Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kraków - Wawel Na jurajskim wzgórzu, na lewym brzegu Wisły wznosi się zamek królewski. Już we wczesnym średniowieczu istniał w tym miejscu gród słowiański.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kraków - Wawel Na jurajskim wzgórzu, na lewym brzegu Wisły wznosi się zamek królewski. Już we wczesnym średniowieczu istniał w tym miejscu gród słowiański."— Zapis prezentacji:

1

2 Kraków - Wawel Na jurajskim wzgórzu, na lewym brzegu Wisły wznosi się zamek królewski. Już we wczesnym średniowieczu istniał w tym miejscu gród słowiański. W XI stuleciu Kraków stał się stolicą państwa polskiego. Po zniszczeniach Krakowa w 1241 roku przez Tatarów Konrad Mazowiecki połączył katedrę św. Gereona ufundowaną w 1020 roku przez Bolesława Chrobrego oraz rotundę romańską p.w. NMP stojącą już w X wieku we wschodniej części Wawelu. Dalsze obwarowania zbudowane zostały koło połowy XIII w. przez Bolesława V Wstydliwego. W latach dwudziestych XIV stulecia Władysław Łokietek całość otoczył murami obronnymi, wybudował gotycki zamek w formie wieży mieszkalnej zwanej później Łokietkową a na zgliszczach katedry romańskiej wzniósł nową świątynię. Dokończenie budowy królewskiej siedziby było dziełem następcy i syna Łokietka – Kazimierza Wielkiego. Do naszych czasów oprócz katedry i zamku zachowały się elementy systemu fartyfikacyjnego: Wieża Zygmuntowska, Baszta Senatorska, Baszta Sandomierska, Baszta Złodziejska oraz bastion Władysława IV. Wzgórze Wawelskie to niemy świadek i uczestnik najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski, skarbnica i wiedza o przeszłości naszego narodu. Ze wzgórzem zamkowym wiąże się słynna legenda o Smoku Wawelskim. Ziejącego ogniem potwora, który onegdaj zamieszkiwał jaskinię u stóp zamku, pokonał dzielny i sprytny szewczyk Dratewka. W skórze barana zaszył siarkę, a następnie tak spreparowane zwierzę podrzucił potworowi. Smok pożarł barana, a ponieważ ogromnie paliły go wnętrzności, tak długo pił wodę z Wisły aż pękł z wielkim hukiem. Smocza jama istnieje do dziś. Jest to jaskinia wydrążona przez wodę w jurajskiej skale. U jej wejścia współczesny metalowy smok zieje ogniem ku uciesze dzieci.

3

4

5

6

7

8

9

10

11 Malbork W północnej części miasta, nad Nogatem, znajduje się monumentalny zamek krzyżacki, jeden z największych zachowanych zespołów gotyckiej architektury na świecie. Jego budowę rozpoczęto w roku Jako pierwsze wzniesiono mury obwodowe na planie prostokąta, stanowiące zaczątek Zamku Wysokiego. Aby uniknąć okrutnego losu templariuszy, jaki zgotował im król Francji Filip Piękny, a także by zapewnić sobie dalsze możliwości rozwoju września 1309 wielki mistrz Siegfried von Feuchtwangen oficjalnie przeniósł stolicę Państwa Zakonnego z Wenecji do Malborka. Spowodowało to konieczność nowych inwestycji, gdyż istniejący zamek był zbyt mały wobec przewidzianych dla niego funkcji. Zasadniczych modyfikacji dokonano w latach za rządów wielkiego mistrza Luthera von Braunschweiga. Zmianie uległa wówczas sylweta budowli, a także wewnętrzny podział pomieszczeń klasztornych. Zamek w Malborku był siedzibą wielkiego mistrza krzyżackiego, a miasto stolicą państwa zakonnego od 14 września 1309 do 6 kwietnia 1457roku. Beznadziejna sytuacja finansowa Zakonu Krzyżackiego spowodowała jego niewypłacalność wobec czeskich wojsk zaciężnych i przejęcie przez nich warowni. W 1456 najemny dowódca Oldrzych Czerwonka zaproponował stronie polskiej jej wykup. Po długich negocjacjach 6 kwietnia 1457 Polacy odkupili zamek od zaciężnych za ogromną wówczas kwotę 190 tysięcy złotych węgierskich. Dzień później wielki mistrz Ludwig von Erlichshausen w strasznym upokorzeniu został wyprowadzony poza jego mury, wsadzony na wóz i pod eskortą przewieziony do Chojnic. Były to ostatnie chwile Krzyżaków w Malborku. Skarbiec koronny w Zamku Wysokim znajdował się tuż nad kuchnią zamkową. Jak wieść niesie, sprytny kuchcik wywiercił dziurę w suficie i początkowo, dukat po dukacie podbierał swoim panom pieniądze. Zgubiła go chciwość - zaczął kraść całymi garściami i skarbnik dość szybko zorientował się że góra monet maleje z dnia na dzień. Chciwego kucharza złapano i surowo ukarano.

12

13

14

15

16

17

18

19

20 Wałbrzych zamek Książ Na wysokim skalnym cyplu, w zakolu rzeki Pełcznicy wznosi się monumentalny zamek książęcy, najwspanialszy i największy obiekt warowny na Dolnym Śląsku. Zamek, obecnie znajdujący się w granicach Wałbrzycha na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). Obronną siedzibę w niezwykle trudno dostępnym miejscu wzniósł w latach Bolko I, książę świdnicko-jaworski z linii Piastów śląskich. Wzniesioną przez dziadka twierdzę znacznie rozbudował jego wnuk, siostrzeniec Kazimierza Wielkiego, Bolko Mały, który mimo fatalnego przydomka zrobił wiele dobrego dla swojego śląskiego państewka. Po bezpotomnej jego śmierci w 1368 r., w wyniku wcześniejszej umowy, zawartej z królem czeskim Karolem IV, dobra książańskie przeszły na własność króla Czech. Zamek zmieniał często właścicieli a w 1509 roku został sprzedany Konradowi Hobergowi (w 1714 rodzina zmieniła nazwisko na Hochberg). Od tej chwili, aż do roku 1941, zamek pełnił rolę głównej siedziby jednego z najbogatszych i najbardziej wpływowych rodów śląskich, a później niemieckich. W czasie II wojny światowej zamek przeznaczono na jedną z siedzib sztabu Hitlera. W 1941 roku wywieziono wszystkie dobra, a skałę pod zamkiem poprzecinano licznymi tunelami drążonymi przez więźniów z filii obozu Gross-Rosen. Po wojnie zamek niszczał aż do 1956 roku. Dziś mieści się tu muzeum, restauracja i hotel. Na zamku działa Bractwo Rycerskie, które ku uciesze turystów organizuje pokazy walki i zwyczajów średniowiecznych. Rozgłos przyniósł też zamkowi urządzany od lat jeden z najwspanialszych ale i najdroższych sylwestrów w Polsce. Książ (niem. Fürstenstein) –Jest jednym z elementów Szlaku Zamków Piastowskich. Jest to trzeci co do wielkości zamek w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). Niewielka część zespołu pałacowego jest udostępniona dla zwiedzających, w tym znajdujący się w części centralnej zamek piastowski. Niektórzy poszukiwacze skarbów uważają, że w ciągnących się pod zamkiem korytarzach zostały ukryte przez faszystów depozyty bankowe, dzieła sztuki i kosztowności zrabowane przez nich na terenie Śląska. Być może w podziemiach znajduje się też słynna Bursztynowa Komnata.

21

22

23

24

25

26

27

28

29 Leśna zamek Czocha Na wysokim skalistym cyplu otoczonym wodami Jeziora Leśniańskiego znajduje się zamek książęcy. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1329 roku ale prawdopodobnie pierwsza warownia w tym miejscu została wzniesiona przez króla czeskiego Wacława I w 1. połowie XIIIw. W 1793 roku pożar zniszczył wszystkie budynki oprócz kaplicy. W ciągu 5 lat zamek został odbudowany i nadawał się do zamieszkania. Od początku XVIII wieku przez 200 lat był w rękach rodziny von Uechtritz. Po śmierci ostatniego potomka w 1905 roku, kupiony został przez drezdeńskiego bankiera Ernesta von Gutschow. Wojnę przetrwał nienaruszony ale był wielokrotnie okradany, zarówno przez Rosjan jak i rodzimych szabrowników, z mebli i wyposażenia. Największej kradzieży dopuścił się 1 lutego 1946 roku burmistrz Leśnej (wspólnie z zamkową bibliotekarką, która odkryła zamkowy schowek) wywożąc pełną ciężarówkę mienia zamkowego (insygnia koronacyjne Romanowów, 60 popiersi carów rosyjskich, 100 ikon, zastawy porcelanowe, biżuterię, obrazy itp.). Na zamku znajduje się studnia niewiernych żon. Legenda głosi, iż około 300 lat temu ówczesny posiadacz zamku Joachim von Nostitz, kiedy powrócił z długiej wyprawy wojennej, zastał swa żonę Ulrikę z dzieckiem, które przecież nie mogło być jego. Wzburzony niewiernością żony, wrzucił ją do studni (podobne wydarzenia miały już miejsce wcześniej w tej rodzinie), a dziecko kazał żywcem zamurować nad kominkiem, z którego do dziś ponoć słychać jego płacz. Legenda głosi też, że tylko dziewica może zobaczyć swoje odbicie w lustrze wody. Niestety, w dzisiejszych czasach nie da się sprawdzić, czy legenda mówi prawdę, gdyż nie ma już …………. wody w studni.

30

31

32

33

34

35

36

37

38 Sułoszowa - Pieskowa Skała
W północnej części Ojcowskiego Parku Narodowego, na wysokim cyplu skalnym górującym nad Doliną Prądnika wznosi się wspaniały zamek królewski, jeden z najpiękniejszych na Szlaku Orlich Gniazd. Zamek po raz pierwszy wzmiankowany jest jako „castrum peskenstein” w dokumencie wydanym w 1315 roku przez Władysława Łokietka. W tym trudno dostępnym miejscu Kazimierz Wielki rozkazał wznieść murowany zamek pełniący rolę strażnicy przy szlaku wiodącym z Krakowa na Śląsk. W 1863 roku w czasie powstania styczniowego zamek został obrabowany i częściowo spalony przez oddział rosyjski, ścigający polskich powstańców. Od popadnięcia w ruinę uratowany został m.in.. przez Adolfa Dygasińskiego. Adolf Dygasiński zwrócił się na łamach "Kuriera Warszawskiego" z apelem ratowania zamku, perły polskiego renesansu, jedynego na szlaku Orlich Gniazd, który przetrwał w dobrym stanie. Dzięki tej inicjatywie powstało "Towarzystwo Akcyjne Pieskowa Skała", które wykupiło zamek za kwotę 60 tysięcy rubli. Po II wojnie światowej zamek w Pieskowej Skale przejął Skarb Państwa, a po generalnej renowacji w latach stał się on Oddziałem Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu. Jedna z wielu związanych z Pieskową Skałą legend opowiada tragiczną historię córki Toporczyków Dorotki, która wydana wbrew swej woli za starego Szafrańca pokochała służącego na jego dworze giermka, za co uwięziono ją w zamkowej wieży. Po pewnym czasie przebrany w zakonny habit kochanek podjął się próby oswobodzenia swej dulcynei, obydwoje zostali jednak schwytani i skazani na śmierć: giermka rozszarpały konie, a Dorotka umarła z głodu w jednej z baszt zamku. Podobno przez pewien czas jeden z jej psów wdrapywał się na stromą skałę przynosząc resztki jedzenia - stąd mamy kolejny już klucz do wyjaśnienia źródła terminu Pieskowa Skała, choć tym razem niezwykle odrealniony. Miejsce zaś, na którym znajdowało się legendarne więzienie, nazywa się dziś Skałą Dorotki.

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49 Niedzica zamek Dunajec
Na skalistym wzgórzu o wyjątkowych walorach obronnych wznosi się wielki i okazały zamek rycerski. Nazywany jest od rzeki nad którą leży Dunajcem. Zamek ten został wzniesiony najprawdopodobniej w początkach XIV w. przez węgierskiego kolonizatora ziem granicznych Rykolfa Berzeviczego ze Strążek, prawdopodobnie na miejscu wcześniejszej budowli obronnej. Po zakończeniu I wojny światowej zamek znalazł się na terytorium Polski a po II wojnie światowej został przejęty przez państwo. Dzisiaj zamek spełnia funkcje muzealno-hotelowo-gastronomiczne, będąc jedną z największych atrakcji historycznych południowej części województwa małopolskiego. Do zamku prowadzi "aleja". Za bramą wejściową i sienią znajduje się dziedziniec zamku dolnego. W obrębie tej części zamku mieszczą się pokoje gościnne, kawiarnia, a w dawnej sali balowej restauracja.Po przeciwległej stronie Dunajca nad skarpą jeziora wznoszą się ruiny zamku w Czorsztynie. Wietrzną nocą na dziedzińcu zamku pojawia się nadnaturalnych rozmiarów postać w powłóczystych białych szatach. To Niedzicka Biała Dama. Według legendy jest nią inkaska księżniczka Umina która ukrywała się tu wraz z ojcem Sebastianem Berzeviczym przed zemstą Hiszpanów za udział jej męża (pretendenta do inkaskiego tronu) w powstaniu i która została zasztyletowana na zamkowym dziedzińcu. Legenda mówi, że w zamku znajdują się skarby Inków wywiezione przez Berzeviczego. Podobno tuż po II wojnie światowej znalezione zostało tu inkaskie "kipu" .

50

51

52

53

54

55

56

57

58 Warszawa – Zamek Królewski
Na wyniosłej skarpie wiślanej, w granicach dzisiejszej Warszawy, znajduje się Zamek Królewski. Pierwotnie stał w tym miejscu gród kasztelanów książęcych. Pierwszą drewnianą siedzibę, we wsi zwanej wtedy Warszowa, zbudował na przełomie XIII i XIV wieku książę mazowiecki Bolesław II. W 1313 po śmierci roku Bolesława II, jego syn Trojden otoczył gród i miasto murem. Następnie Siemowit III Starszy wybudował przed połową XIV wieku czworoboczną Wieżę Wielką (dziś Grodzką). Wzniesienie w 1. ćwierci XV stulecia murowanej siedziby zwanej Dworem Wielkim było zasługą księcia Janusza I Starszego. Była to prostokątna, trzykondygnacyjna budowla mieszcząca izbę sądową, komnaty książęce, skarbiec oraz salę przyjęć. U schyłku XV wieku na północ od Dworu Wielkiego wzniesiono jednopiętrowy Dwór Mniejszy mieszczący pokoje książęce. Po śmierci ostatniego księcia mazowieckiego Janusza III Mazowsze zostało w 1526 roku wcielone do Korony. Zamek przejął król Zygmunt Stary, który odnowił Dwór Wielki robiąc z niego swoją siedzibę, do Dworu Mniejszego dobudował od strony południa zabudowania gospodarcze zwane Dworem Większym, a Dwór Mniejszy pozostawił w dożywotnie używanie księżniczce mazowieckiej Annie. Po jej śmierci rezydowała tu w latach wdowa po Zygmuncie I Starym – królowa Bona. W roku 1569 uchwałą sejmu w Lublinie powołano do życia Rzeczpospolitą Obojga Narodów i centralnie położoną Warszawę wyznaczono na miejsce sejmów. Przystąpiono wtedy do przebudowy obiektów. Największe zmiany w wyglądzie bryły zamkowej zaszły w latach za rządów Zygmunta III Wazy, który przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy i obrał Zamek na swoją główną rezydencję. We wrześniu 1939 roku zamek stanął w płomieniach ale udało się ocalić wiele elementów cennego wyposażenia. 25 października 1944 roku zamek został wysadzony w powietrze przez Niemców. W 1971 roku postanowiono odbudować Zamek jako „symbol kultury narodowej” Prace budowlane zakończono ostatecznie w roku 1984 i choć nadal trwała restauracja wnętrz, organizowano pierwsze wystawy. Obecnie Zamek pełni funkcję muzeum i podlega bezpośrednio Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 8. Warszawa Zamek Królewski w Warszawie – barokowo-klasycystyczny zamek królewski znajdujący się w Warszawie przy placu Zamkowym. Pierwotnie była to rezydencja książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedziba władz I Rzeczypospolitej: króla i Sejmu (Izby Poselskiej i Senatu). Obecnie Zamek pełni funkcję muzeum i podlega bezpośrednio Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na Zamku Królewskim przyjmowane są również oficjalne wizyty i spotkania państwowe. Każdego roku Zamek Królewski w Warszawie zwiedza ludzi.

59

60

61

62

63

64

65

66

67

68

69 Kwidzyn Na wysokiej skarpie wiślanej wznosi się monumentalny zamek kapitulny - siedziba kapituły pomezańskiej. Jest to jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych obiektów zabytkowych na Powiślu. Został wzniesiony przez Krzyżaków w 1. połowie XIV w. na planie czworokąta z czterema wieżami – trzema narożnymi i jedną dzwonnicą. U schyłku XIV wieku wzniesiono ogromną wieżę latrynową (gdanisko), połączoną z zamkiem 50-metrowej długości gankiem o pięciu przęsłach. Poniżej wiślanej skarpy znajdowało się ogromne przedzamcze, oddzielone od zespołu głęboką fosą. Monumentalna, gotycka warownia przetrwała kilka stuleci w niezmienionej formie a poważniejsze zmiany nastąpiły w 2. połowie XVIII wieku. Rozebrano wówczas dwa skrzydła, wschodnie i południowe, aby pozyskać materiał budowlany. Na szczęście dla zamku wybuch wojen napoleońskich przerwał te roboty. W 2. połowie XIX wieku odstąpiono od planów rozbiórki zamku, rozpoczęto natomiast jego rekonstrukcję. Ideę tę zrealizowano dopiero po II wojnie światowej. Na zamku mieści się obecnie Muzeum Okręgowe, będące oddziałem placówki malborskiej. W udostępnionych do zwiedzania piwnicach znajdują się średniowieczne działa i narzędzia tortur. W Wieży Studziennej można zajrzeć w otchłań zamkowej studni. Zamek w Kwidzynie – zamek kapituły pomezańskiej w Kwidzynie wzorowany na zamkach krzyżackich. Charakterystycznym elementem zamku jest największa na terenie państwa krzyżackiego wieża sanitarno-obronna gdanisko – usytuowana w odległości 55 metrów od zachodniego skrzydła zamku na najniższych terasach doliny wiślanej. Gdanisko jest połączone z głównym korpusem zamku gankiem wspartym na 5 wysokich arkadach. Od północy znajduje się wieża studzienna połączona dwiema arkadami z zamkiem, potocznie nazywana małym gdaniskiem.

70

71

72

73

74

75

76

77

78

79

80 Łańcut W centrum pięknego parku krajobrazowego znajduje się wspaniały zamek bastionowy . Pierwotna rezydencja w postaci wieży obronnej zbudowana została prawdopodobnie przez ród Pileckich w 2 poł. XVI w W 1629 roku siedziba przeszła na własność Stanisława Lubomirskiego jako pokrycie niespłaconych należności i zamek został przebudowany na rezydencję otoczoną nowożytnymi fortyfikacjami tworząc tzw palazzo in fortezza . Kolejne rozbudowy przyczyniły się do utraty walorów obronnych siedziby. Okres świetności zamku przypada na schyłek XVIII i początek XIX stulecia, kiedy gospodarzami Łańcuta byli Stanisław Lubomirski, marszałek wielki koronny oraz jego żona Izabela z Czartoryskich. Izabela uczyniła z zamku wspaniałą pałacową rezydencję, która równać się mogła z niejednym dworem królewskim w ówczesnej Europie. Ostatnim właścicielem Łańcuta był od 1915 do 1944 roku Alfred Potocki. Łańcut ocalał z pożogi II wojny światowej, został przejęty przez państwo a w 1945 roku uznany został za muzeum i udostępniony zwiedzającym. Łańcut słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji. Najbarwniejszą postacią związaną z zamkiem jest Stanisław Stadnicki (ok ) zwany Diabłem Łańcuckim. Swój przydomek zawdzięcza okrucieństwu a jakim odnosił się do kupców, podróżnych, swoich poddanych, a nawet mnichów. Po okolicy krążyły niesamowite opowieści, iż pan pali żywcem swoich przeciwników, a na zamku w lochach znajduje się izba tortur z najbardziej wymyślnymi narzędziami do zadawania bólu.

81

82

83

84

85

86

87

88

89 Dla http://www.rotfl.com.pl
Muzyka: Richard Addinsell - Koncert Warszawski. Na fortepianie grał Richard Clayderman Zdjęcia : z sieci Informacje : na podstawie przewodników Izabeli i Tomasza Kaczyńskich „Zamki i pałace w Polsce północnej i środkowej” „Zamki i pałace w Polsce południowej” oraz z Dla Opracowanie: Daktylek Kraków luty 2012


Pobierz ppt "Kraków - Wawel Na jurajskim wzgórzu, na lewym brzegu Wisły wznosi się zamek królewski. Już we wczesnym średniowieczu istniał w tym miejscu gród słowiański."

Podobne prezentacje


Reklamy Google