Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tradycje bo ż onarodzeniowe W krajach niemieckoj ę zycznych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tradycje bo ż onarodzeniowe W krajach niemieckoj ę zycznych."— Zapis prezentacji:

1 Tradycje bo ż onarodzeniowe W krajach niemieckoj ę zycznych

2 Niemcy – czas adwentu Czas przedświąteczny w Niemczech, czas adwentu die Vorweihnachtszeit jest czasem bardzo radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. Adwent dla Niemców jest tak samo ważny jak same Święta. Już cztery niedziele przed Wigilią w każdym domu wystawiany jest wieniec adwentowy z czterema świeczkami symbolizującymi cztery niedziele adwentu; w pierwszą niedzielę adwentu zapala się jedną świeczkę, w drugą niedzielę dwie, w trzecią trzy i w czwartą niedzielę palą się cztery świeczki. Dzieci już od pierwszego dnia grudnia mają kalendarze adwentowe w kształcie domku z dwudziestoma czterema okienkami; każdego dnia adwentu mogą otworzyć jedno okienko i wyciągnąć z niego niespodziankę. Najczęściej są to słodycze, czekoladki, ale niektórzy rodzice przygotowują samodzielnie dla swoich pociech kalendarze, w których okienkach można znaleźć ciasteczka, krótkie wierszyki albo małe obrazki – krajobrazy zimowe. Drzwi do domku zrobionego przez rodziców otwierane są w Wigilię i ukazują szopkę z dzieciątkiem Jezus i świętą rodziną.

3 Kiermasze bo ż onarodzeniowe W wielu niemieckich miastach odbywają się w czasie adwentu kiermasze bożonarodzeniowe – Weihnachtsmärkte o specyficznej atmosferze, najsłynniejszym kiermaszem jest Christkindlmarkt w Norymberdze. Na kiermaszu można kupić ozdoby choinkowe, lampki, prezenty, przyprawy, posłuchać kolęd, a także napić się grzanego wina z przyprawami korzennymi, zjeść potrawy i ciasta bożonarodzeniowe. Na każdym kiermaszu przygotowane są atrakcje dla najmłodszych, zabawy i gry, spotkania i rozmowy z Mikołajem. Ważną datą w czasie adwentu jest 6 grudnia, dzień Świętego Mikołaja. Wieczorem przed tym dniem dzieci wystawiają swoje buty przed drzwi domów, żeby Mikołaj mógł zostawić w nich prezenty – głównie słodycze.

4 Tradycyjne potrawy Najsłynniejszym ciastem jest strucla bożonarodzeniowa der Weihnachtsstollen z rodzynkami i bakaliami, pierniczki Lebkuchen lub Pfefferkuchen, a także inne ciasteczka W Niemczech na Wigilię je się mięso - pieczoną gęś. Charakterystycznym przysmakiem, który pojawia się na niemieckich stołach podczas świąt Bożego Narodzenia jest bakaliowe ciasto stollen. Kształtem przypomina nowo narodzone dzieciątko zawinięte w becik.

5 Ś wi ą teczne drzewko Z Niemiec właśnie wywodzi się zwyczaj strojenia choinki. Drzewko bożonarodzeniowe pojawiło się najpierw na przełomie XV i XVI w. W Nadrenii. Świerk (którego igły nie opadają) miał symbolizować drzewko życia, które stało się dostępne dla ludzi w momencie narodzin Chrystusa. Wieszano na nim jabłka, jako przypomnienie, iż grzech pierworodny został odkupiony – zerwany przez Ewę owoc – symbol powrócił na swoje miejsce. Wieszano także świeczki symbolizujące światło Chrystusa. Czubek drzewka wieńczyła betlejemska gwiazda – symboliczny zwiastun narodzin Chrystusa. Zwyczaj strojenia choinki został przeniesiony na inne kraje i obowiązuje do dnia dzisiejszego.

6 Wigilia Niemcy należą do grona chrześcijańskich krajów, w. Podczas Bożego Narodzenia śpiewane są kolędy, wśród których znajduje się jedna z najsłynniejszych, skomponowana w 1818 roku przez Austriaków: księdza Franza Grubera i organistę Josepha Mohra – Stille Nacht, Heilige Nacht! (Cicha noc). Do grona ulubionych przez Niemców kolęd należy także O Tannenbaum, upamiętniająca świąteczną choinkę. Inną wspaniałą tradycją niemieckich świąt jest pieczenie imbirowych ciasteczek, mających kształt ludzików oraz domków. Fröhliche Weihnachten! W większości niemieckich domów znajdziemy także drewniany żłóbek – malutki model stajenki, w jakiej urodził się Chrystus. Tego dnia dzieci otrzymują prezenty, które przynosi Christkind (Dzieciątko Jezus).

7 Na stole wigilijnym - pieczona kiełbasa z kiszoną kapustą (Bratwurst mit Sauerkraut) - pieczeń z gęsi (Gansebra ten) Według tradycji na stole musi pojawić się 9 różnych potraw, m.in.: - karp (Karpfen ) - ciasto bożonarodzeniowe (Christstollen) - różnych kształtów pierniki (Lebkuchen)

8 Austria W Austrii o piątej po południu rozbrzmiewa w oknach mały dzwoneczek. To znak, że rozpoczyna się świąteczna kolacja. Austria jest ojczyzną jednej z najbardziej znanych kolęd na świecie - Cicha noc... Prezenty przynosi oczywiście Christkind.

9 Szopki ś wi ą teczne Jedną z najpiękniejszych tradycji bożonarodzeniowych w Austrii jest robienie szopek. Przygotowują je znani artyści, amatorzy, a także często dzieci w szkole w ramach zajęć plastycznych. Najpiękniejsze i najbardziej oryginalne szopki można podziwiać w kościołach, na głównych placach miast, ale również stają się one świąteczną ozdobą domu.

10 Potrawy wigilijne W zależności od regionu kultywowane są w tym kraju różne tradycje. W Wiedniu na wigilijnym stole króluje karp, w Karyntii zaś pieczona kaczka. Najpopularniejsze jest ciasto z mleka, mąki, soli, masła i miodu. Do świątecznych smakołyków należą ponadto pierniki, wino z przyprawami korzennymi, pieczone migdały i gorące kasztany.

11 Szwajcaria Pod względem tradycji, Szwajcaria składa się zasadniczo z czterech różnych obszarów. Są to niemiecki, francuski i gdzieniegdzie włoski. Prezenty mogą być podawane zarówno w Wigilię jak i Nowy Rok, przynoszone oczywiście przez Christkind lub Świętego Mikołaja, a nawet Świętego Mikołaja z żoną Lucy. Po nabożeństwie, rodziny zbierają się, by zjeść ogromne domowe pączki zwane ringli i napić sie gorącąejczekolady.

12 W Lichtensteinie, okres świąteczny rozpoczyna się około 6 lub 7 grudnia. Świętego Mikołaja zwykle udaje członek rodziny lub przyjaciel, w przebraniu odwiedza każde gospodarstwo domowe i opowiada historie dzieciom. Potem dzieci mówią mu, co chcą dostać na Wigilię. W Liechtensteinie prezenty rozdaje "Christkind", a nie Święty Mikołaj, który sprawia, że w magiczny sposób pojawiają się one pod choinką. Choinkę ubiera się około dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem. Niektóre rodziny nie otwierają swoich prezentów w Wigilię ale w Boże Narodzenie. Boże Narodzenie to również czas, odwiedzania krewnych w innych wsiach oraz wymiany pozdrowień i prezentów. Lichtenstein

13 Wykonała: Paulina Cekała 3B nr 4


Pobierz ppt "Tradycje bo ż onarodzeniowe W krajach niemieckoj ę zycznych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google