Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Akademia Techniczno Humanistyczna w Bielsku-Białej Wydział Nauk o Materiałach i Środowisku Budownictwo PIASKOWIEC Ewa Duźniak Rok 1 2010/2011.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Akademia Techniczno Humanistyczna w Bielsku-Białej Wydział Nauk o Materiałach i Środowisku Budownictwo PIASKOWIEC Ewa Duźniak Rok 1 2010/2011."— Zapis prezentacji:

1 Akademia Techniczno Humanistyczna w Bielsku-Białej Wydział Nauk o Materiałach i Środowisku Budownictwo PIASKOWIEC Ewa Duźniak Rok 1 2010/2011

2 Czym jest? Drobnoziarnista, zwięzła skała osadowa Przyjmuje różne zabarwienia od szarego po żółte, czerwone i białe.

3 Jak powstaje? powstaje w wyniku scementowania ziaren kwarcu, skaleni, miki oraz okruchów innych skał i minerałów o średnicy 0,063-2 mm za pomocą spoiwa ilastego, krzemionkowego lub żelazistego.

4 Ze względu na skład mineralny szkieletu ziarnowego wyróżnia się piaskowce kwarcowe, arkozowe (zawierają znaczne ilości skaleni) lityczne (zawierają okruchy różnych skał)

5 ze względu na obecność drobnoziarnistej masy wypełniającej (matrix) arenity (czyste piaskowce)

6 waki (zawierają znaczne ilości frakcji mułowcowej). waki

7 Gdzie występuje? Piaskowce należą do najbardziej rozpowszechnionych skał na kuli ziemskiej. W Polsce występują w: Karpatach, Górach Świętokrzyskich, Sudetach, oraz w okolicach Krakowa.

8 W Polsce piaskowce występują w różnych formacjach geologicznych Spotyka się ich nazwy pochodzące od wieku: piaskowce permskie, karbońskie, triasowe, kredowe, lub miejsca występowania – piaskowce istebniańskie itp.) Gdzie występuje?

9 Piaskowiec miedzionośny, Lubin

10 Piaskowiec kwarcytowy-Łączna

11 Piaskowiec- kop. Piast, Nowa Ruda

12 Piaskowiec- Szydłowiec

13 Piaskowiec- Tumlin

14

15 Formacje skalne złożone w przeważającej części z piaskowca są porowate, co pozwala na przesączanie i zatrzymywanie dużych ilości wody. = > efektywne filtry oczyszczające wodę z zanieczyszczeń

16 Wykorzystanie: Piaskowce wykorzystywane są w przemyśle materiałów budowlanych, znajdują także szerokie zastosowanie jako materiał drogowy, ogniotrwały, kwasoodporny i zdobniczy (głównie jako posadzki i okładziny).

17 Przykłady wykorzystania piaskowca w przemyśle budowlanym:

18 Mur ogrodzenia wykonany z Piaskowca

19 Fontanna wykonywana z Piaskowca

20 Posadzka wykonana z Piaskowca

21 Obłożenia ścian wykonane z Piaskowca

22 Bibliografia: http://www.redbor.pl/skaly/0_skaly_osadowe.htm http://www.piaskowiec.webpages.pl/ http://portalwiedzy.onet.pl/59915,,,,piaskowiec,ha slo.html http://www.akropol.pl/pl/materialy/piaskowce/ http://pl.wikipedia.org/wiki/Piaskowiec


Pobierz ppt "Akademia Techniczno Humanistyczna w Bielsku-Białej Wydział Nauk o Materiałach i Środowisku Budownictwo PIASKOWIEC Ewa Duźniak Rok 1 2010/2011."

Podobne prezentacje


Reklamy Google