Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Partner projektu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Partner projektu."— Zapis prezentacji:

1 Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Partner projektu Groźne upadki. Jak im zapobiegać? Świadomy Senior. Małopolskie debaty o problemach osób starszych Spotkanie w Brzesku, 5 października 2015

2 Świadomy Senior. Małopolskie debaty o problemach osób starszych2 Groźne upadki. Jak im zapobiegać? Jak zapobiegać upadkom? Co trzecia osoba po 65. roku życia upada przynajmniej raz w roku. W grupie seniorów po 80. roku życia upadki rad do roku zdarzają się już co drugiej osobie. Są one główną przyczyną urazów – przez nie osoby starsze trafiają do szpitala aż pięć razy częściej niż z jakiegokolwiek innego powodu. Jakie są przyczyny i konsekwencje upadków? Co zmienić w swoim otoczeniu, by czuć się bezpieczniej? Przeczytaj praktyczne porady.

3 Świadomy Senior. Małopolskie debaty o problemach osób starszych3 Groźne upadki. Jak im zapobiegać? Kiedy występują zaburzenia równowagi i powtarzające się zawroty głowy, trzeba od razu udać się do lekarza – rodzinnego, neurologa lub geriatry. Sprawdzi on, czym są spowodowane, skieruje na odpowiednie badania. Należy usunąć z mieszkania dywaniki, szczególnie miękkie, małe, mające tendencję do zwijania się lub ślizgania. Trzeba zadbać o odpowiednie oświetlenie – nie powinno nas ono razić. Warto także punktowo doświetlać te miejsca w domu, w których często przebywamy. W miarę możliwości finansowych nie zaszkodzi pomyśleć także o oświetleniu z czujnikiem ruchu – zwłaszcza w miejscach, z których często korzystamy nocą, takich jak toaleta, korytarz.

4 Świadomy Senior. Małopolskie debaty o problemach osób starszych4 Groźne upadki. Jak im zapobiegać? Lepiej usunąć z mieszkania zbędne bibeloty – zwłaszcza te utrudniające dostęp do przedmiotów, po które często sięgamy, np. telefonu czy pilota od telewizora. Należy usunąć z podłogi kable – można poprowadzić je np. pod panelami albo wzdłuż ścian. Kable najlepiej przykryć listwą wykończeniową. Warto rozważyć usunięcie progów.

5 Świadomy Senior. Małopolskie debaty o problemach osób starszych5 Groźne upadki. Jak im zapobiegać? Konieczne jest odpowiednie dobranie obuwia. Kapcie powinny być pełne (trzymające piętę), podbite podeszwą, która uniemożliwia poślizgnięcie się. Należy je zakładać przy każdym wstawaniu – ryzyko przewrócenia się w skarpetkach lub boso jest znacznie większe. Trzeba także właściwie dobierać obuwie, w którym wychodzimy na zewnątrz. Powinno być ono płaskie, wygodne i nieślizgające się. Jeżeli w domu znajdują się schody, konieczne jest zamontowanie przy nich poręczy. Najlepiej z obu stron. Powinno się unikać zginania tułowia – warto zainwestować w chwytak, który ułatwi podnoszenie przedmiotów z podłogi. Kiedy trzeba się schylić, należy robić to powoli, najlepiej w pobliżu solidnego oparcia (np. ściany).

6 Świadomy Senior. Małopolskie debaty o problemach osób starszych6 Groźne upadki. Jak im zapobiegać? W miarę możliwości powinno się usunąć wannę i zamontować prysznic ze specjalnym krzesełkiem. Dobrym rozwiązaniem są także maty antypoślizgowe, które warto położyć na podłodze w łazience i korytarzu (zwłaszcza zimą), oraz uchwyty, które pomagają w wychodzeniu z wanny czy kabiny prysznicowej. W przypadku poważniejszych problemów z chodzeniem należy rozważyć zakup laski lub balkoniku.

7 Świadomy Senior. Małopolskie debaty o problemach osób starszych7 Groźne upadki. Jak im zapobiegać? Co przyczynia się do upadków seniorów? Choroby neurologiczne – np. stan po udarze mózgu, choroba Parkinsona, padaczka Choroby psychiczne – np. depresja, stany lękowe, otępienie Choroby układu sercowo- naczyniowego – np. choroba niedokrwienna serca, zaburzenia rytmu Choroby związane z metabolizmem – cukrzyca (zwłaszcza hipoglikemia) Choroby związane z niedoborem różnych składników pokarmowych – anemia, zaburzenia elektrolitowe (niedobór sodu, potasu) Problemy z narządami ruchu – np. choroba zwyrodnieniowa stawów, zapalenia, zniekształcenie stawów Gorsza orientacja przestrzenna związana głównie z pogarszającą się sprawnością narządu wzroku Niektóre leki – zwłaszcza psychotropowe Czynniki zewnętrzne – zawijające się dywaniki, złe oświetlenie, strome schody, śliska podłoga, źle dobrane obuwie itd. (stanowią one najczęstszą przyczynę upadków w domu)

8 Świadomy Senior. Małopolskie debaty o problemach osób starszych8 Groźne upadki. Jak im zapobiegać? Konsekwencje upadków: stłuczenia (zazwyczaj niegroźne). złamania (groźne są zwłaszcza złamania szyjki kości udowej, kręgosłupa, miednicy). pogorszenie jakości życia. strach przed kolejnym upadkiem. urazowe uszkodzenie mózgu. zespół pourazowy (zaleganie w łóżku, pogorszenie ogólnego stanu zdrowia mimo braku obiektywnych skutków urazu).

9 Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Partner projektu Świadomy Senior. Małopolskie debaty o problemach osób starszych


Pobierz ppt "Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Partner projektu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google