Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wady i zalety Internetu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wady i zalety Internetu"— Zapis prezentacji:

1 Wady i zalety Internetu
Jak właściwie korzystać z Internetu?

2 Może coś na początek? Początkowo komputery były używane wyłącznie do celów wojskowych, jednak z biegiem czasu stały się powszechne. Obecnie liczba osób korzystających z komputerów jest olbrzymia i z każdym rokiem się zwiększa. Podobnie sprawa wygląda jeśli chodzi o Internet - liczba osób korzystających z Internetu rośnie w ogromnym tempie. Teraz komputer ma prawie każdy w domu lub w pracy. Ludzie bez komputera nie mogą żyć. Te maszyny okropnie nas uzależniły. Tak też jest z Internetem. Jeżeli posiadamy komputer, chcemy także mieć możliwość połączenia z Internetem. Zastosowania Internetu pomagają w życiu codziennym, ale także często przytłaczają.

3 mały przewodnik :-} To w jaki sposób będziemy korzystać z Internetu zależy tylko od nas. Internet jako sieć usług jest tak popularny, że używa się go do wielu celów. Dostępny jest bez większych problemów dla każdego. Nie tylko w kafejkach internetowych, szkołach ale coraz częściej w domach. Używany jest nie tylko przez młodzież, ale również przez osoby starsze. Do zalet jakie oferuje sieć internetowa można zaliczyć: pocztę elektroniczną czyli - jest najbardziej popularną usługa dostępną w Internecie. Korzystają z niej miliony ludzi na całym świecie. Jest łatwa w obsłudze, a wiele udogodnień i różnych dodatkowych funkcji pozwala na szybką wymianę wiadomości.

4 Dobrze… teraz pogadajmy o zaletach Internetu
ZALETAMI SĄ: Aukcje internetowe, które pozwalają na kupno, sprzedaż, zamianę większości rzeczy, są bardzo wygodne, gdyż możemy wiele rzeczy obserwować bez wychodzenia z domu. Konta internetowe umożliwiają kierowanie kontem, płacenie rachunków, wykonywanie przelewów, sprawdzanie salda konta bez potrzeby wizyty w oddziale banku. Wszystko o nauce można znaleźć na stronach poświęconych edukacji. Na takich stronach można znaleźć między innymi streszczenia, wypracowania, opracowania, rozprawki, referaty i wiele innych. Można zdobyć informacje na temat działów różnych przedmiotów. Wiele portali ma do zaoferowania tzw. "rozrywkę". Są to m.in. gry on-line, w które można grać dzięki dostępowi do Internetu. Można również rozwiązywać krzyżówki, psychotesty, brać udziały w konkursach czy internetowych forach[...]

5 zalety Internetu cd. ;] Jak się wcześniej dowiedzieliśmy się Internet to skarbnica informacji oraz wiedzy… A co dalej? POCZYTAJMY!! W Internecie możemy także dokonywać zakupów, często na znacznie korzystniejszych warunkach niż w realnych sklepach. Przy pomocy Internetu możemy także oglądać filmy, czytać książki i prasę, słuchać muzyki czy grać w gry. Często korzystamy także z serwisów informacyjnych. Bez wychodzenia z domu sprawdzamy Jaka będzie jutro pogoda, o której wyjeżdża pociąg do Krakowa czy jaki jest kurs określonej waluty. Internet pomaga nam także w pracy. Począwszy od wyszukiwania przez policję danych na temat zbrodniarzy a skończywszy na pilotowaniu promów kosmicznych. Dzięki niemu możemy zbadać całą ziemię, a nawet kosmos. Pomaga on w określeniu czy naszemu życiu nie zagraża niebezpieczeństwo oraz co aktualnie dzieje się w danym skrawku ziemi. Dzięki skomplikowanym aparaturom do pomiarów pogody przewidujemy, jaki będzie stan naszej atmosfery, oraz możemy przewidzieć straszne, lecz prawdziwe kataklizmy jak: tajfuny, tsunami, powodzie, tornada, susze, pożary, trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów. Przez Internet te informacje mogą szybko zostać przekazane w konkretne miejsce na kuli ziemskiej, dzięki czemu może zostać uratowane ludzkie życie.

6 Wady Internetu: Internet, mimo wielu zalet ma również wady.
Ogólnymi wadami i zagrożeniami są wirusy, które mogą uszkodzić nasz komputer, spamy, które zasypują nas całym mnóstwem reklam i ogłoszeń, hakerzy, którzy włamują się do naszych komputerów tworząc zagrożenie nie tylko dla samego komputera, ale także dla danych, które tam przechowywujemy np. haseł do internetowych kont bankowych. Głównym zagrożeniem jest anonimowość, która z jednej strony jest zaletą, a z drugiej strony zagrożeniem, ponieważ nigdy nie wiemy kto siedzi po drugiej stronie monitora i jakie ma zamiary w stosunku do nas. Wiele Osób właśnie używają anonimowości w celach seksualnych. Tzw. Pedofile są wielkim zagrożeniem dla małych dzieci, młodzieży a nawet dla dorosłych osób. Dlatego w kontaktach internetowych powinniśmy stosować zasadę "ograniczonego zaufania". Również Wielkim zagrożeniem jest uzależnienie od Internetu. Naukowcy badający wpływ Internetu na życie ludzi nazwali to zjawisko "Największe uzależnienie XXI wieku".

7 brr..wady Internetu cd. Najgroźniejszym zagrożeniem wynikającym z nadmiernego korzystania z Internetu jest możliwość uzależnienia od niego. Podstawowymi objawami umożliwiającymi nam rozpoznanie zagrożenia jest: Spędzanie w Internecie długich godzin każdego dnia Złe samopoczucie, nadmierna nerwowość, zły nastrój w momentach pozbawienia kontaktu z Internetem Osłabienie więzi z rodziną Kłopoty finansowe, jeśli korzystamy z modemu Pogorszenie wyników w nauce, częste nie przygotowanie do lekcji Pogłębianie się uzależnienia od Internetu doprowadza do powstawania takich schorzeń jak: depresja, fobie społeczne (lęk przed kontaktami z innymi ludźmi, w końcowym stadium osoba uzależniona boi się opuszczać mieszkanie), wady wzroku i postawy, bezsenność, nerwica .

8 wiadomości dla mądrej główki
Czaty oraz różne komunikatory internetowe tj. Gadu-Gadu, Tlen czy Skype pozwalają na poznawanie różnych ludzi z całego świata, można rozmawiać z wieloma osobami jednocześnie, lub z każdą osobno. Dużą zaleta jest to, że można pozostać osobą anonimową w internecie, tak długo jak tego chcemy. Jest to duże udogodnienie dla osób nieśmiałych i skrytych. Wiele Czatów również udostępniło funkcję Oglądania ludzi "po drugiej stronie". Dzięki temu jesteśmy w stanie oglądać ich i słuchać dzięki małym przyrządom tj. mikrofon i kamerka internetowa..

9 I jeszcze troszkę wiadomości ;]
Wyszukiwarki Internetowe pozwalają na łatwe i szybkie wyszukiwanie wielu potrzebnych informacji, danych dotyczących szukania np. pracy, wiadomości, rozrywki oraz nauki[...] Wystarczy tylko wpisać ciąg wyrazów, a one szybko znajdują wszystko to, co ma jakieś powiązanie z szukanym tematem. Do najbardziej popularnych należą google, twocows i standardowe Wyszukiwarki portali internetowych takich jak np. wp , Interia, Onet[…]

10 Podsumowując Internet jest niezmierną skarbnicą informacji i możliwości, z których musimy się tylko nauczyć korzystać, by nie przyniosły one złych efektów.

11 Oto strony, które bardzo pomogły mi stworzyć tę prezentację:
- - - PREZENTACJĘ WYKONAŁA: KAROLINA PALUSZEK Z KL.VIB


Pobierz ppt "Wady i zalety Internetu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google