Flaga Malty

6 Comino Najmniejsza z trzech zamieszkanych maltańskich wysp szczególnie poza sezonem daje poczucie przebywania na niemalże bezludnej wyspie. Na Comino obecnie mieszka jedna kilkuosobowa rodzina, a przez wysepkę prowadzi tylko jedna droga. Jedyną atrakcją architektoniczną jest wieża będąca fragmentem dawnych fortyfikacji.

7

8 Gozo AZURE WINDOW Naturalne okno utworzone nad brzegiem morza znajduje się na zachodnim wybrzeżu Gozo. Zaraz obok wyłania się z wody tak zwana Fungus Rock. Jest to malownicze miejsce, gdzie można popływać lub wypłynąć łódką w morze.

9

10

11 Klimat Malta jest jedynym krajem w Europie, w którym zima jako pora roku nie występuje, a lata są długie suche i gorące. Leży niemal na granicy stref klimatycznych: zwrotnikowej i podzwrotnikowej, co bardzo dobrze oddaje roczny przebieg pogodowy kraju. Na jej terytorium występuje ciepła i sucha odmiana klimatu śródziemnomorskiego, który cechuje się bardzo łagodnymi zimami i długimi, suchymi latami. Nie występują tu ostre wiatry, mgły, śnieg czy mróz.

12

13 Ogrody Buskett Ogrody zostały co prawda stworzone ludzką ręką, jednak rosnące w nich drzewa pomarańczowe, sosny i wszystkie inne rośliny są tworem natury. Jest to dobre miejsce na wypoczynek wśród zieleni, której tak brakuje w pozostałej części wyspy. Z Ogrodów Buskett widać zbudowany na wzgórzu Pałac Verdala, pochodzący z okresu panowania zakonu rycerskiego. Obecnie pałac pełni funkcję letniej rezydencji prezydenta Malty i wstęp na jego teren jest zabroniony.

14

15 Klify Dingli Znajdujące się na południu Malty klify Dingli wyrastają z morza na wysokość ok. 200 m. Stojąc na ich szczycie, można podziwiać otwarte morze, ścięte ściany klifów, a także małą, tajemniczą wyspę - Filflę.

16

17 Malta to miejsce niemal 300-letniej obecności Zakonu Maltańskiego; symbolem kraju jest czerwony ośmiokątny krzyż, będący spadkiem po zakonie, a symbolizujący osiem boskich błogosławieństw. Maltańskie służby medyczne na swoich emblematach noszą biały krzyż maltański na czerwonej tarczy herbowej. Tarcza oznacza, iż jesteśmy gotowi stanąć do walki w obronie wiary.

18 Luzzu tradycyjny rodzaj maltańskiej łodzi rybackiej. Statki i łodzie tradycyjnie są malowane na żółto oraz niebiesko, są ozdabiane wyrytymi parami oczu a także innymi ozdobnymi szablonami. Oczy na łodziach nawiązują prawdopodobnie do oka Horusa lub Ozyrysa.

19

20 Malta słynie też z dużej ilości i zagęszczenia świątyń, dolmenów, menhirów, grobowców i innych. 

21 Kuchnia Maltańska to typowo śródziemnomorska kuchnia z dużymi wpływami kuchni włoskiej. Bardzo popularne są Pastizzi – niewielkie ciasteczka z twarogowym nadzieniem zapiekane w półfrancuskim cieście, za to najbardziej znanym mięsem spożywanym na Malcie jest królik.

22 Kinnie – najpopularniejszy na Malcie napój gazowany o smaku pomarańczowo – ziołowym

23 Słodycze  Kannoli – rurki z kremem Helwa – chałwa
Biskuttini tal-lewż – ciasteczka orzechowo - migdałowe

24 Opuncje Kaktusy są tak pospolite i wszechobecne, że nie zrobiliśmy im w naturze zdjęcia……. Przygotowanie opuncji do zjedzenia 

25 Valetta Stolica Malty położona jest na półwyspie pomiędzy dwiema zatokami. Jest najdalej wysuniętą na południe europejską stolicą.

26

27 Notte bianca – święto muzyki i teatru w Valettcie
Coroczne święto, na które zjeżdżają do Valetty Maltańczycy i turyści

28 Ciekawostki Maltę łączy z Polską kilka rzeczy m.in. : -biało-czerwone barwy narodowe (umieszczone pionowo), -Według danych to najbardziej katolicki kraj w Europie, poza Watykanem, -Do dziś wyspa posiada tyle kościołów ile dni w roku, a mianowicie na wszystkich wieżach kościelnych umieszczone są dwa zegary, przy czym jeden prawdziwy, a drugi namalowany. Otóż według wierzeń dwa zegary mają mylić diabłu godziny, aby nie zdążył porywać odchodzących dusz.

29 Czas wolny : )

30

31

32 A JUŻ NIEDŁUGO MATURA

33 Grazzi għall-attenzjoni tiegħek (dziękujemy za uwagę) 


Pobierz ppt "kraina słońca i opuncji"

Podobne prezentacje


Reklamy Google