Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentację wykonali:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentację wykonali:"— Zapis prezentacji:

1 Prezentację wykonali:
Enzymy trawienne Prezentację wykonali: Mateusz Chenc Patryk Kaczmarek Adam Zieliński Kuba Danielewski

2 Spis treści: Co to są enzymy trawienne? Występowanie enzymów
Skład śliny Skład żołądka Skład soku trzustkowego Koniec prezentacji

3 Co to są enzymy trawienne?
Są to: białka występujące w przewodzie pokarmowym, które przyspieszają przebieg reakcji biochemicznych trawienia, czyli rozkładu makrocząsteczek pokarmowych na związki prostsze, które mogą być wchłonięte przez organizm.

4 Występowanie enzymów:
Jama ustna Żołądek Trzustka Wątroba

5 Jama ustna W niej następuje wstępna, mechaniczna obróbka pokarmu i przygotowanie go do dalszego trawienia. Pokarm zostaje rozdrabniany, miażdżony i mieszany ze śliną, która zawiera enzym trawienny amylazę ślinową.

6 Skład śliny: woda około 98% związki nieorganiczne: sole potasu
sole wapnia związki organiczne: mucyna - ułatwia połykanie pokarmu ptialina - trawi skrobię na maltozę maltaza - rozkłada maltozę na glukozę

7 Mucyna to rodzina białek, które biorą zasadniczy udział w reakcji zapalnej i wykazują charakterystyczny wspólny plan budowy. Białka te występują na powierzchni leukocytów oraz aktywowanych komórek śródbłonka.

8 Ptialina Dawna nazwa amylazy ślinowej, która rozkłada skrobię na maltozę i dekstrynę.

9 Maltaza α - glikozydaza (EC ) enzym trawienny z grupy hydrolaz. Uczestniczy w rozkładzie złożonych węglowodanów, zwłaszcza maltozy, powstającej w wyniku wstępnego trawienia skrobi i glikogenu. Rozkłada dwucukry do glukozy. Maltaza znajduje się w błonie śluzowej jelita cienkiego.

10 Żołądek to narząd, stanowiący część przewodu pokarmowego, którego zasadniczą rolą jest trawienie zawartych w przyjmowanym pokarmie białek (nie następuje więc trawienie tłuszczów, a trawienie cukrów jest przez niskie pH żołądka wręcz hamowane). Żołądek wydziela sok żołądkowy,

11 Żołądek zawiera: podpuszczkę - ścina białko w mleku
pepsynę - zapoczątkowuje trawienie białek Żołądek zdrowy

12 Podpuszczka to enzym trawienny, który znajduje się w dużych ilościach w śluzówce żołądka cielęcego. Jest ona wykorzystywana w mleczarstwie do produkcji serów podpuszczkowych. Istnieją także podpuszczki roślinne, znajdujące się w niektórych sokach i tkankach roślin oraz grzybów. Od czasów antycznych powszechnie znaną substancją wywołującą proces ścinania mleka jest sok figowy.

13 Pepsyna czynna postać pepsynogenu, enzymu wydzielanego przez komórki gruczołowe (komórki główne) żołądka. W procesie trawienia pepsyna rozkłada białka do krótszych łańcuchów polipeptydowych. Pepsyna jest składnikiem soku żołądkowego.

14 Trzustka jest gruczołem składającym się zarówno z części wewnątrzwydzielniczej (hormonalnej) jak i zewnątrz wydzielniczej (trawiennej). Trzustka jest położona w jamie brzusznej. Zawiera sok trzustkowy.

15 Sok trzustkowy płynna wydzielina zewnątrz wydzielniczej (gruczołowej) części trzustki, jeden z soków trawiennych.

16 Skład soku trzustkowego
Składa się przede wszystkim z wody, wodorowęglanów, elektrolitów oraz enzymów trawiennych: Lipaza; Amylaza; Trypsyna.

17 Lipaza występujący głównie w trzustce, w postaci soku trzustkowego (aktywowana przez żółć), posiadająca zdolność do rozkładania tłuszczów do postaci glicerolu i kwasów tłuszczowych. Lipaza jest białkiem rozpuszczalnym w wodzie.

18 Amylaza to enzym hydrolityczny z grupy hydrolaz rozkładający skrobię i inne wielocukry. Występuje w soku trzustkowym (jest produkowana przez zewnątrz wydzielniczą część trzustki) i w ślinie (jest produkowana przez ślinianki). Zapoczątkowuje proces trawienia skrobi.

19 Trypsyna enzym trawienny wytwarzany przez część zewnątrz wydzielniczą trzustki. Jest wydzielany w postaci nieaktywnego proenzymu - trypsynogenu, który wchodzi w skład soku trzustkowego. W dwunastnicy pod wpływem niewielkich nawet ilości innego enzymu - enterokinazy dochodzi do aktywacji trypsynogenu.

20 Wątroba wielofunkcyjny gruczoł, część układu pokarmowego położony wewnątrzotrzewnowo. Jej masa u dorosłego mężczyzny wynosi ok g, a u kobiety g. Masa przyżyciowa jest o g wyższa, ze względu na zawartą w niej krew. Zawiera żółć.

21 płynna wydzielina wątroby, jeden z soków trawiennych.
Żółć płynna wydzielina wątroby, jeden z soków trawiennych. Jest to zielonkawo-brunatny, lepki i kleisty płyn, o odczynie obojętnym. Zawiera barwniki żółciowe, kwasy żółciowe i ich sole, cholesterol, lecytynę, mocznik, sole mineralne, sole kwasów tłuszczowych. Żółć jest niezbędna w procesie emulgowania tłuszczów, czyli rozbijania ich na drobną zawiesinę umożliwiającą trawienie.

22 Dziękujemy za obejrzenie naszej prezentacji
Korzystaliśmy z :


Pobierz ppt "Prezentację wykonali:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google