Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonała: Joanna Gwiazda

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonała: Joanna Gwiazda"— Zapis prezentacji:

1 Wykonała: Joanna Gwiazda
Elektrostatyka Wykonała: Joanna Gwiazda

2 Elektrostatyka Jest to dziedzina fizyki zajmująca się oddziaływaniami pomiędzy nieruchomymi ładunkami elektrycznymi. Ciało naelektryzowane dodatnio tzn. że ma niedomiar elektronów, a ujemny nadmiar elektronów. Ciała o tych samych ładunkach odpychają się, natomiast ciała o odmiennych ładunkach przyciągają się.

3 Sposoby elektryzowania ciał
Przez pocieranie Polega na pocieraniu jednego ciała o drugie. Przez dotyk Polega na zetknięcie ciała nienaelektryzowanego z ciałem naelektryzowanym, gdyż ładunek elektryczny może przechodzić z jednego ciała na drugie. Przez indukcję polega na zbliżeniu do elektryzowanego ciała innego ciała naelektryzowanego Jeżeli w elektryzowanym ciele wytworzone ładunki nie zostaną przeniesione na inne ciała lub będą mogły powrócić do poprzednich miejsc, to po oddaleniu ciała naelektryzowanego pole elektrostatyczne ciała zanika.

4 Przewodniki Izolatory Przewodnikami nazywamy ciała, których ładunki mogą poruszać sie z miejsca na miejsce. Należą do nich: metale, półprzewodniki np. grafit, oraz elektrolity. Izolatory izolują ładunek zgromadzony w pewnym miejscu na swej powierzchni i nie dopuszczają do jego rozprzestrzeniania się. Do izolatorów zaliczamy: szkło, papier, porcelanę, tworzywo sztuczne itp.

5 Doświadczenie 1. Czarodziejska linijka
Cel: Ukazanie jak działa naelektryzowana linijka na przewodniki i izolatory Przyrządy: Metalowa puszka (po napoju lub np. zielonym groszku), większy plastikowy przedmiot (np. linijka o długości 30cm), kawałek wełny lub futra. Przebieg: Puszkę połóż poziomo na gładkim stole tak, by mogła się swobodnie toczyć; dotknij palcem metalu, aby ją rozładować. Pocierając mocno wełną naelektryzuj linijkę i zbliż ją do puszki na odległość 3-4cm; linijka powinna być ustawiona równolegle do puszki. Obserwuj zachowanie puszki. Ponownie naelektryzuj linijkę i zbliż do puszki z drugiej strony. Powtórz doświadczenie używając zamiast puszki tekturowej rurki i tej samej linijki.

6 Opis: Wniosek: Zobojętnianie puszki przez dotyk.
Dotykając puszkę powodujemy przepływ ładunków między ziemią, a puszką.

7 Opis: Naelektryzowaną linijkę przybliżamy równolegle do puszki na odległość cm. Linijka przyciąga puszkę, która toczy się w jej stronę.

8 Opis: To samo robimy przekładając linijkę na drugą stronę puszki. Wniosek: Gdy przybliżamy naelektryzowaną ładunkiem ujemnym linijkę do puszki, powodujemy przesunięcie elektronów wewnątrz puszki, które są odpychane od linijki. Od strony linijki puszka jest dodatnia i jest przyciągana do linijki.

9 Opis: Naelektryzowaną linijkę przybliżamy do tekturowej rurki. Rurka jednak pozostaje w spoczynku tzn. nie rusza się. Wniosek: Rurka z tektury jest izolatorem. Zbliżając linijkę nie powodujemy jej ruchu, bo nie ma ładunku, który by mógł się przesuwać.

10 Doświadczenie 2. Ładunki na taśmie
Cel: Ukazanie czy folia aluminiowa jest dobrym przewodnikiem. Przyrządy: Pasek grubszej folii aluminiowej (lub cienkiej, złożonej 3-4 razy) o długości 50-60cm i szerokość ok. 4cm. 2 cienkie patyczki lub długie, plastikowe długopisy, 20 cienkich kawałeczków bibułki o wymiarach 2mm na 40mm, plastelina, klej biurowy, plastikowa linijka, wełna do elektryzowania. Przebieg: końce pasków folii zamocuj na patyczkach; z plasteliny zrób podstawki, w które następnie wbij patyczki; ukształtuj folię tak, żeby na niektórych odcinkach biegła prosto a gdzieniegdzie tworzyła ostre załamania. Na całej długości folii (również w miejscach załamań) co 3cm przyklej paski z bibułki. Każdą z nich przyklej na odcinku 5mm, reszta powinna zwisać swobodnie. Linijkę plastikową naelektryzuj, mocno pocierając wełną i dotknij nią folii aluminiowej.

11 Opis: Na długich plastikowych długopisach, przyklejonych plasteliną do stołu, jest przeczepiona folia aluminiowa złożona 4 razy. W niektórych miejscach są ostre załamanie. Co 3cm są przyczepione paski z bibułki, które zwisają swobodnie.

12 Opis: Elektryzowanie linijki przez pocieranie jej chustką wełnianą.

13 Opis: Gdy naelektryzowana linijka dotknie folii aluminiowej, bibułki, na jej całej długości, zaczynają się odchylać.

14 Doświadczenie 3. Oddziaływanie ładunków elektrycznych
Cel: Ukazanie jak oddziaływują ładunki na przewodnikach a izolatorach. Przyrządy: 2 plastikowe rurki do napojów, szklana rurka, plastikowy długopis, nitka, szeroki, szklany słoik, wełniania szmatka, kartka czystego papieru. Przebieg: przytnij 2 kawałki rurki do napojów: jeden dłuższy o ok. 4cm od średnicy słoika, drugi krótszy 3cm od niej; połącz je tak, by krótszy zawieszony na dłuższym mógł się swobodnie obracać w słoiku w płaszczyźnie poziomej. Naelektryzuj zawieszone przedmioty pocierając je mocno wełną; następnie naelektryzuj drugi plastikowy przedmiot i zbliż do zawieszonego na odległość 2-3cm, obserwuj zachowanie zawieszonej rury.

15 Opis: Zawieszona, naelektryzowana rurka w szerokim słoiku.

16 Opis: Elektryzujemy plastikowy długopis za pomocą wełniany szmatki.

17 Opis: Zbliżamy naelektryzowany długopis do naelektryzowanej, plastikowej rurki. Słomka zaczyna się oddalać od długopisu, znaczy jest odpychany. Wniosek: Plastikowa słomka oddala się od długopisu, bo jest naelektryzowana tym samym ładunkiem (ujemnym).

18 Opis: Szklaną rurkę elektryzujemy za pomocy gazety.

19 Opis: Zbliżamy naelektryzowaną szklaną rurkę do naelektryzowanej, plastikowej rurki. Słomka zaczyna się przybliżać do słomki, znaczy jest przyciągana. Wniosek: Słomka przybliża się do szklanej rurki, ponieważ szkło naelektryzowane jest dodatnio, a rurka ujemnie. Ciała naelektryzowane odmiennie przyciągają się.


Pobierz ppt "Wykonała: Joanna Gwiazda"

Podobne prezentacje


Reklamy Google