Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dojazd ze szkoły Informacje o kopalni Kopalnia soli powstała w miejscu gdzie już bardzo dawno temu odkryto sól. Pierwsze dokumenty na temat kopalni soli.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dojazd ze szkoły Informacje o kopalni Kopalnia soli powstała w miejscu gdzie już bardzo dawno temu odkryto sól. Pierwsze dokumenty na temat kopalni soli."— Zapis prezentacji:

1

2 Dojazd ze szkoły

3 Informacje o kopalni Kopalnia soli powstała w miejscu gdzie już bardzo dawno temu odkryto sól. Pierwsze dokumenty na temat kopalni soli w Wieliczce pochodzą z 1044 roku. Kopalnia wtedy nosiła nazwę Magnum Sal – czyli Wielka Sól. Z XIII wieku pochodzi najstarszy istniejący do dziś szyb Regis. Najpierw kopalnia nosiła nazwę Żupa Solna, w 1965 zmieniono jej nazwę na Kopalnia Soli Wieliczka. W kopalni obecnie jest około 300 km chodników i 2000 komór. Od 1961 roku na głębokości 135 m działa Muzeum Żup Krakowskich. Zwiedzający mogą oglądać rzeźby, płaskorzeźby i kaplice wykute w soli przez górników pracujących w kopalni. Na głębokości 211 m, na 5 poziomie, znajduje się sanatorium alergologiczne.

4 Skarbnik W Wieliczce jest wiele komór np. komora Kazimierza Wielkiego, komora Mikołaja Kopernika i wiele innych. Legendy głoszą, że porządku w podziemiach pilnuje Skarbnik. Skarbnikowi pomaga 7 krasnoludków.

5 koniec


Pobierz ppt "Dojazd ze szkoły Informacje o kopalni Kopalnia soli powstała w miejscu gdzie już bardzo dawno temu odkryto sól. Pierwsze dokumenty na temat kopalni soli."

Podobne prezentacje


Reklamy Google