Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czynność wątroby Fizjologia człowieka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czynność wątroby Fizjologia człowieka."— Zapis prezentacji:

1 Czynność wątroby Fizjologia człowieka

2 Wątroba (hepar) Jest największym gruczołem,
Zbudowana jest w 80% z komórek miąższowych –hepatocytów, w 16% z komórek siateczkowo-śródbłonkowych gwieździstych Browicza-Kupffera i w 4% z komórek nabłonka dróg żółciowych.

3 Funkcje wątroby Filtr dla zw. wchłoniętych z przewodu pokarmowego do krwi oraz dla zw. uwolnionych do krwi w innych układach i narządach. Zewnątrzwydzielnicza – powstawanie żółci i jej wydzielanie do dwunastnicy.

4 Funkcje wątroby Wewnątrzwydzielnicza –wydzielanie do krwi i chłonki ich składników. Magazynowanie związków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

5 Filtr wątroby Krew dopływająca do wątroby w 80% stanowi krew z żyły wrotnej tj.zawiera składniki wchłonięte w przewodzie pokarmowym oraz wydzielone przez inne narządy od których krew odpływa do żyły wrotnej: monosacharydy, wolne kwasy tłuszczowe, aminokwasy i pozostałości chylomikronów (bilirubina, skatol, indol).

6 Filtr wątroby Wątroba stanowi także filtr dla związków wytwarzanych w innych tkankach, poza przewodem pokarmowym.

7 Filtr wątroby Z amoniaku, glutaminy i kwasu glutaminowego powstaje mocznik. Hormony; mineralokortykosterydy, estrogeny i progesteron po związaniu z kw. glukuronowym zostają wydalone z moczem a częściowo wraz z żółcią zwrotnie wchłonięte w jelitach.

8 Filtr wątroby Pozostałe 20% stanowi krew tętnicza dopływająca do wątroby z tętnicy wątrobowej.

9 Czynność zewnątrzwydzielnicza
Związana jest z wydzielaniem żółci przez wątrobę. Składniki żółci związane z kwasem glukoranowym;bilirubina, biliwerdyna, hormony kory nadnerczy, hormony płciowe. Pozostałe składniki żółci:sole kwasów żółciowych, cholesterol, kwasy tłuszczowe, tłuszcze obojętne, sole nieorganiczne i woda.

10 Czynność wewnątrzwydzielnicza
Polega na wytwarzaniu białek osocza: albuminy,alpha i beta-globuliny oraz fibrynogen i protrombinę. Wytwarza też czynniki krzepnięcia krwi i enzymy osocza.

11 magazynowanie W największych ilościach magazynowany jest glikogen powstający z glukozy. Zwiększenie stężenia glukozy we krwi sprzyja magazynowaniu glikogenu w wątrobie. Zmniejszenie stężenia glukozy we krwi powoduje glikolizę ( przechodzenie glukozy z wątroby do krwi).

12 Glukostat wątrobowy to utrzymanie stałego stężenia glukozy przez wątrobę.

13 Czynność wątroby-podsumowanie
Wytwarza żółć, Magazynuje glikogen, tłuszcze, białka i witaminy, Bierze udział w tworzeniu i niszczeniu krwinek czerwonych, Pełni rolę odtruwającą, Wytwarza białka osocza, fibrynogen i protrombinę, Jest centralnym narządem przemiany węglowodanów, białek i tłuszczów.

14 Hormony żołądkowo-jelitowe
Układ trawienny

15 Hormony żołądkowo-jelitowe
Są wydzielane przez komórki rozsianego układu wydzielania wewnętrznego występujące w błonie śluzowej żołądka i jelit. Mają budowę peptydową i krążą we krwi, tak jak hormony wydzielane przez gruczoły dokrewne, lub też działają miejscowo.

16 Hormony żołądkowo-jelitowe
Wydzielane do światła gruczołów błony śluzowej żołądka i jelita cienkiego pobudzają lub hamują czynność zewnątrzwydzielniczą tych gruczołów.

17 Działanie hormonów żołądkowo- jelitowych
żołądek jelita motoryka wydzielanie gastryna nieznacz. pobudza silnie pobudza umiark. pobudza cholecystokinina nieznacz. hamuje Nieznacz. pobudza sekretyna pepsynogen pobudza, HCL hamuje nieznacz hamuje

18 Gastryna: Jest zasadniczym hormonem żołądkowo-jelitowym kontrolującym motorykę żołądka i jelit oraz wydzielanie soku żołądkowego i jelitowego. Jest hormonem pobudzającym najsilniej wydzielanie soku żołądkowego.

19 Gastryna: W mniejszym stopniu pobudza wydzielanie soków: jelitowego, soku trzustkowego i żółci przez wątrobę. Nasila motorykę żołądka i jelit oraz skurcze ścian pęcherzyka żółciowego.

20 Cholecystokinina: Wytwarzana jest przez komórki I wewnątrzwydzielnicze błony śluzowej dwunastnicy i początkowych odcinków jelita czczego. Pobudza wydzielanie soku trzustkowego, w mniejszym stopniu soku żołądkowego, jelitowego i żółci.

21 Cholecystokinina: Silnie kurczy ścianę pęcherzyka żółciowego i rozkurcza mięsień zwieracz bańki wątrobowo-trzustkowej. Wzmaga perystaltykę jelit, hamuje perystaltykę żołądka.

22 Sekretyna: Wydzielana jest do krwi przez komórki wewnątrzwydzielnicze S błony śluzowej dwunastnicy i jelita cienkiego pobudzane przez bardzo kwaśną treść żołądkową dostającą się do dwunastnicy.

23 Sekretyna: Silnie pobudza trzustkę do wydzielania dużych ilości zasadowego soku trzustkowego oraz wątrobę do wydzielania żółci. Hamuje perystaltykę żołądka i jelit.

24 Działanie hormonów na trzustkę,wątrobę i pęcherzyk żółciowy:
trzustka wydzielanie żółci bł.mięś. pęcherzyka żólciowego wydzielanie zewnętrzne: wydzielanie wewnętrzne Cholecy-stokinina Bardzo silne nieznaczne Sekretyna bardzo silne umiarkowane gastryna


Pobierz ppt "Czynność wątroby Fizjologia człowieka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google