Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mgr Gertruda Studzińska nauczyciel wychowania fizycznego Zespół Publicznego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Leźnie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mgr Gertruda Studzińska nauczyciel wychowania fizycznego Zespół Publicznego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Leźnie."— Zapis prezentacji:

1 mgr Gertruda Studzińska nauczyciel wychowania fizycznego Zespół Publicznego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Leźnie

2

3

4

5 Zalecenia: wpajanie dziecku nawyku pracy nad własnym ciałem – autokorekcja przed lustrem dopilnować, aby w ciągu dnia dziecko utrzymywało prawidłową postawę ciała – razem z dzieckiem poprawiać postawę zwrócić uwagę, by dziecko jak najczęściej przebywało w postawie odciążającej kręgosłup od ucisku osiowego (mało stać, dużo leżeć, klęczeć w podporze, zwisać na rękach i na podudziach) zadbać aby łóżko dziecka miało twardy, nie uginający się materac i płaską poduszkę plecak z symetrycznie rozstawionymi paskami dostosowane biurko i odpowiednie krzesło

6 Późno wykryta i nieleczona skolioza może prowadzić do: zniekształcenia klatki piersiowej, uciskania narządów wewnętrznych (głównie płuc i serca) prowadząc do upośledzenia wydolności krążenia i oddychania, zmniejszonej sprawności fizycznej, duszności, kompleksu psychicznego spowodowanego obecnością garbu.

7 Uważna obserwacja dzieci umożliwi wczesne wykrycie skoliozy i pozwoli zapobiec późnym następstwom deformacji. Jeżeli zauważysz występowanie choćby jednego z wymienionych wcześniej objawów udaj się niezwłocznie z dzieckiem do lekarza pierwszego kontaktu lub do ortopedy specjalizującego się w leczeniu skolioz.

8

9 Zalecenia: pozycja: siad skrzyżny, wskazane obuwie z obcasem thomasa, zmniejszenie nadwagi, zwalczanie współistniejącego płaskostopie.

10 Sporty i ćwiczenia zalecane: pływanie stylem klasycznym, jazda na rowerze, jazda konna, codzienne ćwiczenia: w siadzie na taborecie ze stopami złączonymi (nogi związane w stawach skokowych np. szarfą, chustą) z poduszeczką między kolanami, prostowanie i uginanie kolan.

11 Przeciwskazania: długotrwałe pozycje stojące, siad klęczny o rozchylonych podudziach, ćwiczenia w rozkroku.

12

13 Zalecenia: pozycja: siad prosty ze stopami złączonymi – łączenie kolan, konsultacja z lekarzem.

14 Sporty i ćwiczenia zalecane: pływanie stylem grzbietowym, kraulem, delfinem, codzienne ćwiczenia w siadzie prostym z poduszką między stopami – łączenie kolan. Przeciwwskazania: siad skrzyżny.

15 Dążenie do wysklepienia jak na rysunku poniżej

16

17 Zalecenia: pozycja zalecana przy płaskostopiu: w staniu unoszenie przyśrodkowych części stóp i obciążania zewnętrznych, pozycja zalecana przy stopach płasko – koślawych: siad klęczny, pięty na zewnątrz, prawidłowe obuwie: właściwy rozmiar i rodzaj zastosowanego materiału, wkładki korygujące, sztywny zapiętek, chodzenie bez butów po trawie, piasku.

18 Ćwiczenia zalecane: chodzenie na zewnętrznych krawędziach stóp z podkurczonymi palcami, w czasie wolnym wykonywania stopami następujących ruchów: unoszenia, przekładania drobnych przedmiotów np. ołówka, chusteczki itp. pływanie.

19 Przeciwwskazania: skoki na twardym podłożu, ćwiczenia w dużym rozkroku, długotrwałe stanie w jednym miejscu, dźwiganie ciężarów.


Pobierz ppt "Mgr Gertruda Studzińska nauczyciel wychowania fizycznego Zespół Publicznego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Leźnie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google