Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja multimedialna dla uczniów

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja multimedialna dla uczniów"— Zapis prezentacji:

1 Prezentacja multimedialna dla uczniów
Dział krawiecki - Prezentacja multimedialna dla uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej specjalnej. opr. Beata Ziółkowska

2 Maszyna do szycia Maszyna do szycia to urządzenie zaprojektowane do łączenia kawałków elastycznych materiałów za pomocą nici. Tkaniny łączone są szwem. Przed wynalezieniem użytecznych maszyn do szycia, każdy szew był wykonywany kobiecą ręką. Obecnie nowoczesna maszyna krawiecka ma dodatkowo takie funkcje, jak: haftowanie, cerowanie, obrabianie dziurek, przyszywanie guzików.

3 maszyna do szycia elektryczna
Maszyna do szycia to urządzenie zwykle wykorzystywane w szwalniach do produkcji ubrań z wykonanych wcześniej wykrojów. Maszyna do szycia może mieć napęd nożny lub elektryczny. maszyna do szycia z napędem nożnym maszyna do szycia elektryczna

4 Budowa i obsługa maszyny do szycia Maszyna po uruchomieniu napędu wytwarza ścieg z dwóch nitek (górnej i dolnej). Nitki te przechodzą z góry oraz z dołu i łączą się węzłem w środku szwu zszywającego tkaninę. Zanim zaczniemy szycie, musimy założyć igłę i zamocować nici. aby założyć igłę, należy poluzować śrubę uchwytu igły, wsunąć igłę maksymalnie głęboko w uchwyt płaską stroną do tyłu i ponownie dokręcić śrubę. Następnie mocujemy nić górną; podnosimy igłę do jej najwyższej pozycji, podnosimy stopkę; nakładamy szpulkę nici na trzpień; nić przekładamy przez prowadnik a następnie w dół, odpowiednim kanałem z przodu maszyny; nakładamy nić za pokrętłem naprężania nici od prawej do lewej strony; prowadzimy nić w górę lewym kanałem i nawlekamy dźwignię podnoszenia nici; ponownie prowadzimy nić w dół, do igły i nawlekamy igłę od przodu do tyłu; nitka dolna powinna być tego samego rodzaju, co górna, i mięć tę samą grubość. Ich naprężenie powinno być jednakowe.

5 Nitkę dolną nawiniętą na małą szpulkę umieszcza się w specjalnym bębenku. Bębenek znajduje się w dolnej części maszyny do szycia, pod pokrywą. Aby go wyjąć, należy ustawić igłę w najwyższym położeniu i otworzyć pokrywę. Musimy pamiętać, że szpulkę zakładamy w taki sposób, aby nić rozwijała się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Przed rozpoczęciem szycia trzeba wyciągnąć nitkę dolną i umieścić ją pod stopką. W tym celu należy przytrzymać końcówkę górnej nitki i obrócić kołem ręcznym do siebie – igła zostanie podniesiona i w otworze w płytce igłowej pojawi się nitka dolna. Pociągając górną nitkę, wyciągamy nić dolną. Końcówki obu nitek układamy pod stopką, do tyłu. Teraz podkładamy tkaninę pod stopkę, opuszczamy ją i zaczynamy szycie.

6 Przybory krawieckie Nici i igła muszą być dobrane odpowiednio grubością do rodzaju tkaniny. Igły cienkie stosuje się do szycia delikatnych materiałów. Igłami grubymi szyje się tkaniny grube i średniej grubości. Nici dobiera się do koloru i gatunku tkaniny – do szycia wełny i jedwabiu stosuje się nici jedwabne, do szycia bawełny i lnu używa się nici bawełnianych, do tkanin syntetycznych należy stosować nici syntetyczne.

7 Przybory krawieckie Nożyczki - muszą być ostre, by dokładnie ciąć tkaninę. Szpilki – przydają się między innymi do spinania tkaniny podczas krojenia.

8 Przybory do mierzenia Miara krawiecka (metr krawiecki) – służy między innymi do zdejmowania miary z figury. Miara drewniana – przydatna przy odmierzaniu tkaniny.

9 Przybory pomocnicze Mydełko krawieckie – służy do odrysowywania formy na tkaninie. Agrafka – służy do spinania, na przykład dwóch warstw tkaniny.

10 BHP obsługi maszyny do szycia
Przed przystąpieniem do szycia należy dokładnie przeczytać instrukcję obsługi urządzenia, na którym będziemy pracować. Po użyciu i przed każdym czyszczeniem maszyny trzeba ją odłączyć od zasilania. Nie wolno opuszczać stopki maszyny dopóki nie podłoży się pod nią tkaniny. Brak tkaniny powoduje stępienie ząbków. Po zakończeniu szycia nie należy wyciągać na siłę materiału, by nie złamać igły.

11 Dziękuję za uwagę.


Pobierz ppt "Prezentacja multimedialna dla uczniów"

Podobne prezentacje


Reklamy Google