Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rys historyczny Budowa jądra atomowego Promieniowanie α Promieniowanie β Promieniowanie γ

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rys historyczny Budowa jądra atomowego Promieniowanie α Promieniowanie β Promieniowanie γ"— Zapis prezentacji:

1

2 Rys historyczny Budowa jądra atomowego Promieniowanie α Promieniowanie β Promieniowanie γ

3 Odkrywcy i pierwsi badacze promieniotwórczości jądra atomowego: A ntoine Henri Becquerel M aria Skłodowska Curie

4

5

6 atom Jądro atomu helu proton neutron Chmura elektronowa (2 elektrony)

7 Obszar jądra Neutrony (u+d+d) Protony (u+u+d) u - kwark górny d - kwark dolny

8 Promieniowanie alfa to rodzaj promieniowania jonizującego cechującego się małą przenikalnością. Promieniowanie alfa to strumień cząstek alfa. Cząstka alfa (helion) składa się z dwóch protonów i dwóch neutronów. Ma ładunek dodatni i jest identyczna z jądrem atomu izotopu 4He, więc często oznacza się ją jako He2+. Nazwa pochodzi od greckiej litery α.

9 Schemat rozpadu α

10 Promieniowanie beta (promieniowanie β) to jeden z rodzajów promieniowania jonizującego wysyłanego przez promieniotwórcze jądra atomowe podczas przemiany jądrowej. Promieniowanie beta powstaje podczas rozpadu beta, jest strumieniem elektronów lub pozytonów poruszających się z prędkością zbliżoną do prędkości światła. Promieniowanie beta jest silnie pochłaniane przez materię, przez którą przechodzi. Promieniowanie to jest zatrzymywane już przez miedzianą blachę.

11 Schemat promieniowania β minus

12 Schemat promieniowania β plus

13 Promieniowanie gamma to wysokoenergetyczna forma promieniowania elektromagnetycznego. Za promieniowanie gamma uznaje się promieniowanie o energii kwantu większej od 10 keV. Promieniowanie gamma jest, wysyłane przez jądra pierwiastków promieniotwórczych. Jest to bardzo przenikliwe promieniowanie elektromagnetyczne o długość fali mniejszej od 10 angstremów.

14 Schemat promieniowania gamma Jądro wzbudzone Jądro w stanie podstawowym Kwant gamma

15 Model promieniowania gamma Jądro X wzbudzoneJądro X uspokojoneKwant gamma

16 Źródła informacji wykorzystanych w prezentacji: http://pl.wikipedia.org/ http://www.fizyka.net.pl/ Ciekawa fizyka – Podręcznik dla gimnazjalisty cz.2 WSiP

17 Gimnazjum Fundacji Viribus Unitis W Pogorzycach Ul. K. Szymanowskiego 21 32-501 Chrzanów, Tel. 32 62 27 961 Kom. 607 922 287 DZIĘKUJĘ


Pobierz ppt "Rys historyczny Budowa jądra atomowego Promieniowanie α Promieniowanie β Promieniowanie γ"

Podobne prezentacje


Reklamy Google