Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Biologia semestr I odnośniki do stron internetowych

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Biologia semestr I odnośniki do stron internetowych"— Zapis prezentacji:

1 Biologia semestr I odnośniki do stron internetowych
Wykonał : Krzysztof Grefling IIIB

2 Dział 1. : Genetyka

3 Temat 1. : Czym jest genetyka? SYGNAŁY - GENY Z WYKOPALISK
Badania genetyczne pozwalają odtworzyć, jak niedźwiedzie brunatne zasiedlały Alaskę. Grupa brytyjskich i amerykańskich naukowców postanowiła zbadać genetykę populacji niedźwiedzi brunatnych z epoki lodowcowej. Zaczęli od analizy mitochondrialnego DNA z kości niedźwiedzi znalezionych w wiecznej zmarzlinie Alaski. Na 9 zbadanych kości aż w 7 materiał genetyczny zachował się w dość dobrym stanie. Z tego 4 kości pochodziły z osadów z końca ostatniego zlodowacenia (ok. 15 tys. lat temu), a 3 - sprzed ostatniego zlodowacenia (ok tys. lat temu).

4 Lekcja 3. : Przekazywanie materiału genetycznego
Film ukazujący animacje procesu mitozy. Niezwykle dokładnie ukazuję cały cykl podziału komórek.

5 Lekcja 4. : Odczytywanie informacji genetycznej
Nukleotydy i kwasy nukleinowe: Kwasy nukleinowe są obok białek podstawowymi składnikami komórek zwierzęcych, roślinnych i drobnoustrojów. Występują one we wszystkich elementach, zarówno w jądrach jak i w mitochondriach, mikrosomach i w rozpuszczalnych frakcjach komórek. Zainteresowanie kwasami nukleinowymi wzrasta z każdym rokiem. Stwierdzono bowiem, że związki te biorą udział w podstawowych procesach biologicznych. Są to procesy syntezy białka, podziału komórek, przenoszenia cech dziedzicznych z pokolenia na pokolenie. Kwasy nukleinowe są głównym materiałem genetycznym. Znaczne ich ilości występują w wirusach i bakteriofagach. Niektóre z tych tworów zbudowane są wyłącznie z nukleoproteidów – połączeń kwasów nukleinowych z białkami. Zainteresowanie kwasami nukleinowymi wzmogło się jeszcze, gdy stwierdzono, że wolny kwas nukleinowy, wyizolowany z niektórych wirusów, działa jako czynnik zakażający oraz że kwas otrzymany z jednego typu bakterii i dodany do pożywki drugiej odmiany może powodować jej transformację, nadając jej niektóre cechy odmiany pierwszej.

6 Dział 2. : Ewolucja życia

7 Lekcja 1. : Ewolucja i jej dowody CZY PTAKI TO UPIERZONE DINOZAURY?
Ewolucja ptaków to jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów w zoologii. Czy współczesne ptaki wywodzą się od latających dinozaurów? A może oddzieliły się wcześniej od pnia ewolucyjnego, ewoluując, równolegle do dinozaurów, z wczesnych archozaurów (gadów naczelnych)?

8 Latimeria- przodek kręgowców lądowych
Krótki film opowiadający o zagadkowej rybie żyjącej na dużych głębokościach Oceanu Indyjskiego.


Pobierz ppt "Biologia semestr I odnośniki do stron internetowych"

Podobne prezentacje


Reklamy Google