Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KLASY INTEGRACYJNE TO TWÓJ WYBÓR, NIE PRZYMUS! TO PRZYWILEJ! Największą mądrością jest jednoczyć a nie dzielić

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KLASY INTEGRACYJNE TO TWÓJ WYBÓR, NIE PRZYMUS! TO PRZYWILEJ! Największą mądrością jest jednoczyć a nie dzielić"— Zapis prezentacji:

1 KLASY INTEGRACYJNE TO TWÓJ WYBÓR, NIE PRZYMUS! TO PRZYWILEJ! Największą mądrością jest jednoczyć a nie dzielić

2 Co gwarantuje klasa integracyjna w naszej szkole? Wspieranie indywidualnego rozwoju uczniów Wspieranie indywidualnego rozwoju uczniów Tworzenie indywidualnych programów terapeutycznych dla osób niepełnosprawnych Tworzenie indywidualnych programów terapeutycznych dla osób niepełnosprawnych Dostosowanie treści programowych i pomocy dydaktycznych do potrzeb i możliwości każdego ucznia również uzdolnionego Dostosowanie treści programowych i pomocy dydaktycznych do potrzeb i możliwości każdego ucznia również uzdolnionego Zespół specjalistów – pedagog, nauczyciel zajęć rewalidacyjnych, logopeda, Zespół specjalistów – pedagog, nauczyciel zajęć rewalidacyjnych, logopeda, Wykorzystanie pomocy multimedialnych do wspierania uczniów zdolnych i o specjalnych potrzebach edukacyjnych, Wykorzystanie pomocy multimedialnych do wspierania uczniów zdolnych i o specjalnych potrzebach edukacyjnych, Rozwijanie zainteresowań poprzez udział w zajęciach artystycznych tj. koło teatralne, zajęcia psychoedukacyjne, zajęcia z papieroplastyki Rozwijanie zainteresowań poprzez udział w zajęciach artystycznych tj. koło teatralne, zajęcia psychoedukacyjne, zajęcia z papieroplastyki

3 Dla uczniów o obniżonych możliwościach intelektualnych Dla uczniów o obniżonych możliwościach intelektualnych Dla uczniów niepełnosprawnych fizycznie Dla uczniów niepełnosprawnych fizycznie Dla uczniów szczególnie zdolnych Dla uczniów szczególnie zdolnych Dla uczniów pełnosprawnych kulturalnych, otwartych, tolerancyjnych, pogodnych, chętnych do nauki, nie bojących się wyzwań, chętnych do pomocy innym Dla uczniów pełnosprawnych kulturalnych, otwartych, tolerancyjnych, pogodnych, chętnych do nauki, nie bojących się wyzwań, chętnych do pomocy innym Dla uczniów chcących osiągnąć wyższe wyniki w nauce Dla uczniów chcących osiągnąć wyższe wyniki w nauce Dla kogo klasa integracyjna?

4 To grupa, w której uczy się od 15 do 20 uczniów (zwykła klasa to od 25 do 30 uczniów i jeden pedagog)! To grupa, w której uczy się od 15 do 20 uczniów (zwykła klasa to od 25 do 30 uczniów i jeden pedagog)! Dwóch pedagogów: nauczyciel prowadzący oraz nauczyciel wspomagający Dwóch pedagogów: nauczyciel prowadzący oraz nauczyciel wspomagający Program nauczania jest dostosowany do możliwości intelektualnych, psychofizycznych i zdrowotnych ucznia, zarówno dla tego o specjalnych potrzebach edukacyjnych jak i dla szczególnie zdolnych Program nauczania jest dostosowany do możliwości intelektualnych, psychofizycznych i zdrowotnych ucznia, zarówno dla tego o specjalnych potrzebach edukacyjnych jak i dla szczególnie zdolnych Miła niestresująca atmosfera na lekcjach Miła niestresująca atmosfera na lekcjach Czym różni się klasa integracyjna od zwykłej?

5 Jaki jest poziom nauczania w klasie integracyjnej? Panuje stereotyp, że w klasach integracyjnych jest niski poziom nauczania ze względu na obecności dzieci niepełnosprawnych. Nic bardziej mylnego! Klasa integracyjne daje możliwość optymalnego rozwoju uczniom niepełnosprawnym jak i szczególnie uzdolnionym. Ze względu na specyfikę prowadzenia zajęć maja oni możliwość dokładniejszej i głębszej analizy treści programu ponad podstawowe wymagania jak również rozwijanie swoich zdolności i zainteresowań. Dzieci zdrowe realizują obowiązujący program (uczeń zdolny znacznie go poszerza). Dzieci niepełnosprawne natomiast maja treści dostosowane do ich aktualnych możliwości psychyfizycznych. Doświadczenie pokazuje, iż odpowiednio dobrane klasy integracyjne przodują w wynikach nauczania i reprezentują wysoki poziom zachowania.

6 Obustronne korzyści Uczniowie zdolni, posiadają wysoką kulturę osobistą i wrażliwość na potrzeby innych. Służą pomocą uczniom niepełnosprawnym a reprezentowaną postawą dają przykład do naśladowania. W klasie integracyjnej panuje atmosfera zaufania, życzliwości i szacunku dla każdego jej członka.

7 W ramach projektu To lubię… rozpoczęło działalność Szkolne Koło Integracyjne

8 Osiągnięcia edukacyjne uczniów klas integracyjnych Międzyszkolny Konkurs Matematyczny "Mały Cybermatematyk" III Powiatowy Konkurs "Mazury sercem malowane" Szkolne i międzyszkolne konkursy plastyczne Szkolny i międzyszkolny konkurs ekologiczny Szkolne konkursy recytatorskie W wyżej wymienionych konkursach, uczniowie klasy integracyjnej zostali laureatami zajmując wysokie miejsca i zdobyli wyróżnienia.

9 Rozwój uczniów klas integracyjnych realizowany jest ponadto na trzech płaszczyznach: działalność plastyczna, działalność plastyczna, działalność teatralna, działalność teatralna, działalność muzyczno – taneczna. działalność muzyczno – taneczna.

10 Działalność plastyczna

11 Zajęcia plastyczne są ulubioną formą wypowiedzi twórczych przez dzieci. Jedną z nich jest glina.

12

13 Uczniowie uwielbiają też pracę z masą solną.

14 Dzieci poznają różne techniki plastyczne. Oto efekty ich działań:

15

16

17

18 Prace wykonane przez starsze klasy w ramach projektu Nasze pasje

19 Cykliczny konkurs plastyczny Cztery pory roku

20 Działalność teatralna

21 Przedstawienie Prawo jazdy

22 Przedstawienie Calineczka

23 Przedstawienie - Przyjedź do mnie św. Mikołaju

24 Cykliczny udział w Przeglądach Małych Form Teatralnych dla klas integracyjnych w Suwałkach - klasy młodsze

25 Cykliczny udział w Przeglądach Małych Form Teatralnych dla klas integracyjnych w Suwałkach - klasy starsze

26 Międzyszkolny Konkurs Kukiełek

27 Klasy integrują się na różnych poziomach i przygotowują wspólne uroczystości i apele szkolne

28

29 Działalność muzyczno - taneczna

30 Twórczość uczniów przejawia się przez muzykę i taniec. Dzieci uczestniczą w różnych konkursach, festiwalach, pokazach czy festynach.

31 Cykliczny udział w Festiwalu Kolęd i Pastorałek Klas Integracyjnych Wśród nocnej ciszy w Suwałkach – klasy młodsze

32 Cykliczny udział w Festiwalu Kolęd i Pastorałek Klas Integracyjnych Wśród nocnej ciszy w Suwałkach – klasy starsze

33 Konkurs w Ełckim Centrum Kultury Śpiewajmy Chrystusowi

34 Dziękuję za uwagę Opracowanie: Sylwia DOMINIK


Pobierz ppt "KLASY INTEGRACYJNE TO TWÓJ WYBÓR, NIE PRZYMUS! TO PRZYWILEJ! Największą mądrością jest jednoczyć a nie dzielić"

Podobne prezentacje


Reklamy Google