Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jaką drogę pokona ciało w ciągu pierwszej sekundy ruchu jednostajnie przyspieszonego, jeżeli w ciągu czterech sekund przebyło 48m? Zakładam: Xo=0, to=0.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jaką drogę pokona ciało w ciągu pierwszej sekundy ruchu jednostajnie przyspieszonego, jeżeli w ciągu czterech sekund przebyło 48m? Zakładam: Xo=0, to=0."— Zapis prezentacji:

1 Jaką drogę pokona ciało w ciągu pierwszej sekundy ruchu jednostajnie przyspieszonego, jeżeli w ciągu czterech sekund przebyło 48m? Zakładam: Xo=0, to=0 oraz to, że ciało porusza się zgodnie ze zwrotem osi x wybranego układu współrzędnych. (Układ odniesienia – oczywisty, Vo=0 wynika z treści zadania.) Równania ruchu: Z drugiego równania: a= Po podstawieniu t=4s i x=48m: a= Po podstawieniu t=1s przy a=6m/s2 do równania określającego zmiany współrzędnej położenia otrzymuję x= Odpowiedź: W czasie trwania pierwszej sekundy ruchu ciało przebyło 3m.

2 Ile wynosi przyspieszenie ciała, które po ruszeniu w czasie pięciu sekund ruchu jednostajnie przyspieszonego przebywa drogę 45m? Zakładam: Xo=0, to=0 oraz to, że ciało porusza się zgodnie ze zwrotem osi x wybranego układu współrzędnych. (Układ odniesienia – oczywisty, Vo=0 wynika z treści zadania.) Równania ruchu: Z drugiego równania: a= Po podstawieniu t=5s i x=45m: a= Odpowiedź: Szukane przyspieszenie jest równe 3,6m/s2

3 Ile wynosi przyspieszenie ciała, które po ruszeniu w czasie trwania piątej sekundy ruchu jednostajnie przyspieszonego przebywa drogę 45m, licząc od miejsca startu? Zakładam: Xo=0, to=0 oraz to, że ciało porusza się zgodnie ze zwrotem osi x wybranego układu współrzędnych. (Układ odniesienia – oczywisty, Vo=0 wynika z treści zadania.) Równania ruchu: Z drugiego równania: a= Po podstawieniu t=5s i x=45m: a= Po podstawieniu t=4s i x=45m: a= Odpowiedź: Szukane przyspieszenie jest większe niż 3,6m/s2 a mniejsze niż 5,625m/s2

4 Ile wynosi przyspieszenie ciała, które po ruszeniu w czasie piątej sekundy ruchu jednostajnie przyspieszonego przebywa drogę 45m (W czasie jednej sekundy.)? Zakładam: Xo=0, to=0 oraz to, że ciało porusza się zgodnie ze zwrotem osi x wybranego układu współrzędnych. (Układ odniesienia – oczywisty, Vo=0 wynika z treści zadania.) Równania ruchu: Z drugiego równania i treści zadania wynika: gdzie: x5 współrzędna ciała w momencie zakończenia piątej sekundy a X4 w momencie zakończenia czwartej sekundy ruchu. Po podstawieniu Dx5-4=45m: Po dalszych przekształceniach: Odpowiedź: Szukane przyspieszenie jest równe 10m/s2

5 Ciało, które porusza się początkowo z szybkością 12m/s, zaczyna hamować ze stałym przyspieszeniem 4m/s2. Jak długo będzie poruszać się to ciało i na jaką odległość się przemieści od chwil rozpoczęcia hamowania do chwili zatrzymania? Układ odniesienia: ten względem którego ciało poruszało się początkowo z szybkością 48m/s. Układ współrzędnych: oś o zwrocie zgodnym ze stroną w którą porusz się ciało i współrzędną zero pokrywającą się z położeniem ciała w chwili rozpoczęcia hamowania. Równania ruchu: Po wyliczeniu z równania drugiego „t”: Podstawieniu, tak wyliczonego „t” do równania 2, otrzymujemy: Po podniesieniu do kwadratu i sprowadzeniu do wspólnego mianownika: Po redukcji: Po podstawieniu do równań: i V=0m/s, a=4m/s2 i Vo=12m/s2 otrzymujemy: Odp: t=3s i DX=18m.


Pobierz ppt "Jaką drogę pokona ciało w ciągu pierwszej sekundy ruchu jednostajnie przyspieszonego, jeżeli w ciągu czterech sekund przebyło 48m? Zakładam: Xo=0, to=0."

Podobne prezentacje


Reklamy Google