Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pożyteczne wskazówki podczas podnoszenia i przenoszenia ciężkich przedmiotów Zasady BHP.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pożyteczne wskazówki podczas podnoszenia i przenoszenia ciężkich przedmiotów Zasady BHP."— Zapis prezentacji:

1 Pożyteczne wskazówki podczas podnoszenia i przenoszenia ciężkich przedmiotów
Zasady BHP

2 podnoszenie i przenoszenie ciężkich przedmiotów
Jedną z najbardziej powszechnie występujących czynności pracy, powodujących powstawanie dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego jest podnoszenie i przenoszenie ciężkich przedmiotów

3 Poza tym przyczyną tych schorzeń jest praca fizyczna związana z:
dźwiganiem, pchaniem, ciągnięciem, operowaniem ciężkimi narzędziami, ale również praca fizyczna na stanowiskach gdzie dominuje duże obciążenie statyczne związane z niewłaściwą pozycją przy pracy, jak np. w przypadku pracy przy komputerze, prac montażowych, pakowania małych przedmiotów, itp.

4 Podnoszenie lub przenoszenie ciężkich przedmiotów jest czynnością mechaniczną.
Podczas przenoszenia ciężkich przedmiotów, różnica wysokości jest minimalna. Nieruchome, statyczne utrzymanie materiałów lub narzędzi nie wymaga dużego wysiłku

5 Podczas podnoszenia ciężarów, stopy powinny być oddalone od siebie, a kolana ugięte.

6 W miarę możliwości podnoś używając obydwu rąk.
Spróbuj mocno uchwycić przedmiot używając rąk pod właściwym kątem do ramion. W miarę możliwości podnoś używając obydwu rąk.

7 Napnij brzuch i mięśnie pleców, tak żeby plecy
Podnoś przedmiot trzymając go blisko ciała, w przeciwnym razie mięśnie pleców i wiązadła napinają się i tym samym wzrasta nacisk na kręgosłup. Napnij brzuch i mięśnie pleców, tak żeby plecy pozostały w tej samej pozycji przez cały czas podnoszenia.

8 Podnosimy ciężar stopniowo rozprostowując ugięte kolana, ale bez zginania pleców.
Nieprawidłowa (a) i prawidłowa pozycja ciała podczas podnoszenia (b) i przenoszenia (c), powierzchnia podparcia układu człowiek – przedmiot (d)

9 Trzymaj stopy oddzielnie, żeby dobrze utrzymać równowagę.
Stań blisko przedmiotu. Im bliżej możesz sięgnąć przedmiot, tym bezpieczniej go podnieść Trzymaj stopy oddzielnie, żeby dobrze utrzymać równowagę.

10 Podnoszenie boczne Podnoszenie ciężaru i skręcanie ciała w tym samym czasie zwiększa ryzyko uszkodzenia pleców. Umieść stopy w pozycji do chodzenia, jedną stopę delikatnie skieruj w kierunku podnoszenia. Podnieś przedmiot, a następnie przenieś ciężar ciała na stopę w kierunku obrotu

11 Jeśli musisz podnieść coś powyżej poziomu ramion, najpierw podnieś przedmiot do poziomu klatki piersiowej. Następnie zacznij pchać go w górę przemieszczając swoje stopy na zewnątrz i przenieś ciężar ciała na przednią stopę.

12 Kiedy obciążenie kręgosłupa jest większe?
Obciążenie kręgosłupa jest większe, kiedy przenoszony przedmiot jest nieporęczny, duży, czy trudny do chwycenia. Najłatwiej przenoszone są przedmioty posiadające uchwyty. Ładunki nie posiadające uchwytów wymagają innego sposobu podnoszenia. W początkowej fazie podnoszenia z podłogi należy unieść dolną krawędź, tak aby móc chwycić ładunek od dołu.

13 Najkorzystniejszą wysokością, z której podnoszone są przedmioty to wysokość blatu stołu około 75 cm.
Wysokość ta powinna być jednak dopasowywana indywidualnie do możliwości każdego pracownika i odpowiadać wysokości bioder

14 Zespół Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Płońsku
DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ Zespół Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Płońsku

15 Źródło: www.ilo.org/ English/ public/protection/ safework),


Pobierz ppt "Pożyteczne wskazówki podczas podnoszenia i przenoszenia ciężkich przedmiotów Zasady BHP."

Podobne prezentacje


Reklamy Google