Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czynność wątroby Fizjologia człowieka. Wątroba (hepar) Jest największym gruczołem, Zbudowana jest w 80% z komórek miąższowych –hepatocytów, w 16% z komórek.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czynność wątroby Fizjologia człowieka. Wątroba (hepar) Jest największym gruczołem, Zbudowana jest w 80% z komórek miąższowych –hepatocytów, w 16% z komórek."— Zapis prezentacji:

1 Czynność wątroby Fizjologia człowieka

2 Wątroba (hepar) Jest największym gruczołem, Zbudowana jest w 80% z komórek miąższowych –hepatocytów, w 16% z komórek siateczkowo-śródbłonkowych gwieździstych Browicza-Kupffera i w 4% z komórek nabłonka dróg żółciowych.

3 Funkcje wątroby Filtr dla zw. wchłoniętych z przewodu pokarmowego do krwi oraz dla zw. uwolnionych do krwi w innych układach i narządach. Zewnątrzwydzielnicza – powstawanie żółci i jej wydzielanie do dwunastnicy.

4 Funkcje wątroby Wewnątrzwydzielnicza – wydzielanie do krwi i chłonki ich składników. Magazynowanie związków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

5 Filtr wątroby Krew dopływająca do wątroby w 80% stanowi krew z żyły wrotnej tj.zawiera składniki wchłonięte w przewodzie pokarmowym oraz wydzielone przez inne narządy od których krew odpływa do żyły wrotnej: monosacharydy, wolne kwasy tłuszczowe, aminokwasy i pozostałości chylomikronów (bilirubina, skatol, indol).

6 Filtr wątroby Wątroba stanowi także filtr dla związków wytwarzanych w innych tkankach, poza przewodem pokarmowym.

7 Filtr wątroby Z amoniaku, glutaminy i kwasu glutaminowego powstaje mocznik. Hormony; mineralokortykosterydy, estrogeny i progesteron po związaniu z kw. glukuronowym zostają wydalone z moczem a częściowo wraz z żółcią zwrotnie wchłonięte w jelitach.

8 Filtr wątroby Pozostałe 20% stanowi krew tętnicza dopływająca do wątroby z tętnicy wątrobowej.

9 Czynność zewnątrzwydzielnicza Związana jest z wydzielaniem żółci przez wątrobę. Składniki żółci związane z kwasem glukoranowym;bilirubina, biliwerdyna, hormony kory nadnerczy, hormony płciowe. Pozostałe składniki żółci:sole kwasów żółciowych, cholesterol, kwasy tłuszczowe, tłuszcze obojętne, sole nieorganiczne i woda.

10 Czynność wewnątrzwydzielnicza Polega na wytwarzaniu białek osocza: albuminy,alpha i beta- globuliny oraz fibrynogen i protrombinę. Wytwarza też czynniki krzepnięcia krwi i enzymy osocza.

11 magazynowanie W największych ilościach magazynowany jest glikogen powstający z glukozy. Zwiększenie stężenia glukozy we krwi sprzyja magazynowaniu glikogenu w wątrobie. Zmniejszenie stężenia glukozy we krwi powoduje glikolizę ( przechodzenie glukozy z wątroby do krwi).

12 Glukostat wątrobowy to utrzymanie stałego stężenia glukozy przez wątrobę.

13 Czynność wątroby-podsumowanie Wytwarza żółć, Magazynuje glikogen, tłuszcze, białka i witaminy, Bierze udział w tworzeniu i niszczeniu krwinek czerwonych, Pełni rolę odtruwającą, Wytwarza białka osocza, fibrynogen i protrombinę, Jest centralnym narządem przemiany węglowodanów, białek i tłuszczów.

14 Hormony żołądkowo-jelitowe Układ trawienny

15 Hormony żołądkowo-jelitowe Są wydzielane przez komórki rozsianego układu wydzielania wewnętrznego występujące w błonie śluzowej żołądka i jelit. Mają budowę peptydową i krążą we krwi, tak jak hormony wydzielane przez gruczoły dokrewne, lub też działają miejscowo.

16 Hormony żołądkowo-jelitowe Wydzielane do światła gruczołów błony śluzowej żołądka i jelita cienkiego pobudzają lub hamują czynność zewnątrzwydzielniczą tych gruczołów.

17 Działanie hormonów żołądkowo- jelitowych hormonżołądek jelita motorykawydzielaniemotorykawydzielanie gastrynanieznacz. pobudza silnie pobudza umiark. pobudza nieznacz. pobudza cholecyst okinina nieznacz. hamuje nieznacz. pobudza silnie pobudza Nieznacz. pobudza sekretynanieznacz. hamuje pepsynogen pobudza, HCL hamuje nieznacz hamuje nieznacz. pobudza

18 Gastryna: Jest zasadniczym hormonem żołądkowo-jelitowym kontrolującym motorykę żołądka i jelit oraz wydzielanie soku żołądkowego i jelitowego. Jest hormonem pobudzającym najsilniej wydzielanie soku żołądkowego.

19 Gastryna: W mniejszym stopniu pobudza wydzielanie soków: jelitowego, soku trzustkowego i żółci przez wątrobę. Nasila motorykę żołądka i jelit oraz skurcze ścian pęcherzyka żółciowego.

20 Cholecystokinina: Wytwarzana jest przez komórki I wewnątrzwydzielnicze błony śluzowej dwunastnicy i początkowych odcinków jelita czczego. Pobudza wydzielanie soku trzustkowego, w mniejszym stopniu soku żołądkowego, jelitowego i żółci.

21 Cholecystokinina: Silnie kurczy ścianę pęcherzyka żółciowego i rozkurcza mięsień zwieracz bańki wątrobowo-trzustkowej. Wzmaga perystaltykę jelit, hamuje perystaltykę żołądka.

22 Sekretyna: Wydzielana jest do krwi przez komórki wewnątrzwydzielnicze S błony śluzowej dwunastnicy i jelita cienkiego pobudzane przez bardzo kwaśną treść żołądkową dostającą się do dwunastnicy.

23 Sekretyna: Silnie pobudza trzustkę do wydzielania dużych ilości zasadowego soku trzustkowego oraz wątrobę do wydzielania żółci. Hamuje perystaltykę żołądka i jelit.

24 Działanie hormonów na trzustkę,wątrobę i pęcherzyk żółciowy: hormon trzustka wydzielanie żółci bł.mięś. pęcherzyka żólciowego wydzielanie zewnętrzne: wydzielani e wewnętrzne Cholecy- stokinina Bardzo silnenieznaczne Bardzo silne Sekretyna bardzo silne nieznaczneumiarkowane gastryna nieznaczne


Pobierz ppt "Czynność wątroby Fizjologia człowieka. Wątroba (hepar) Jest największym gruczołem, Zbudowana jest w 80% z komórek miąższowych –hepatocytów, w 16% z komórek."

Podobne prezentacje


Reklamy Google