Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Życie i twórczość FRYDERYK CHOPIN.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Życie i twórczość FRYDERYK CHOPIN."— Zapis prezentacji:

1 Życie i twórczość FRYDERYK CHOPIN

2 Fryderyk Franciszek Chopin
Fryderyk Franciszek Chopin - kompozytor i pianista polski, urodzony 1 marca 1810 we wsi Żelazowa Wola, na Mazowszu, w ówczesnym Księstwie Warszawskim.

3 W 1810 roku w dworze w Żelazowej Woli urodził się Fryderyk Chopin. Fot
W 1810 roku w dworze w Żelazowej Woli urodził się Fryderyk Chopin. Fot. Jagna Kier

4 Mikołaj Chopin

5 Tekla Justyna Krzyżanowska

6 Rodzice Chopina rys. Ambroży Mieroszewski

7 Rodzina Fryderyka Rodzicami Fryderyka byli Mikołaj Chopin i Tekla Justyna Krzyżanowska, którzy pobrali się w 1806 r. Fryderyk Chopin miał trzy siostry: Ludwikę, Izabelę i Emilię. Fryderyk był drugi z kolei. Kilka miesięcy po narodzinach syna cała rodzina przeniosła się do Warszawy.

8 Siostry Chopina Emilia Chopin (1812–1827) Justyna Izabela Chopin
(1811–1881) Ludwika Marianna Chopin (1807–1855)

9 Młody Fryderyk Chopin

10 Talent muzyczny Fryderyka
Muzyczny talent Fryderyka objawił się niezwykle wczśnie. Mając 7 lat był już autorem dwóch polonezów (g-moll i B-dur). Pierwszy z nich wydano od razu drukiem w sztycharni nut księdza Cybulskiego. O cudownym dziecku pisały warszawskie gazety, "mały Chopinek" był ozdobą i atrakcją przyjęć w arystokratycznych salonach stolicy. Wcześnie też zaczął występować publicznie na koncertach dobroczynnych. Pierwszych profesjonalnych lekcji gry na fortepianie udzielał mu Wojciech Żywny (ur w Czechach). Lekcje te trwały od 1816 do 1822 roku, do momentu, w którym Żywny nie był już w stanie niczego więcej nauczyć bieglejszego od siebie ucznia. Dalej nad rozwojem talentu Fryderyka czuwał być może Wilhem Wacław Würfel (ur w Czechach), pierwszorzędny pianista i profesor konserwatorium, który miał udzielać mu cennych choć nieregularnych porad w zakresie gry na fortepianie i organach. 

11 Pierwsze koncerty

12 Szkoła Główna Muzyki

13 Józef Elsner – nauczyciel Fryderyka Chopina

14 Scherzo E-dur op. 54 pour le piano, dedié a Mlle Jeanne de Caraman
Fryderyk Chopin Scherzo E-dur op. 54 pour le piano, dedié a Mlle Jeanne de Caraman

15 „Gram co tydzień, w niedziele, u Wizytek na organach, a reszta śpiewa"
„Gram co tydzień, w niedziele, u Wizytek na organach, a reszta śpiewa".  Z listu do Jana Białobłockiego w Biskupcu, Warszawa [listopad 1825] „Jeżeli pierwszą razą zostałem dobrze przyjęty, to wczoraj jeszcze lepiej. Trzy razy brawo się wznawiało, gdym się ukazał na scenie; publiczność liczniej się zgromadziła. [...] Moim Rondem ująłem sobie wszystkich z profesji muzyków. [...] dziwią się piękności kompozycji. Wiem, że podobałem się damom i artystom. Gyrowetz [...] krzyczał i bił brawo. [...] drugim razem jeszcze lepiej zostałem przyjęty; idzie to crescendo, a zatem tak, jak ja lubię".  Z listu do rodziny w Warszawie [Wiedeń], 19 sierpnia 1829 „Blahetka [...] kazał mi uściskać Papę i Mamę i powinszować takiego syna."  Z listu do rodziny w Warszawie, Praga, 22 sierpnia 1829 Fragmenty listów

16 „Byłem [. ] u pani Dobrzyckiej [
„Byłem [...] u pani Dobrzyckiej [...] Zastałem tam księżniczki saskie, córki nieboszczyka króla, to jest siostrę królewską i żonę brata obecnie panującego monarchy. Grałem w ich obecności [...] Generałowi Kniaziewiczowi podobałem się bardzo; mówił mi, że jeszcze żaden fortepianista tak miłego na nim nie uczynił wrażenia."  Z listu do rodziny w Warszawie, Praga 21 listopada 1830 „Dam koncert, ale kiedy, gdzie, jak, co, nic nie wiem."  Z listu do rodziny w Warszawie, Wiedeń, 1 grudnia 1830 „[...] trzeba będzie dać się słyszeć; zaproponowano mi, abym grał w Filharmonii; wolałbym nie. W końcu zapewne, gdy zagram przed królową, wypadnie dać jakiś poranek muzyczny w domu prywatnym dla ograniczonej liczby słuchaczy! Tak bym przynajmniej pragnął. Lecz są to na razie projekty tylko, nic więcej."  Z listu do Adolfa Gutmana w Paryżu, Londyn, 6 maja 1848 „Gram coraz mniej".  Z listu do Wojciecha Grzymały [Chaillot], 10 lipca 1849

17 List do ojca List do ojca z życzeniami
urodzinowymi, napisany przez Emilię, Izabelę, Fryderyka i Ludwikę Chopin. Warszawa, 17 kwietnia 1826

18 Powinszowanie dla matki
w dniu imienin napisane przez Fryderyka Chopina. Warszawa, 16 czerwca 1817 „Imienin dziś Twoich Mamo Ci winszuię! Niech uiszczą Nieba, co w mym sercu czuię. Obyś zawsze zdrową wraz szczęśliwą była Jak naydłuższę życię pomyślnie pędziła.”

19

20 Kobiety, które pokochał:
Konstancja Gładkowska Maria Wodzińska George Sand

21

22 Fryderyk Chopin zmarł 17 października 1849 roku

23 Cmentarz Pére-Lachaise w Paryżu. Grób Fryderyka Chopina.

24 Kościół Św.Krzyża w Warszawie

25 Pomnik Fryderyka Chopina w Warszawie

26 Tekst opowiada o młodzieńczych latach życia kompozytora, o jego rodzicach i dworku w Żelazowej Woli, o dorastaniu w Warszawie i szybkim rozkwicie talentu muzycznego. Pokazuje małego artystę wśród przyjaciół i znajomych.

27

28

29

30 Źródło: http://www.chopin.pl/biografia_chopina.pl.html

31


Pobierz ppt "Życie i twórczość FRYDERYK CHOPIN."

Podobne prezentacje


Reklamy Google