Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Propozycja zajęć z edukacji ekologicznej z wykorzystaniem komputera Proponowane zajęcia dotyczą lekcji podsumowującej, realizację zagadnień na temat dziury.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Propozycja zajęć z edukacji ekologicznej z wykorzystaniem komputera Proponowane zajęcia dotyczą lekcji podsumowującej, realizację zagadnień na temat dziury."— Zapis prezentacji:

1

2 Propozycja zajęć z edukacji ekologicznej z wykorzystaniem komputera Proponowane zajęcia dotyczą lekcji podsumowującej, realizację zagadnień na temat dziury ozonowej i jej wpływu na nasze zdrowie. Uczniowie korzystając z wiadomości zdobytych na wcześniejszych zajęciach, z informacji wyszukanych w internecie, przygotowują prezentacje w Power Point. Taka forma zajęć łączy w sobie umiejętność wykorzystywania posiadanych informacji i posługiwania się technologię komputerową. Zającia takie można wykorzystać na lekcji biologii, chemii, geogrfii czy ekologii. Oto przykładowa prezentacja.

3 Ozon wróg czy przyjaciel Autor : Marga Czyż

4 Jak powstaje ozon ? Ozon tworzy się w górnych warstwach atmosfery, gdzie słoneczne promieniowanie ultrafioletowe rozrywa podwójne wiązania w cząsteczkach tlenu.

5 Tak właśnie tworzy się ozon Promieniowanie ultrafioletowe emitowane przez słońce rozbija podwójne wiązania w cząsteczkach tlenu, który znajduje się w górnych warstwach atmosfery. Powstały w sposób wolny tlen łączy się z dwu- atomowymi cząsteczkami tlenu i tworzą się cząsteczki trójatomowe- czyli OZON.

6 Skąd się wziął ozon w atmosferze?

7 Odmiany ozonu W stratosferze tworzy warstwę ozonową o grubości około 40 km. Stanowi on barierę ochronną kuli ziemskiej przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. W troposferze ozon stanowi gaz przygruntowy, który tworzy się w najniższych warstwach do wysokości 1 km. Działa on szkodliwie na organizmy żywe.

8 Działanie ozonu. Ozon pochłania promienie ultrafioletowe skutecznie chroniąc przed nimi Ziemię.

9 Zanik ozonu zagraża życiu Ziemi Chlor niszczy warstwę ozonową. Wolny chlor odrywa od ozonu jeden atom tlenu, w wyniku czego powstaje cząsteczka tlenu i cząsteczka tlenku chloru. Następnie chlorek ten reaguje z drugą cząsteczką ozonu i tak dalej.W ten sposób warstwa ozonowa zanika

10 Chlor niszczy ozon.Glownym źródłem tego chloru są freony- związki chemiczne z grupy CFC.

11 Tak wygląda dziura ozonowa nad biegunem południowzm

12 To są zdjęcia satelitarne dziury ozonowej nad biegunem północnym i południowym.

13 Widzimy więc,że ozon jest bardzo potrzebny organizmom żyjącym na Ziemi. Chroni je przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.Jednak ozon przygruntowy w nadmiernuch ilościach może być niebezpieczny


Pobierz ppt "Propozycja zajęć z edukacji ekologicznej z wykorzystaniem komputera Proponowane zajęcia dotyczą lekcji podsumowującej, realizację zagadnień na temat dziury."

Podobne prezentacje


Reklamy Google