Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tunica Caligae Braccae Wełniana; Z krótkimi rękawami; Noszona pod pancerzem; Jej kolor zależał od stopnia wojskowego. Wełniane; Ich długość zależała.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tunica Caligae Braccae Wełniana; Z krótkimi rękawami; Noszona pod pancerzem; Jej kolor zależał od stopnia wojskowego. Wełniane; Ich długość zależała."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Tunica Caligae Braccae

4 Wełniana; Z krótkimi rękawami; Noszona pod pancerzem; Jej kolor zależał od stopnia wojskowego. Wełniane; Ich długość zależała od klimatu, w jakim służył żołnierz Dłuższe (do kostek) stosowano na północy, krótsze (za kolana) z kolei w południowych prowincjach. Skórzane; Były formą podkutych sandałów; Miały grubą, nabijaną gwoździami podeszwę; Nie okrywały palców; Przytwierdzano je do stóp rzemieniami.

5

6

7 Tunica Galea Caligae Braccae

8 Chronił głowę rzymskiego piechura; Wykonany ze skóry obitej metalową blachą; Po bokach ruchome blaszki policzkowe (boccula); Centurioni i wyżsi oficerowie zakładali hełm z trzemia piórami lub końską kitą.

9

10 Balteus Tunica Galea Caligae Braccae

11 Podtrzymywał tunikę i miecz u boku; Kończył się kilkoma rzemykami z metalowymi okuciami dla ochrony wrażliwych części ciała; Pasów pozbawiani byli aresztowani i jeńcy.

12

13 Lorica segmentata Lorica segmentata Balteus Tunica Galea Caligae Braccae

14 Była to zbroja folgowa, zwana segmentową; Zbudowana z pasów kutego żelaza oraz siedmiu skórzanych pasków; Pokrywała klatkę piersiową, plecy i ramiona;

15

16 Lorica segmentata Lorica segmentata Balteus Tunica Galea Scutum Caligae Braccae

17 Początkowo okrągła, w późniejszym okresie czworokątna; Służyła do parowania ciosów; Zasłaniała całe tułowie legionisty; Zbudowana z desek pokrytych warstwą płótna i skóry cielęcej.

18

19 Pilum Lorica segmentata Lorica segmentata Balteus Tunica Galea Scutum Caligae Braccae

20 Miał długość ok. 2,1 metra; Służył do miotania na odległość przed starciem; Zasięg rzutu nim wynosił 20 - 30 metrów; Był elementem wyposażenia wszystkich legionistów.

21

22 Pilum Lorica segmentata Lorica segmentata Balteus Tunica Galea Scutum Caligae Braccae Pugio

23 Był wykorzystywany wszelkich prac oraz walki w bardzo bliskim kontakcie i obrony własnej; Ostrze miało od 17 do 25 cm długości; Do głowni przynitowany był jelec.

24

25 Pilum Lorica segmentata Lorica segmentata Balteus Gladius Tunica Galea Scutum Caligae Braccae Pugio

26 Stosowany zarówno do cięć, jak i do pchnięć; Wykonany z żelaza; Jego rękojeść posiadała kulistą głowicę; Jego ostrze miało długość od 75 do 100 cm

27 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "Tunica Caligae Braccae Wełniana; Z krótkimi rękawami; Noszona pod pancerzem; Jej kolor zależał od stopnia wojskowego. Wełniane; Ich długość zależała."

Podobne prezentacje


Reklamy Google