Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

POZYTYWNY WP Ł YW ELEKTRYZOWANIA SI Ę CIA Ł NA ORGANIZMY Ż YWE Wykonały: Iwona Łukaszka i Paulina Czyszczoń

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "POZYTYWNY WP Ł YW ELEKTRYZOWANIA SI Ę CIA Ł NA ORGANIZMY Ż YWE Wykonały: Iwona Łukaszka i Paulina Czyszczoń"— Zapis prezentacji:

1 POZYTYWNY WP Ł YW ELEKTRYZOWANIA SI Ę CIA Ł NA ORGANIZMY Ż YWE Wykonały: Iwona Łukaszka i Paulina Czyszczoń

2 Co to jest elektryzowanie? ELEKTRYZOWANIE SIĘ to gromadzenie w danym ciele nadmiaru ładunków elektrycznych jednego znaku. ELEKTRYZOWANIE SIĘ to gromadzenie w danym ciele nadmiaru ładunków elektrycznych jednego znaku.

3 Elektryzowanie ciał może odbywać się na trzy sposoby: Przez pocieranie Przez pocieranie Przez dotyk Przez dotyk Przez indukcję, czyli wpływ Przez indukcję, czyli wpływ

4 Elektryzowanie ciał przez potarcie Nauka o elektryczności bierze swój początek w starożytności od obserwacji związanej z elektryzowaniem przez potarcie. Dwadzieścia pięć wieków temu Tales z Miletu spostrzegł, że potarty suknem bursztyn przyciąga drobne lekkie ciała, jak drewniane wiórki, lniane nitki, słomki, puch. Nauka o elektryczności bierze swój początek w starożytności od obserwacji związanej z elektryzowaniem przez potarcie. Dwadzieścia pięć wieków temu Tales z Miletu spostrzegł, że potarty suknem bursztyn przyciąga drobne lekkie ciała, jak drewniane wiórki, lniane nitki, słomki, puch. Ciała, które trzymane bezpośrednio w dłoni elektryzują się przez pocieranie, nazywamy izolatorami elektrycznymi. Ciała, które trzymane bezpośrednio w dłoni elektryzują się przez pocieranie, nazywamy izolatorami elektrycznymi.

5 Elektryzowanie ciał przez dotyk Do wielu doświadczeń z naelektryzowanymi ciałami używa się przyrządu zwanego elektroskopem. W praktyce spotyka się wiele odmian elektroskopów. Zasadniczą częścią elektroskopu jest metalowy pręt z również metalową i mogącą się obracać wskazówką lub dwoma listkami. Do wielu doświadczeń z naelektryzowanymi ciałami używa się przyrządu zwanego elektroskopem. W praktyce spotyka się wiele odmian elektroskopów. Zasadniczą częścią elektroskopu jest metalowy pręt z również metalową i mogącą się obracać wskazówką lub dwoma listkami.

6 Elektryzowanie ciał przez indukcję Polega na zbliżeniu ciała naelektryzowanego do ciała elektrycznie obojętnego. W ciele dotychczas obojętnym elektrycznie następuje przesunięcie ładunków w obrębie całego ciała (przewodnik) lub w obrębie cząsteczek (izolator). Polega na zbliżeniu ciała naelektryzowanego do ciała elektrycznie obojętnego. W ciele dotychczas obojętnym elektrycznie następuje przesunięcie ładunków w obrębie całego ciała (przewodnik) lub w obrębie cząsteczek (izolator).

7 Naszym zdaniem przykładem pozytywnego elektryzowania może być wyładowanie elektryczne w czasie burzy, ponieważ towarzyszy temu powstawanie w górnych warstwach atmosfery ozonu, tworzącego warstwę chroniącą przed promieniowaniem ultrafioletowym pochodzącym ze słońca. Naszym zdaniem przykładem pozytywnego elektryzowania może być wyładowanie elektryczne w czasie burzy, ponieważ towarzyszy temu powstawanie w górnych warstwach atmosfery ozonu, tworzącego warstwę chroniącą przed promieniowaniem ultrafioletowym pochodzącym ze słońca.

8 Elektrostatykę wykorzystuje się m.in. W kryminalistyce do identyfikacji niewidocznych odcisków palców pozostawionych na powierzchni papieru lub przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych. Badany przedmiot przytyka się do dodatnio naładowanej metalowej płytki pokrytej czarnym, drobno zmielonym proszkiem. Powierzchnia badanego przedmiotu elektryzuje się ujemnie. Elektrostatykę wykorzystuje się m.in. W kryminalistyce do identyfikacji niewidocznych odcisków palców pozostawionych na powierzchni papieru lub przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych. Badany przedmiot przytyka się do dodatnio naładowanej metalowej płytki pokrytej czarnym, drobno zmielonym proszkiem. Powierzchnia badanego przedmiotu elektryzuje się ujemnie.

9 NASZA OCENA Naszym zdaniem więcej jest negatywnych niż pozytywnych wpływów elektryzowania się ciał na organizmy żywe bo,np. *telewizory i komputery emitują promieniowanie jonizujące powietrze, zjonizowane powietrze bywa przyczyna bólu głowy *zjawisko elektryzowania ciał często jest przyczyną różnego rodzaju alergii *naelektryzowane warstwy tkanin sklejają się, ich rozrywanie powoduje powstanie iskier, co grozi pożarem

10 Podsumowując, można powiedzieć, że zjawisko elektryzowanie negatywnie wpływa na zdrowie człowieka, ale z drugiej strony może prowadzić do produkcji ozonu. Podsumowując, można powiedzieć, że zjawisko elektryzowanie negatywnie wpływa na zdrowie człowieka, ale z drugiej strony może prowadzić do produkcji ozonu.

11 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ!!!


Pobierz ppt "POZYTYWNY WP Ł YW ELEKTRYZOWANIA SI Ę CIA Ł NA ORGANIZMY Ż YWE Wykonały: Iwona Łukaszka i Paulina Czyszczoń"

Podobne prezentacje


Reklamy Google