Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Józef Noji – Patron Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnkowie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Józef Noji – Patron Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnkowie"— Zapis prezentacji:

1 Józef Noji – Patron Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnkowie
„w dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem”

2 Józef Noji – wybitny sportowiec, olimpijczyk, patriota.
Urodził się 08. 09. 1909 roku w  Pęckowie koło Drezdenka. Syn chłopa z Pęckowa, olimpijczyk, rekordzista Polski, międzynarodowy mistrz Anglii, wielokrotny reprezentant kraju w biegach średnich i  długich. Niewątpliwe zasługi dla polskiego sportu uzupełnia jego patriotyczna postawa w czasie ostatniej wojny.

3 Kalendarz życia sportowca, Polaka
1924 r. - ukończona szkoła podstawowa i rozpoczęta nauka jako ucznia stolarskiego, wstąpienie do klubu gimnastycznego „ Sokół”.  r. - powołanie do służby wojskowej – 8 batalion saperów w Toruniu. 1932 r. - zakończenie służby wojskowej i powrót do rodzinnego Pęckowa. 1933 r. - rozpoczęcie wielkiej kariery sportowej: 17.IX.1933 r. - XIII bieg Kuriera Poznańskiego – II miejsce.  1934 r. - rozpoczęcie pracy w redakcji Kuriera Poznańskiego, później w prywatnej stolarni.   r. - Warszawa, zawodnik Legii, później Syreny.   r. - zwycięstwo na 5 km w Pucharze Warszawy.

4 Urodzony i wychowany w cichej wsi Puszczy Noteckiej sportowiec stawał się bohaterem każdego biegu. Mówiło o nim radio, pisała prasa krajowa i zagraniczna, podziwiali ludzie. Noji dominował w każdej, licznie obsadzonej imprezie. Zbliżała się olimpiada w Berlinie. Do reprezentacji polskiej został powołany czyniący stałe postępy sportowe Józef Noji. Rozpoczęcie igrzysk było coraz bliższe. Wiadomo było, że Adolf Hitler chciał zaimponować światu, pokazać potęgę faszyzmu, wyższość rasy germańskiej. Berlin pełen był brązowych koszul SD i czarnych SS, gmachy obwieszono flagami ze swastyką i portretami fuhrera .

5 12.08.1936 r. – Noji zdobywa V miejsce na Olimpiadzie, pobijając Rekord Polski – 14,33,4.
„...Noji ma w sobie siłę zapaśnika. Gdyby miał odpowiednie przygotowanie od młodszych lat, biłby rekordy świata i to nie o ułamki sekund. Jest on mocny jak koń, a jego czas zadziwił świat z Finami włącznie…” A. Klumberg Rok 1937 i 1938 to pełne pasmo sukcesów sportowych zarówno na ziemi polskiej, jak i również w Europie: Wielka Brytania, Czechosłowacja, Grecja, Litwa. Wszędzie tam, gdzie pojawi się Polak z Pęckowa odbiera najwyższą notę. Rok 1938 jest niewątpliwym rokiem sukcesów sportowych, ale i również rokiem zmian w życiu osobistym wybitnego sportowca. 15 listopada Józef Noji zawiera związek małżeński z Ireną Francuzik.

6 Poranne komunikaty radiowe 1 września 1939 roku donosiły o napaści hitlerowskiej na Polskę. Wśród tysięcy obrońców stolicy znaleźli się również sportowcy. Zmienili dresy na wojskowe mundury, stadiony na pola bitew. Część poległa na polu chwały, inni wywiezieni zostali do obozów jenieckich i cywilnych. Niektórzy po kapitulacji Warszawy działali w podziemiu. W pracy konspiracyjnej brał udział również Józef Noji, który r. został aresztowany i przewieziony na Pawiak. Tam w okrutny sposób był torturowany, w celu wydania nazwisk pozostałych towarzyszy konspiracyjnych. r. Józef Noji przetransportowany został do obozu w Oświęcimiu: więzień polityczny nr 18535, blok nr 19, bunkier bl. 11. Tragiczny dzień nadszedł r. O godzinie Józef Noji rozstrzelany został z innymi więźniami pod ścianą śmierci.  Dojście do ściany śmierci to ostatnia bieżnia wielkiego sportowca i patrioty.

7 A pamięć trwa… Ocalałe dyplomy, puchary, zdjęcia, wycinki z gazet, strój olimpijski ulokowane zostały po zakończeniu wojny w skromnym mieszkaniu wdowy w Drezdenku. Ostatecznie większość zbiorów została przekazana przez p. Irenę Noji – Ryżewską do Zespołu Szkół Zawodowych w Czarnkowie. W 1976 r. szkoła otrzymuje imię Józefa Nojego. Z tej okazji powstaje Izba Pamięci po zmarłym tragicznie wielkim sportowcu, patriocie.


Pobierz ppt "Józef Noji – Patron Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnkowie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google