Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PRZYSPIESZENIE CIAŁA W RUCHU PROSTOLINIOWYN JEDNOSTAJNIE PRZYSPIESZONYM.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PRZYSPIESZENIE CIAŁA W RUCHU PROSTOLINIOWYN JEDNOSTAJNIE PRZYSPIESZONYM."— Zapis prezentacji:

1 PRZYSPIESZENIE CIAŁA W RUCHU PROSTOLINIOWYN JEDNOSTAJNIE PRZYSPIESZONYM

2 Przyjrzyjmy się raz jeszcze tabeli przedstawiającej czas oraz szybkość w ruchu jednostajnie przyspieszonym. Przypomnijcie definicję ruchu jednostajnie przyspieszonego. Ruchem prostoliniowym jednostajnie przyspieszonym nazywamy taki ruch, w którym w jednakowych jednostkach czasu szybkość ciała wzrasta o tę samą wartość. t(s)v(m/s) 00 16 212 318 Czy w każdej sekundzie ruchu szybkość ciała wzrastała o tą samą wartość? Tak, zawsze o 6 cm/s. Powiemy wówczas, że przyspieszenie tego ciała wynosi 6 m/s 2.

3 t(s)v(m/s) 00 110 220 330 Ile wynosi przyspieszenie dla ciała poruszającego się ruchem jednostajnie przyspieszonym, którego czas i dopowiadającą mu szybkość zapisano w tabeli? W każdej sekundzie ruchu szybkość ciała wzrastała o tą samą wartość 10m/s. Przyspieszenie tego ciała wynosi 10 m/s 2

4 Co to jest przyspieszenie? przyspieszenie = przyrost szybkości_ czas, w którym ten przyrost nastąpił a - przyspieszenie v – przyrost szybkości t - czas

5 t(s)v(m/s) 00 110 220 330 t(s)v(m/s) 00 16 212 318

6 O czym informuje nas przyspieszenie? Przyspieszenie informuje nas o tym, jaki przyrost szybkości nastąpił w jednostce czasu. Jednostki przyspieszenia:

7 Zadanie 1. Ciało porusza się ruchem jednostajnie przyspieszonym z przyspieszeniem 2 m/s 2. Narysuj wykresy a(t) oraz v(t) dla tego ruchu (przyjmijmy, że jest to ruch bez szybkości początkowej.

8 t(s)v(m/s) 00 12 24 36

9 Zadanie 2. W pewnym ruchu jednostajnie przyspieszonym szybkość ciała wzrasta od 2 m/s do 8 m/s w czasie 2 s. Jaka jest wartość przyspieszenia w tym ruchu?

10 Przyspieszenie to również wielkość wektorowa. Oznacza to, że można ja przedstawić za pomocą … (obejrzyj symulację ruchu jednostajnie przyspieszonego prostoliniowego). - wektor przyspieszenia - czas - prędkość Przyspieszenie jest wektorem, który w ruchu przyspieszonym prostoliniowym ma taki sam kierunek i zwrot, jak wektor prędkości.

11 Zadanie domowe 1.Co to jest przyspieszenie ziemskie? 2.Jaką literką oznaczamy przyspieszenie ziemskie? 3.Jaką wartość ma przyspieszenie ziemskie w Polsce? zad. 1, 2 str. 55


Pobierz ppt "PRZYSPIESZENIE CIAŁA W RUCHU PROSTOLINIOWYN JEDNOSTAJNIE PRZYSPIESZONYM."

Podobne prezentacje


Reklamy Google