Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ERICE – SICILIA - ITALIA Tema musical: El Padrino Instrumento: Mandolina siciliana.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ERICE – SICILIA - ITALIA Tema musical: El Padrino Instrumento: Mandolina siciliana."— Zapis prezentacji:

1

2 ERICE – SICILIA - ITALIA

3 Tema musical: El Padrino Instrumento: Mandolina siciliana

4 Erice to miasteczko i gmina w płn–zach.części Sycylii, w prowincji Trapani. Jest jednym z najbardziej urokliwych zakątków Sycylii Ta średniowieczna osada, zachowała się w całości do dzisiejszych czasów. Odizolowane od świata miasteczko jest zbudowane na rzadko spotykanym planie trójkąta równoramiennego (przypomina kształt samej Sycylii). Charakteryzują je kręte, wybrukowane ulice, surowe, kamienne budowle, vanelle - przejścia tak ciasne, że może się przez nie przedostać tylko jedna osoba, wewnętrzne dziedzińce, tarasy oraz liczne zabytkowe kościoły (ponad 60). W starożytności znane jako Eryks, wznosi się na szczycie góry o tej samej nazwie.

5

6 KOLEJKA LINOWA TRAPANI - ERICE

7

8

9 WIDOK NA TRAPANI Z OKIEN KOLEJKI LINOWEJ

10 Pierwsze osady założyli tu Elymowie w V wieku p.n.e. Ze względu na strategiczne położenie, miasto było przyczyną powtarzających się konfliktów, w szczególności z Grekami i Kartagińczykami; ostatecznie wraz z portem Drepanon przypadło tym ostatnim. W III wieku p.n.e. Kartagińczycy walczyli o Eryks z Rzymianami. Zniszczyli miasto, wyprowadziwszy wcześniej wszystkich jego mieszkańców, którzy przenieśli się do Trapani, ale ulegli Rzymianom w 241 roku. W czasie panowania Rzymian, Erice przyciągało licznych przybyszów ze względu na znajdujące się tutaj sanktuarium Wenus Erycyńskiej. Miasta broniły mury miejskie, pochodzące z różnych okresów. Do dziś zachowały się niewielkie fragmenty megalitycznych murów z VI w p.n.e Większość murów została przebudowana przez Rzymian i Normanów. Wewnątrz tzw. "Castello dello Balio" (zamek Wenus), normańskiej konstrukcji datowanej na XII-XIII wiek, znaleziono ruiny świątyni Wenus Erycyńskiej.

11

12

13

14 STARA ULICZKA PROWADZĄCA DO KOŚCIOŁA - CHIESA MADRE

15 KOŚCIÓŁ - CHIESA MADRE Santa María della Asunta, z XIV w. Zbudowany w okresie panowania Fryderyka II Sycylijskiego.

16

17 ROZETA CHIESA MADRE

18 Wieża Króla Fryderyka II - dzwonnica, służyła jako wieża obserwacyjna podczas walk zwanych Nieszporami Sycylijskimi w XIII w.

19 CENTRALNA NAWA

20 SKLEPIENIE KOŚCIOŁA - DETALE

21 PORTYK KOŚCIOŁA Wspaniały gotycki taras kościoła z 1426 r, nietypowy dla barokowego stylu budowli Sycylii

22 BRUK ULIC MIASTA

23 Przy dużym centralnym placu miasta, Piazza Umberto I. znajduje się ratusz (Palazzo Municipale),muzeum Cordici oraz bogata biblioteka Carvini Vito. Inne ważniejsze zabytki miasta to zamki: Castello del Bailo, Zamek Wenery i Zamek Popoli. Erice słynie nie tylko z cudownych zabytków i szerokich panoram, ale także z,,centrum nauki dla pokoju" – prestiżowego ośrodka naukowego,,Ettore Majorana", które gości corocznie międzynarodowe seminaria fizyki atomowej oraz przedstawicieli wielu uczelni o różnych specjalizacjach dotyczących problemów współczesnego świata.

24 PIAZZA UMBERTO I

25

26

27 Cukiernie w Erice słyną ze słodkich migdałów, marcepanu. Znane są tu słynne cannoli (l.p.cannolo) - rurki z chrupiącego ciasta nadziane kremem z sera ricotta, a także cassata – warstwowy tort sycylijski podawany na szczególne okazje jak Wielkanoc czy też wesele.

28

29

30

31 ULICZKA Z MAŁYMI SKLEPIKAMI OFERUJĄCYMI UPOMINKI

32 Tradycyjne dywany frazzate, tkane ręcznie na krosnach ze skrawków materiałów i bawełnianej włóczki.

33 Kierunek Castello di Venere i Giardino del Balio

34 BARDZO WĄSKIE ULICZKI – UWAGA NA SAMOCHÓD!

35

36 CASTILLO DE VENUS INACZEJ CASTELLO DI VENERE

37

38

39

40

41

42 OGRODY GIARDINO DEL BALIO" I KOŚCIÓŁ SAN GIOVANNI BATTISTA

43

44

45

46

47

48

49

50

51 DRZWI WEJŚCIOWE DO KOŚCIOŁA SAN SEBASTIANO

52 PANORAMICZNY WIDOK Z CASTILLO DE VENUS

53

54 WIDOK Z ERICE NA GÓRĘ COFANO

55 WIDOK NA TRAPANI ORAZ WYSPĘ FAVIGNANA`E ORAZ LEVANZO

56

57

58 WIDOK NA TRAPANI NOCĄ

59 MIASTO TRAPANI

60 Uzupełniła mapą z lokalizacją i tekstem w j.polskim na podst. WEB - jokoretsina www.rotfl.com.pl


Pobierz ppt "ERICE – SICILIA - ITALIA Tema musical: El Padrino Instrumento: Mandolina siciliana."

Podobne prezentacje


Reklamy Google