Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sposoby elektryzowania ciała. Co to znaczy elektryzowanie ciała ? Elektryzowanie ciała polega na tym, że na ciało wprowadzamy elektrony lub zabieramy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sposoby elektryzowania ciała. Co to znaczy elektryzowanie ciała ? Elektryzowanie ciała polega na tym, że na ciało wprowadzamy elektrony lub zabieramy."— Zapis prezentacji:

1 Sposoby elektryzowania ciała

2 Co to znaczy elektryzowanie ciała ? Elektryzowanie ciała polega na tym, że na ciało wprowadzamy elektrony lub zabieramy elektrony. Elektryzowanie ciała polega na tym, że na ciało wprowadzamy elektrony lub zabieramy elektrony.

3 Elektryzowanie

4 Sposoby elektryzowania: Elektryzowanie przez tarcie Elektryzowanie przez tarcie Elektryzowanie przez dotknięcie ciałem naelektryzowanym Elektryzowanie przez dotknięcie ciałem naelektryzowanym Elektryzowanie poprzez indukcję Elektryzowanie poprzez indukcję

5 Elektryzowanie przez tarcie W wyniku pocierania wykonujemy pracę na skutek, której elektrony zostają przeniesione z jednego ciała na drugie a efektem tego jest dodatnio naelektryzowane jedno ciało a ujemnie drugie. W wyniku pocierania wykonujemy pracę na skutek, której elektrony zostają przeniesione z jednego ciała na drugie a efektem tego jest dodatnio naelektryzowane jedno ciało a ujemnie drugie.

6 Doświadczenie Potrzebne rzeczy: Potrzebne rzeczy: Linijka lub ekierka Linijka lub ekierka Włosy Włosy Kawałki papieru Kawałki papieru

7

8

9

10 Przebieg doświadczenia: Przykładamy ekierkę lub linijkę do kawałków papieru. Następnie pocieramy ekierką lub linijką o włosy i znowu przykładamy do papierków Przykładamy ekierkę lub linijkę do kawałków papieru. Następnie pocieramy ekierką lub linijką o włosy i znowu przykładamy do papierków

11

12

13

14 Obserwacja: Na początku nic się nie dzieje z kawałkami papieru, za to kiedy pocieramy ekierką lub linijką o włosy i przykładamy do papierków zaczynają się przyciągać do linijki. Na początku nic się nie dzieje z kawałkami papieru, za to kiedy pocieramy ekierką lub linijką o włosy i przykładamy do papierków zaczynają się przyciągać do linijki.

15 Wniosek: Linijka naelektryzowała się, zmieniła swoje właściwości, dlatego przyciąga papierki. Linijka naelektryzowała się, zmieniła swoje właściwości, dlatego przyciąga papierki.

16 Elektryzowanie przez dotknięcie ciałem naelektryzowanym W wyniku dotknięcia ciałem naelektryzowanym do ciała obojętnego powodujemy przesunięcie ładunków ujemnych w skutek czego dwa ciała są naelektryzowane. W wyniku dotknięcia ciałem naelektryzowanym do ciała obojętnego powodujemy przesunięcie ładunków ujemnych w skutek czego dwa ciała są naelektryzowane.

17 Elektryzowanie przez dotknięcie ciałem naelektryzowanym

18

19 Elektryzowanie poprzez indukcję Elektryzowanie przez indukcje dotyczy tylko przewodników, jest to sposób nie trwały elektryzowania. W wyniku tego elektryzowania ładunek ulega przemieszczeniu w obrębie ciała- przesunięciu. Elektryzowanie przez indukcje dotyczy tylko przewodników, jest to sposób nie trwały elektryzowania. W wyniku tego elektryzowania ładunek ulega przemieszczeniu w obrębie ciała- przesunięciu.

20 Elektryzowanie poprzez indukcję

21 Jednostka ładunku elektrycznego:

22 Wykonanie: Dominika Auchimik Wykonanie: Dominika Auchimik Klasa: II b Klasa: II b Korzystałam: Książka z fizyki Spotkanie z fizyką do III klasy gimnazjum Korzystałam: Książka z fizyki Spotkanie z fizyką do III klasy gimnazjum


Pobierz ppt "Sposoby elektryzowania ciała. Co to znaczy elektryzowanie ciała ? Elektryzowanie ciała polega na tym, że na ciało wprowadzamy elektrony lub zabieramy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google