Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

EKOLOGICZNIE = EKONOMICZNIE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "EKOLOGICZNIE = EKONOMICZNIE"— Zapis prezentacji:

1 EKOLOGICZNIE = EKONOMICZNIE

2 5 PRZYKAZAŃ EKOLOGICZNYCH + EKONOMICZNYCH

3 Przykazanie „Szanuj” Szanuj przyrodę, każdy żywy organizm i każdy element środowiska. To w lasach są najpiękniejsze koncerty muzyki, a na łąkach wielobarwne obrazy. Jedno drzewo produkuje na dobę tlen dla 3 osób. W przyrodzie występuje bioróżnorodność organizmów ułożona w łańcuchy pokarmowe, na końcu których stoi człowiek. Czasem warto zapłacić za jakość. Pamiętaj, żeby w zakupach zawsze kierować się w pierwszej kolejności jakością, a dopiero potem ceną. Tanie rzeczy nie wytrzymują próby czasu i szybko ulegają zniszczeniu. Fantastycznie opisuje to przysłowie: „Skąpy traci dwa razy”.

4 Przykazanie „mniej” Korzystaj mniej ze środowiska niż potrzebujesz. Ograniczaj swoje potrzeby i zachcianki. Gospodaruj racjonalnie zasobami przyrody. Pamiętaj, przyroda może żyć bez człowieka, ale człowiek nie może żyć bez przyrody. Wydawaj mniej pieniędzy, niż zarabiasz. Odłożone oszczędności pozwolą Ci zrealizować marzenia i nie wpadniesz w spiralę długów i kredytów, które powodują stres, choroby psychiczne, depresje. Ciesz się wolnością finansową.

5 Przykazanie „systematyczność”
Chroń przyrodę w sposób racjonalny, systematyczny i zdecydowany. Od zawsze segreguj odpady, produkuj kompost, używaj żarówek energooszczędnych, zamieniaj faktury papierowe na elektroniczne, zbieraj baterie i elektrośmieci i przekazuj je do odpowiednich punktów w zakładach oczyszczania. Najpierw płać sobie. Powinieneś jak najszybciej odłożyć na osobne konto co najmniej 10% zarobionych pieniędzy. Tylko w ten sposób będziesz w stanie sukcesywnie powiększać swoje oszczędności i czuć się bezpiecznie finansowo.

6 Przykazanie „cierpliwość”
Nawet najmniejsze działania na rzecz ochrony środowiska procentują wielkimi akcjami i osiągnięciami. Gdyby każdy Polak posadził w roku jedno drzewo mielibyśmy las o powierzchni 2533 hektary. Nie ma zbyt małej kwoty do oszczędzania. Systematycznie lokowana złotówka w instrumenty o odpowiedniej stopie zwrotu może każdego z nas uczynić milionerem – wystarczy tylko dać jej trochę czasu.

7 Przykazanie „mądrość”
Zasadzone drzewo będzie ozdobą Twojego ogrodu, schronieniem dla zwierząt, cieniem w słoneczny dzień, niezwykłą osobliwością przyrody, miejscem odpoczynku , a może natchnieniem dla poety i pisarza. Zrób raz, korzystaj cały czas. Dobre, przemyślane działania ekonomiczne, będą przynosiły dochód przez długi czas lub nawet do końca życia.

8 Przykazanie „dobry nawyk”
Dobre nawyki ochrony przyrody to dobry przykład dla innych i dobrze odrobiona lekcja z ekologii. Każdy człowiek produkuje odpady, ale trzeba pamiętać o ich segregowaniu. Kupując produkty trzeba zwracać uwagę na ilość opakowań, np. folijka, kartonowe pudełeczko, tubka i jedna rzecz w foliowej torebce. LUKSUS ???!!! „Make it automatic!” Oszczędzanie będzie skuteczne i radosne tylko wtedy, gdy będzie się odbywało automatycznie. Dzięki temu zapomnimy, że w ogóle oszczędzamy i dużo łatwiej będzie się przyzwyczaić do odrobinę mniejszych i skromniejszych zakupów.

9 Dziękuję za uwagę Zielona Klasa Gimnazjum nr 1 im. Zofii Nałkowskiej
w Wołominie Joanna Żmijewska klasa 3a opiekun Jolanta Mosak


Pobierz ppt "EKOLOGICZNIE = EKONOMICZNIE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google