Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zapraszam Was do szkółki narciarskiej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zapraszam Was do szkółki narciarskiej."— Zapis prezentacji:

1 Zapraszam Was do szkółki narciarskiej.
Cześć! Mam na imię Ewa Zapraszam Was do szkółki narciarskiej.

2

3 Kto, gdzie i kiedy po raz pierwszy przypiął narty do nóg
Kto, gdzie i kiedy po raz pierwszy przypiął narty do nóg? – Dokładnie nie wiadomo.

4 Historia narciarstwa Wątpliwości nie mają jedynie Skandynawowie – To my byliśmy pierwszymi narciarzami - mówią. Jako dowody pokazują archeologiczne eksponaty, znalezione w szwedzkich torfowiskach. Są to deski z otworami na stopy, zwężające się z przodu i tyłu, ze specjalnymi krawędziami na płozach. Ich wiek szacuje się na około 3-4 tys. lat.

5 Historia narciarstwa Jeszcze starsze - ok.4.000r. p.n.e. - są jednak malowidła odkryte nieopodal jeziora Onega na terenie dzisiejszej Rosji. Przedstawiają grupę narciarzy i zdają się potwierdzać tezę, że narciarstwo narodziło się w Azji, a dopiero kilkaset lat później dotarło do Skandynawii. Niemniej to Skandynawowie przyczynili się do rozwoju dyscypliny sportowej jaką jest narciarstwo.

6 Pierwsze kroki polskiego narciarstwa
Na terenach polskich pojawienie się narciarstwa przypada na przełom XIX i XX wieku. To w grudniu 1888 r. Stanisław Barabasz, przebywający w Cieklinie koło Jasła, przy pomocy miejscowego stelmacha skonstruował narty. Od tego momentu narciarstwo w Polsce zaczęło się intensywnie rozwijać. Obok Stanisława Barabsza narciarstwo uprawiali m.in. Stanisław Zdyb, Mieczysław Karłowicz, Mariusz Zaruski. Pierwszym góralem jeżdżącym na nartach był Klimek Bachleda. W 1907 roku Stanisław Barabasz, Mieczysław Karłowicz i Mariusz Zaruski utworzyli Odział Narciarzy przy Towarzystwie Tatrzańskim.

7 Pierwsze kroki polskiego narciarstwa
Pierwsze polskie zawody narciarskie odbyły się w 1910 roku na hali Gąsienicowej. Organizatorem tych zawodów było Tatrzańskie Towarzystwo narciarzy w Krakowie. W zawodach wzięło udział 150 zawodników. Jedną z rozgrywanych konkurencji był „bieg główny z popisem sztucznej jazdy”. Na trasie ustawiono bramki. Wielką niespodziankę sprawił Mariusz Zaruski startując w zawodach. Wcześniej dał się poznać jako zdecydowany przeciwnik przekształcenia narciarstwa w dyscyplinę sportową. Odtąd corocznie organizowano zawody. W 1911 roku rozegrano po raz pierwszy biegi pań. Ten pionierski okres rozwoju narciarstwa zamyka wybuch pierwszej wojny światowej.

8 Ojcowie narciarstwa w Polsce
Opowiem Wam teraz o Polakach na nartach. Pierwszym narciarzem tatrzańskim był Stanisław Barabasz który w 1894 roku przyjechał na parę tygodni do Zakopanego. Razem z kupcem krakowskim Janem Fischerem dotarli na nartach do Czarnego Stawu Gąsienicowego. Narciarstwo zaczęło się intensywniej rozwijać po osiedleniu się Stanisława Barabasza w Zakopanem i objęciu przez niego funkcji dyrektora Szkoły Przemysłu Drzewnego. W 1907 roku Stanisław Barabasz wraz z Mieczysławem Karłowiczem i Mariuszem Zaruskim utworzyli Odział Narciarzy przy Towarzystwie Tatrzańskim.

9 Ojcowie narciarstwa w Polsce
Mariusz Zaruski ( ) był to legionista, generał, wybitny taternik, ratownik, żeglarz, literat, malarz i fotografik, instruktor harcerski i wychowawca młodzieży. Pionier taternictwa zimowego i narciarstwa (1907 wejście narciarskie na Kozi Wierch). Inicjator i pierwszy naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Szkolił taterników, narciarzy i ratowników górskich. W latach w Legionach Polskich, od 1918 w Wojsku Polskim aresztowany we Lwowie przez NKWD, zmarł w więzieniu w Chersoniu na cholerę. Napisał szereg wierszy i opowiadań taternickich, zebranych w tomie „Na bezdrożach tatrzańskich” (1923). Z inicjatywy Związku Harcerstwa Polskiego urnę z prochami Zaruskiego przywieziono do Polski i złożono na Starym Cmentarzu w Zakopanem.

10 Charakter początków narciarstwa w Polsce
Aby zostać członkiem Oddziału Narciarzy utworzonego przez Stanisława Barabasza, Mieczysławem Karłowicza i Mariusza Zaruskiego trzeba się było wykazać znajomością Tatr, odbyć kilka wycieczek narciarskich wysokogórskich, a także spełnić wysokie wymogi etyczne. Z inicjatywy Oddziału Narciarzy w grudniu 1907 roku odbył się pierwszy kurs narciarski prowadzony przez Mariusza Zaruskiego. Narciarstwo tego okresu ma charakter turystyczny- można go porównać w pewnym stopniu do dzisiejszego ski – alpinizmu. Stopniowo jednak przekształciło się w dyscyplinę sportową.

11 Polskie gwiazdy narciarstwa
W historii polskiego narciarstwa znaleźć można wiele wybitnych postaci. Jedną z nich jest Stanisław Marusarz (brat Heleny Marusarzówny), pseudonim Dziadek ( ). Polski narciarz, 4-krotny olimpijczyk (1932, 1936, 1948, 1952), wicemistrz świata w skokach (1938), 25-krotny mistrz Polski ( w takich konkurencjach, jak zjazd, kombinacja alpejska, kombinacja klasyczna, skoki, sztafety). Podczas II wojny światowej pełnił misję kuriera tatrzańskiego ruchu oporu, aresztowany przez gestapo i skazany na śmierć, zbiegł brawurowo z więzienia krakowskiego na Montelupich. Dwukrotnie odznaczony został Krzyżem Walecznych. Długą karierę sportową zakończył w W 1956 na Olimpiadzie i w 1966 na Turnieju Czterech Skoczni jako przedskoczek otwierał konkurs skoków. Trener wielu pokoleń polskich narciarzy. Pochowany na Cmentarzu Zasłużonych w Zakopanem. Jego imieniem została nazwana skocznia narciarska na Dużej Krokwi w Zakopanem (Krokiew).

12 Polskie gwiazdy narciarstwa
Marusarzówna Helena ( ), czołowa polska narciarka, 10-krotna mistrzyni Polski w konkurencjach alpejskich ( ). W łączniczka w ruchu oporu i kurier na trasie Zakopane - Budapeszt. Schwytana na Słowacji, rozstrzelana w 1941 w Pogórskiej Woli koło Tarnowa. Pochowana na cmentarzu Zasłużonych w Zakopanem. Dla uczczenia jej pamięci odbywają się od 1946 (międzynarodowe od 1953) coroczne narciarskie zawody w Zakopanem - Memoriał B. Czecha i H. Marusarzówny.

13 Polskie gwiazdy narciarstwa
Czech Bronisław ( ), polski narciarz, trzykrotny reprezentant Polski na zimowych igrzyskach olimpijskich w latach , wielokrotny mistrz Polski w konkurencjach klasycznych i alpejskich. Poza sportem narciarskim uprawiał taternictwo i szybownictwo, był ratownikiem górskim. Podczas okupacji hitlerowskiej włączył się w działalność konspiracyjną. Aresztowany przez Niemców, zginął w Oświęcimiu.

14 Polskie gwiazdy narciarstwa
Zdobywcą pierwszego w historii zimowych igrzysk olimpijskich medalu dla Polski był Franciszek Groń-Gąsienica. Wywalczył on brąz w konkurencji skoków narciarskich. Było to w roku 1956 podczas Olimpiady w Cortina d'Ampezzo

15 Polskie gwiazdy narciarstwa
Zdobywcą złotego medalu dla Polski, jedynego w dotychczasowej historii zimowych igrzysk olimpijskich był Wojciech Fortuna. Zwyciężył on w konkurencji skoków narciarskich w 1972 roku w Sapporo...

16 Polskie gwiazdy narciarstwa
A najwybitniejszym w historii polskiego narciarstwa, najbardziej utytułowanym i uwielbianym jest Adam Małysz. Złoty medalista Mistrzostw Świata, dwukrotny medalista Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City, dwukrotny triumfator klasyfikacji generalnej PŚ, zwycięzca prestiżowego Turnieju Czterech Skoczni.

17 Dziękuję za uważne wysłuchanie. Zmykam pozjeżdżać
Dziękuję za uważne wysłuchanie. Zmykam pozjeżdżać. Do zobaczenia na stoku. Pa, pa.....

18


Pobierz ppt "Zapraszam Was do szkółki narciarskiej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google