Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

K ONWEKCJA GRZEGORZ F LIS ITR. Konwekcja – proces przekazywania ciepła związany z makroskopowym ruchem materii w płynie; gazie, cieczy bądź plazmie, np.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "K ONWEKCJA GRZEGORZ F LIS ITR. Konwekcja – proces przekazywania ciepła związany z makroskopowym ruchem materii w płynie; gazie, cieczy bądź plazmie, np."— Zapis prezentacji:

1 K ONWEKCJA GRZEGORZ F LIS ITR

2 Konwekcja – proces przekazywania ciepła związany z makroskopowym ruchem materii w płynie; gazie, cieczy bądź plazmie, np. powietrzu, wodzie, plazmie gwiazdowej. Czasami przez konwekcję rozumie się również sam ruch materii związany z różnicami temperatur, który prowadzi do przenoszenia ciepła. Ruch ten precyzyjniej nazywa się prądem konwekcyjnym.

3 K ONWEKCJA JAKO PROCES W YRÓŻNIA SIĘ : K ONWEKCJĘ SWOBODNĄ – RUCH PŁYNU JEST WYWOŁANY RÓŻNICAMI GĘSTOŚCI WYWOŁANYMI KONWEKCJĄ. K ONWEKCJĘ WYMUSZONĄ – WYSTĘPUJE RUCH PŁYNU NIE WYNIKAJĄCY Z KONWEKCJI, WYWOŁYWANY PRZEZ CZYNNIKI ZEWNĘTRZNE URZĄDZENIA WENTYLACYJNE, WIATR ITP. W UKŁADACH FIZYCZNYCH CZĘSTO WYSTĘPUJE KONWEKCJA MIESZANA, BĘDĄCĄ ZŁOŻENIEM OBU TYPÓW KONWEKCJI. I LOŚĆ PRZEKAZANEGO CIEPŁA PRZEZ KONWEKCJĘ ZALEŻY OD SZYBKOŚCI RUCHU PŁYNU, DLATEGO W CELU ZWIĘKSZENIA PRZEKAZYWANIA CIEPŁA W KOMPUTERACH, CHŁODNICACH SAMOCHODOWYCH ITP. STOSUJE SIĘ WENTYLATORY ZWIĘKSZAJĄCE PRĘDKOŚĆ PRZEPŁYWU POWIETRZA. Rysunek przedstawia rozkład temperatury wywołany konwekcją (czerwień - wyższa temperatura, niebieski - niższa) uzyskany jako symulacja komputerowa. Gorące, lżejsze położone niżej warstwy tworzą pióropusze gorącej materii, podobnie chłodniejszy materiał z góry przenosi się w dół. W symulacji przyjęto parametry substancji takie jak konwekcji w płaszczu Ziemi.

4 P RĄD KONWEKCYJNY K AŻDA KONWEKCJA WYNIKA Z ISTNIENIA PRĄDU KONWEKCYJNEGO. W KONWEKCJI NATURALNEJ PRĄD TEN POWODOWANY RÓŻNICĄ GĘSTOŚCI POMIĘDZY OBSZARAMI O RÓŻNEJ TEMPERATURZE W PŁYNIE. W STANIE STACJONARNYM PRĄDY KONWEKCYJNE TWORZĄ ZAMKNIĘTE PĘTLE - KOMÓRKI KONWEKCYJNE. K OMÓRKA KONWEKCYJNA, W DANYCH WARUNKACH ( RÓŻNICY TEMPERATUR, LEPKOŚCI PŁYNU ) MA PEWNE MINIMALNE ROZMIARY. J EŻELI OBJĘTOŚĆ, W KTÓREJ ZNAJDUJE SIĘ PŁYN, JEST MNIEJSZA OD MINIMALNEGO ROZMIARU KOMÓRKI KONWEKCYJNEJ, WÓWCZAS PRĄD KONWEKCYJNY NIE POWSTAJE I ZJAWISKO KONWEKCJI NIE ZACHODZI. E FEKT TEN MA KLUCZOWE ZNACZENIE W KONSTRUOWANIU MATERIAŁÓW IZOLACYJNYCH, W KTÓRYCH WYSTĘPUJĄ PRZESTRZENIE WYPEŁNIONE POWIETRZEM. P RZYKŁADY RUCHÓW KONWEKCYJNYCH : GORĄCE GAZY UNOSZĄCE SIĘ DO GÓRY NAD PŁOMIENIEM ŚREŻOGA – ROZEDRGANE POWIETRZE TWORZĄCE WRAŻENIE MGŁY W GORĄCY I UPALNY DZIEŃ ( NP. NAD ROZGRZANYM ASFALTEM ) DELIKATNY RUCH WODY PODCZAS PODGRZEWANIA ( WIDOCZNY W NACZYNIU JAKO RUSZAJĄCA SIĘ DELIKATNA " MGIEŁKA "). P RĄDY KONWEKCYJNE W ATMOSFERZE SĄ PRZYCZYNĄ POWSTAWANIA NIEKTÓRYCH RODZAJÓW CHMUR ( GŁ. CHMUR KŁĘBIASTYCH : CUMULUS I CUMULONIMBUS ). Powstawanie komórek konwekcyjnych

5 K ONWEKCJA CIEPŁA P OWIETRZE W POKOJU OGRZEWA SIĘ OD ROZGRZANEGO PIECA LUB GRZEJNIKA KALORYFERA. N AJPIERW OGRZEWA SIĘ WARSTWA POWIETRZA POŁOŻONEGO BLISKO PIECA LUB GRZEJNIKA. O GRZANE POWIETRZE ROZSZERZA SIĘ, JEGO GĘSTOŚĆ STAJE SIĘ MNIEJSZA I UNOSI SIĘ ONO DO GÓRY. N A JEGO MIEJSCE WCHODZI POWIETRZE CHŁODNE, KTÓRE NASTĘPNIE TAKŻE SIĘ OGRZEWA I UNOSI DO GÓRY. N ASTĘPUJE KRĄŻENIE ( CYRKULACJA ) POWIETRZA PO POKOJU ; NOSI ONO NAZWĘ PRĄDÓW KONWEKCYJNYCH, A SAMO ZJAWISKO POWSTAWANIA PRĄDÓW NOSI NAZWĘ KONWEKCJI. J EŚLI PIEC STOI PRZY ŚCIANIE NAPRZECIW OKNA TO CHŁODNE POWIETRZE PRZESUWA SIĘ NAD PODŁOGĄ OD OKNA DO PIECA, TAM OGRZEWA SIĘ I UNOSI DO SUFITU, A POD SUFITEM PRZESUWA SIĘ W STRONĘ OKNA, TAM OCHŁADZA SIĘ I OPADA KU DOŁOWI. T EMPERATURA W POKOJU JEST WIĘC STALE NIŻSZA NAD PODŁOGĄ, A WYŻSZA POD SUFITEM, CO JEST NIEKORZYSTNE. W PRZYPADKU OGRZEWANIA POMIESZCZEŃ KALORYFEREM USTAWIONYM POD OKNEM, PRĄD POWIETRZA CIEPŁEGO UNOSZĄCEGO SIĘ ZNAD KALORYFERA ODDZIELA POKÓJ OD POWIETRZA OCHŁODZONEGO PRZYCHODZĄCEGO OD STRONY OKIEN. W POKOJU JEST WIĘC BARDZIEJ WYRÓWNANA TEMPERATURA, ALE POWIETRZE ZAWIERA MNIEJ PARY WODNEJ ( JEST BARDZIEJ SUCHE ) I KONIECZNE JEST NAWILŻANIE.

6 O BECNIE CORAZ SZERZEJ STOSUJE SIĘ OGRZEWANIE PODŁOGOWE I NASTĘPUJE OD DOŁU RÓWNOMIERNE OGRZEWANIE CAŁEGO POMIESZCZENIA. N IE MA POTRZEBY OGRZEWANIA POWIETRZA POD OKNEM, BOWIEM NOWE OKNA SĄ SZCZELNE I NIE PRZEWODZĄ CIEPŁA. W PIWNICY ALBO NIEZBYT GŁĘBOKIEJ KOPALNI LATEM TEMPERATURA JEST ZDECYDOWANIE NIŻSZA, NIŻ NA POWIERZCHNI. C IEPŁE POWIETRZE NIE MOŻE SIĘ PRZECIEŻ PRZEMIESZCZAĆ W DÓŁ, A ZIMNE DO GÓRY. N IE MA WIĘC KONWEKCJI, A TO GŁÓWNIE DZIĘKI NIEJ NASTĘPUJE WYMIANA CIEPŁA W GAZACH. B RAK RUCHU POWIETRZA POWODUJE, ŻE W PIWNICACH I SZTOLNIACH UTRZYMUJE SIĘ WILGOĆ. C IECZ W NACZYNIU NALEŻY PODGRZEWAĆ OD SPODU. G DY PODGRZEWAMY JĄ OD SPODU TO NASTĘPUJE UNOSZENIE CZĄSTECZEK CIEPŁEJ CIECZY DO GÓRY I OGRZEWA SIĘ CAŁA OBJĘTOŚĆ WODY. O GRZEWANIE GÓRNEJ LUB ŚRODKOWEJ CZĘŚCI NACZYNIA SPOWODUJE OGRZANIE JEDYNIE GÓRNEJ CZĘŚCI CIECZY. W CIAŁACH STAŁYCH KONWEKCJA NIE NASTĘPUJE, PONIEWAŻ CZĄSTECZKI NIE PORUSZAJĄ SIĘ RUCHEM POSTĘPOWYM. W GORĄCYCH KRAJACH LUDZIE NOSZĄ LUŹNE, BAWEŁNIANE STROJE. G ORĄCE POWIETRZE NIE DOCIERA WÓWCZAS DO ICH CIAŁ DZIĘKI WARSTWIE POWIETRZA POMIĘDZY SKÓRĄ A UBRANIEM, A PRĄDY KONWEKCYJNE POD UBRANIEM ODPROWADZAJĄ ROZGRZANE CIEPŁE POWIETRZE NA ZEWNĄTRZ.

7 K ONWEKCJĘ CIEPŁA SPOTYKAMY W PRZYRODZIE. N AGRZANA SŁOŃCEM Z IEMIA JEST BYWA CIEPLEJSZA NIŻ POWIETRZE NAD NIĄ. P OWIETRZE OGRZANE PRZEZ Z IEMIĘ UNOSI SIĘ W GÓRĘ, TWORZĄC KONWEKCYJNY PRĄD TERMICZNY. P TAKI WYKORZYSTUJĄ KONWEKCYJNE PRĄDY TERMICZNE, KRĄŻĄC W KONWEKCYJNYM PRĄDZIE POWIETRZA MOGĄ SIĘ WZNOSIĆ WYŻEJ BEZ MACHANIA SKRZYDŁAMI. W TAKI SAM SPOSÓB KORZYSTAJĄ Z PRĄDÓW KONWEKCYJNYCH PILOCI SZYBOWCÓW I LOTNI, ABY ZWIĘKSZYĆ WYSOKOŚĆ LOTU. P RZYKŁADEM KONWEKCJI SĄ RÓWNIEŻ PRĄDY MORSKIE. P RZENOSZĄ ONE CIEPŁE LUB ZIMNE MASY WODY I MAJĄ BARDZO DUŻY WPŁYW NA KLIMAT KRAIN GEOGRAFICZNYCH.


Pobierz ppt "K ONWEKCJA GRZEGORZ F LIS ITR. Konwekcja – proces przekazywania ciepła związany z makroskopowym ruchem materii w płynie; gazie, cieczy bądź plazmie, np."

Podobne prezentacje


Reklamy Google