Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tradycje bożonarodzeniowe

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tradycje bożonarodzeniowe"— Zapis prezentacji:

1 Tradycje bożonarodzeniowe
W krajach niemieckojęzycznych

2 Niemcy – czas adwentu Czas przedświąteczny w Niemczech, czas adwentu „die Vorweihnachtszeit” jest czasem bardzo radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. Adwent dla Niemców jest tak samo ważny jak same Święta. Już cztery niedziele przed Wigilią w każdym domu wystawiany jest wieniec adwentowy z czterema świeczkami symbolizującymi cztery niedziele adwentu; w pierwszą niedzielę adwentu zapala się jedną świeczkę, w drugą niedzielę dwie, w trzecią trzy i w czwartą niedzielę palą się cztery świeczki. Dzieci już od pierwszego dnia grudnia mają kalendarze adwentowe w kształcie domku z dwudziestoma czterema okienkami; każdego dnia adwentu mogą otworzyć jedno okienko i wyciągnąć z niego niespodziankę. Najczęściej są to słodycze, czekoladki, ale niektórzy rodzice przygotowują samodzielnie dla swoich pociech kalendarze, w których okienkach można znaleźć ciasteczka, krótkie wierszyki albo małe obrazki – krajobrazy zimowe. Drzwi do domku zrobionego przez rodziców otwierane są w Wigilię i ukazują szopkę z dzieciątkiem Jezus i świętą rodziną.

3 Kiermasze bożonarodzeniowe
W wielu niemieckich miastach odbywają się w czasie adwentu kiermasze bożonarodzeniowe – Weihnachtsmärkte o specyficznej atmosferze, najsłynniejszym kiermaszem jest Christkindlmarkt w Norymberdze. Na kiermaszu można kupić ozdoby choinkowe, lampki, prezenty, przyprawy, posłuchać kolęd, a także napić się grzanego wina z przyprawami korzennymi, zjeść potrawy i ciasta bożonarodzeniowe. Na każdym kiermaszu przygotowane są atrakcje dla najmłodszych, zabawy i gry, spotkania i rozmowy z Mikołajem. Ważną datą w czasie adwentu jest 6 grudnia, dzień Świętego Mikołaja. Wieczorem przed tym dniem dzieci wystawiają swoje buty przed drzwi domów, żeby Mikołaj mógł zostawić w nich prezenty – głównie słodycze.

4 Tradycyjne potrawy Najsłynniejszym ciastem jest strucla bożonarodzeniowa „der Weihnachtsstollen” z rodzynkami i bakaliami, pierniczki „Lebkuchen lub Pfefferkuchen”, a także inne ciasteczka W Niemczech na Wigilię je się mięso - pieczoną gęś. Charakterystycznym przysmakiem, który pojawia się na niemieckich stołach podczas świąt Bożego Narodzenia jest bakaliowe ciasto stollen. Kształtem przypomina nowo narodzone dzieciątko zawinięte w becik.

5 Świąteczne drzewko Z Niemiec właśnie wywodzi się zwyczaj strojenia choinki. Drzewko bożonarodzeniowe pojawiło się najpierw na przełomie XV i XVI w. W Nadrenii. Świerk (którego igły nie opadają) miał symbolizować drzewko życia, które stało się dostępne dla ludzi w momencie narodzin Chrystusa. Wieszano na nim jabłka, jako przypomnienie, iż grzech pierworodny został odkupiony – zerwany przez Ewę owoc – symbol powrócił na swoje miejsce. Wieszano także świeczki symbolizujące światło Chrystusa. Czubek drzewka wieńczyła betlejemska gwiazda – symboliczny zwiastun narodzin Chrystusa. Zwyczaj strojenia choinki został przeniesiony na inne kraje i obowiązuje do dnia dzisiejszego.

6 Wigilia Niemcy należą do grona chrześcijańskich krajów, w. Podczas Bożego Narodzenia śpiewane są kolędy, wśród których znajduje się jedna z najsłynniejszych, skomponowana w 1818 roku przez Austriaków: księdza Franza Grubera i organistę Josepha Mohra – „Stille Nacht, Heilige Nacht!” („Cicha noc”). Do grona ulubionych przez Niemców kolęd należy także „O Tannenbaum”, upamiętniająca świąteczną choinkę. Inną wspaniałą tradycją niemieckich świąt jest pieczenie imbirowych ciasteczek, mających kształt ludzików oraz domków. Fröhliche Weihnachten! W większości niemieckich domów znajdziemy także drewniany żłóbek – malutki model stajenki, w jakiej urodził się Chrystus. Tego dnia dzieci otrzymują prezenty, które przynosi Christkind (Dzieciątko Jezus).

7 Na stole wigilijnym - różnych kształtów pierniki (Lebkuchen) Według tradycji na stole musi pojawić się 9 różnych potraw, m.in.: - ciasto bożonarodzeniowe (Christstollen) - karp (Karpfen) - pieczona kiełbasa z kiszoną kapustą (Bratwurst mit Sauerkraut) - pieczeń z gęsi (Gansebraten)

8 Austria W Austrii o piątej po południu rozbrzmiewa w oknach mały dzwoneczek. To znak, że rozpoczyna się świąteczna kolacja. Austria jest ojczyzną jednej z najbardziej znanych kolęd na świecie - Cicha noc... Prezenty przynosi oczywiście Christkind.

9 Szopki świąteczne Jedną z najpiękniejszych tradycji bożonarodzeniowych w Austrii jest robienie szopek. Przygotowują je znani artyści, amatorzy, a także często dzieci w szkole w ramach zajęć plastycznych. Najpiękniejsze i najbardziej oryginalne szopki można podziwiać w kościołach, na głównych placach miast, ale również stają się one świąteczną ozdobą domu.

10 Potrawy wigilijne W zależności od regionu kultywowane są w tym kraju różne tradycje. W Wiedniu na wigilijnym stole króluje karp, w Karyntii zaś pieczona kaczka. Najpopularniejsze jest ciasto z mleka, mąki, soli, masła i miodu. Do świątecznych smakołyków należą ponadto pierniki, wino z przyprawami korzennymi, pieczone migdały i gorące kasztany.

11 Szwajcaria Pod względem tradycji, Szwajcaria składa się zasadniczo z czterech różnych obszarów. Są to niemiecki, francuski i gdzieniegdzie włoski. Prezenty mogą być podawane zarówno w Wigilię jak i Nowy Rok, przynoszone oczywiście przez Christkind lub Świętego Mikołaja, a nawet Świętego Mikołaja z żoną Lucy. Po nabożeństwie, rodziny zbierają się, by zjeść ogromne domowe pączki zwane ringli i napić sie gorącąejczekolady.

12 Lichtenstein W Lichtensteinie, okres świąteczny rozpoczyna się około 6 lub 7 grudnia. Świętego Mikołaja zwykle udaje członek rodziny lub przyjaciel, w przebraniu odwiedza każde gospodarstwo domowe i opowiada historie dzieciom. Potem dzieci mówią mu, co chcą dostać na Wigilię. W Liechtensteinie prezenty rozdaje "Christkind", a nie Święty Mikołaj, który sprawia, że w magiczny sposób pojawiają się one pod choinką. Choinkę ubiera się około dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem. Niektóre rodziny nie otwierają swoich prezentów w Wigilię ale w Boże Narodzenie. Boże Narodzenie to również czas, odwiedzania krewnych w innych wsiach oraz wymiany pozdrowień i prezentów.

13 Wykonała: Paulina Cekała  3B nr 4


Pobierz ppt "Tradycje bożonarodzeniowe"

Podobne prezentacje


Reklamy Google