Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PORADY DLA RODZICÓW Z GIMNASTYKI KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNEJ

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PORADY DLA RODZICÓW Z GIMNASTYKI KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNEJ"— Zapis prezentacji:

1 PORADY DLA RODZICÓW Z GIMNASTYKI KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNEJ
mgr Gertruda Studzińska nauczyciel wychowania fizycznego Zespół Publicznego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Leźnie

2 Skolioza – boczne skrzywienie kręgosłupa

3 Skolioza – boczne skrzywienie kręgosłupa

4 Skolioza – boczne skrzywienie kręgosłupa

5 Skolioza – boczne skrzywienie kręgosłupa
Zalecenia: wpajanie dziecku nawyku pracy nad własnym ciałem – autokorekcja przed lustrem dopilnować, aby w ciągu dnia dziecko utrzymywało prawidłową postawę ciała – razem z dzieckiem poprawiać postawę zwrócić uwagę, by dziecko jak najczęściej przebywało w postawie odciążającej kręgosłup od ucisku osiowego (mało stać, dużo leżeć, klęczeć w podporze, zwisać na rękach i na podudziach) zadbać aby łóżko dziecka miało twardy, nie uginający się materac i płaską poduszkę plecak z symetrycznie rozstawionymi paskami dostosowane biurko i odpowiednie krzesło

6 Skutki skoliozy Późno wykryta i nieleczona skolioza może prowadzić do:
zniekształcenia klatki piersiowej, uciskania narządów wewnętrznych (głównie płuc i serca) prowadząc do upośledzenia wydolności krążenia i oddychania, zmniejszonej sprawności fizycznej, duszności, kompleksu psychicznego spowodowanego obecnością garbu.

7 Postępowanie w przypadku podejrzenia skoliozy
Uważna obserwacja dzieci umożliwi wczesne wykrycie skoliozy i pozwoli zapobiec późnym następstwom deformacji. Jeżeli zauważysz występowanie choćby jednego z wymienionych wcześniej objawów udaj się niezwłocznie z dzieckiem do lekarza pierwszego kontaktu lub do ortopedy specjalizującego się w leczeniu skolioz.

8 Koślawość kolan

9 Koślawość kolan Zalecenia: pozycja: siad skrzyżny,
wskazane obuwie z obcasem thomasa, zmniejszenie nadwagi, zwalczanie współistniejącego płaskostopie.

10 Koślawość kolan Sporty i ćwiczenia zalecane:
pływanie stylem klasycznym, jazda na rowerze, jazda konna, codzienne ćwiczenia: w siadzie na taborecie ze stopami złączonymi (nogi związane w stawach skokowych np. szarfą, chustą) z poduszeczką między kolanami, prostowanie i uginanie kolan.

11 Koślawość kolan Przeciwskazania: długotrwałe pozycje stojące,
siad klęczny o rozchylonych podudziach, ćwiczenia w rozkroku.

12 Szpotawość kolan

13 Szpotawość kolan Zalecenia:
pozycja: siad prosty ze stopami złączonymi – łączenie kolan, konsultacja z lekarzem.

14 Szpotawatość kolan Sporty i ćwiczenia zalecane:
pływanie stylem grzbietowym, kraulem, delfinem, codzienne ćwiczenia w siadzie prostym z poduszką między stopami – łączenie kolan. Przeciwwskazania: siad skrzyżny.

15 Dążenie do wysklepienia jak na rysunku poniżej
Płaskostopie stopy Dążenie do wysklepienia jak na rysunku poniżej

16 Płaskostopie stopy

17 Płaskostopie stopy, stopy płasko - koślawe
Zalecenia: pozycja zalecana przy płaskostopiu: w staniu unoszenie przyśrodkowych części stóp i obciążania zewnętrznych, pozycja zalecana przy stopach płasko – koślawych: siad klęczny, pięty na zewnątrz, prawidłowe obuwie: właściwy rozmiar i rodzaj zastosowanego materiału, wkładki korygujące, sztywny zapiętek, chodzenie bez butów po trawie, piasku.

18 Płaskostopie stopy, stopy płasko - koślawe
Ćwiczenia zalecane: chodzenie na zewnętrznych krawędziach stóp z podkurczonymi palcami, w czasie wolnym wykonywania stopami następujących ruchów: unoszenia, przekładania drobnych przedmiotów np. ołówka, chusteczki itp. pływanie.

19 Płaskostopie stopy, stopy płasko - koślawe
Przeciwwskazania: skoki na twardym podłożu, ćwiczenia w dużym rozkroku, długotrwałe stanie w jednym miejscu, dźwiganie ciężarów.


Pobierz ppt "PORADY DLA RODZICÓW Z GIMNASTYKI KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNEJ"

Podobne prezentacje


Reklamy Google