Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gmina Zębowice MAPA BŁOGOSŁAWIEŃSTWO WYJŚCIE Z PANEM BOGIEM

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gmina Zębowice MAPA BŁOGOSŁAWIEŃSTWO WYJŚCIE Z PANEM BOGIEM"— Zapis prezentacji:

1 Gmina Zębowice MAPA BŁOGOSŁAWIEŃSTWO WYJŚCIE Z PANEM BOGIEM
Krzyż na ulicy Dobrodzieńskiej Zębowice Parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Radawiu Krzyż na Bąkowni Źródełko na Kamieńcu Krzyż graniczny Zębowice Krzyż Pana Jezusa w Zębowicach w kierunku Borowian Kościół pod wezwaniem ŚW. Piotra i Pawła, przy ulicy Krótkiej. Leśny Grób w Borowianch Krzyż przydrożny w Pruskowie Kapliczka świętej rodziny w Knieji Krzyż przy ul. Ozimskiej w Knieji Krzyż na osiedlu w Zębowicach Kapliczka pod lasem w Kadłubie Wolnym Kapliczka przy drodze z Zębowic do Knieji Krzyż Prymicyjny na osiedlu Nowa Wieś Krzyż przydrożny na Siedliskach Kapliczka Św. Anny w Kadłubie Wolnym Kapliczka Matki Boskiej z Laurdes w Kadłubie Wolnym Grób Żołnierzy napoleońskich i niemieckich pod Kadłubem Wolnym Krzyż przy ulicy Ozimskiej w Knieji w kierunku Grodźca Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zębowicach. Krzyż w Pruskowie Krzyż w Pruskowie w lesie za leśniczówką MAPA BŁOGOSŁAWIEŃSTWO WYJŚCIE Z PANEM BOGIEM

2 Spis kapliczek DO WYJSCIA Podsumowanie

3 Krzyż na ulicy Dobrodzieńskiej
Krzyżem opiekuje się Pani Wolna z rodziny Weber. Krzyż został ufundowany w intencji dobrych zbiorów, przez przodków z rodziny Weber. Wzniesiono go przy polnej drodze, biegnącej równolegle do ulicy Dobrodzieńskiej. Na początku XIX wieku Józef Weber przeniósł go na swój grunt przy głównej drodze. W 2003 roku Krzyż ponownie zmienił swoje położenie tym razem o kilkanaście metrów w kierunku wsi. Każdego roku 25 kwietnia do Krzyża przybywa procesja wiernych wraz z Księdzem proboszczem, aby pomodlić się o urodzajne plony. „Krzyż jawi się jako centrum, sens i cel całej historii i każdego ludzkiego życia... Na Krzyżu odnawia się i dokonuje, zyskując pełną i ostateczną (...) doskonałość, cud węża wywyższonego przez Mojżesza na pustyni. Także dzisiaj każdy człowiek zagrożony w swoim istnieniu może skierować wzrok ku Temu, który został przebity, aby odnaleźć niezawodną nadzieję wyzwolenia i odkupienia”.* *Cytat Jana Pawła II

4 Parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Radawiu
W Radawiu znajduje zabytkowy drewniany Kościółek, którego początki sięgają XVI wieku. Prawdziwa data budowy kościoła w Radawiu nie jest do końca znana. Fundatorem budynku jest właściciel majątku rycerskiego z rodu Salawów, władający dobrami radawskimi w XV-XVII wieku. Wokół kościółka znajdują się także ciekawe obiekty sakralne. Są to: ołtarz polowy, krzyż wojenny oraz figura Matki Bożej Fatimskiej. Ołtarz polowy powstał w latach 80-tych. To właśnie tam odbywają się większe uroczystości parafialne. Na krzyżu wojennym znajduje się ,,Czuwająca Maryja” oraz tablica upamiętniająca poległych w wojnach światowych. Figura Matki Bożej Fatimskiej powstała w latach 60-tych. Przy niej odbywają się nabożeństwa różańcowe. Parafia Radawie jest zaliczana do bardzo starych parafii, wymieniona jest już w 1305 roku. Najpierw istniała tu kaplica, drewniany kościół zbudowany został około 1500 roku. Pierwotnie kościół wznosił się na przyciesiach tj. drewnianych krawędziakach, miał 12,4m długości i 7m szerokości. W latach późniejszych był wielokrotnie przebudowywany. Przy kościele znajdował się stary cmentarz, teren otaczały wiekowe drzewa oraz drewniany płot. Wystrój kościoła pochodzi z połowy XIX wieku, obraz w ołtarzu głównym z 1842 roku, obrazy w ołtarzach bocznych z 1844 roku. Kościół jest zabytkiem klasy drugiej.

5 Krzyż na Bąkowni Krzyż na Bąkowni, przy drodze - w kierunku Radawie.

6 Źródełko na Kamieńcu W połowie XIXw., gdy jakiś człowiek odzyskał wzrok po obmyciu twarzy w źródlanej wodzie, miejsce to zasłynęło jako miejsce uzdrowień. Woda, która wypływa tam z trzech stron przypomina znak krzyża. Aury cudowności nadało temu miejscu rzekome objawienie się Matki Boskiej uciekającym żołnierzom niemieckim. Od 1700r. źródełko nawiedzało wielu proszących o uzdrowienie a ci którzy zostali wysłuchani, wieszali tam obrazy Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Kapliczka nadal jest otoczona kultem.

7 Krzyż graniczny Krzyż znajduje się w Zębowicach, na początku ul. Dobrodzieńskiej. Jest to bardzo skromny drewniany krzyż przyozdobiony kwiatami. Został postawiony tutaj około 1920r. Prawdopodobnie był to krzyż graniczny, miał rozdzielać powiat Opolski od Powiatu Lublinieckiego.

8 Krzyż Pana Jezusa Krzyż ten znajduje się przy ulicy Borowiańskiej w Zębowicach. Powstał w 2012 roku, latem został poświęcony. Krzyżem opiekuje się pani Regina i pan Władysław Brzozowski. Krzyż powstał na prośbę mieszkańców Borowian.

9 Kościół pod wezwaniem ŚW. Piotra i Pawła, przy ulicy Krótkiej.
Kościół powstał w 1990r. Na upamiętnienie zbudowania obok niego powstał krzyż, niedaleko kościoła stoi budynek gospodarczy. W 2004r. kościół został zaopatrzony w nowy dach, zaś w 2012r. w nowy ołtarz. Obok ołtarza znajduje się figura Matki Boskiej Fatimskiej.

10 Leśny Grób w Borowianch
W lesie pod Borowianami znajduje się grób. Jest to grób niemieckiego żołnierza, który zmarł z wycieńczenia i zimna uciekając przed Rosjanami w 1945 roku. Towarzysze pozostawili jego zwłoki na wozie w lesie. Po krótkim czasie Rosjanie znaleźli furmankę ze zmarłym Niemcem. Ciało wyrzucili na skraj drogi, a wóz zabrali. Zwłoki żołnierza leżały w lesie ponad dwa miesiące, do końca marca. W miejscu, gdzie leżały zamarznięte zwłoki Walenty Buhl z synem Alfonsem wykopali grób. Żołnierz był młodym blondynem, średniego wzrostu, miał około 25 lat. Na grobie postawili brzozowy krzyż, na który nałożono jego hełm. Grobem tym opiekuje się rodzina Buhlów do dzisiaj, jest on zadbany, są kwiaty oraz znicze. Kilkanaście lat temu ktoś postawił metalowy krzyż w miejsce drewnianego oraz ogrodził grób niską, kutą kratą. Hełm zniknął w latach osiemdziesiątych.

11 Krzyż przydrożny w Pruskowie
Krzyż ten znajduje się w Pruskowie. Stoi tam od roku Opiekuje się nim pan Józef Jubojański oraz mieszkańcy wsi. Co roku siódmego maja odbywa się tu procesja z prośbą o bogate żniwa. Procesja wyrusza z kościoła w Zębowicach i idzie aż do Pruskowa. W czasie drogi wierni modlą się litanią do „Wszystkich Świętych”. Pod krzyżem odbywa się krótkie nabożeństwo.

12 Kapliczka świętej rodziny.
W miejscowości Knieja znajduje się zabytkowa kapliczka świętej rodziny. Jak wiemy z historii, że wcześniej był tam cmentarz na którym pochowane zostało wojsko tatarskie, które zachorowało na Malarię. Na tę pamiątkę zbudowano tu później kapliczkę przydrożną.

13 Krzyż przy ul. Ozimskiej
Krzyż ten znajduje się w Knieji przy ulicy Ozimskiej prowadzącej do Zębowic. Powstał bardzo dawno, ponieważ w tym miejscu miał miejsce wypadek: Rolnicy zwozili siano. Gdy jechali wozem konnym, rozpędzony pojazd jednym kołem wpadło w dziurę. Wtedy chłop spadł z wozu i zmarł na miejscu. Mieszkańcy ustawili tam najpierw krzyż drewniany ale po kilkudziesięciu latach drewno zaczęło próchnieć i został wzniesiony na jego miejscu krzyż betonowy. Ostatni remont miał miejsce kilkanaście lat temu, do dzisiaj opiekuje się nim pani Koza.

14 Krzyż na osiedlu w Zębowicach
Został zbudowany z okazji święcenia kapłańskich Ks. Waldemara Packnera dn r. Od wdzięcznych mieszkańców osiedla.

15 Kapliczka Nieco na uboczu, przy polnej drodze prowadzącej z lasu do Kadłuba stoi od niepamiętnych czasów murowana kapliczka modlącego się Chrystusa. Ma kształt graniastosłupa. Na szczycie zwieńczona jest krzyżem. Wewnątrz znajduje się piękna figura modlącego się Jezusa. Niegdyś w kaplicy wisiał obraz Najświętszego Serca Jezusowego. Obraz prawdopodobnie zniszczył się ze starości. Kapliczką zajmuje się rodzina Pipa.

16 Kapliczka Kapliczka znajduje się na drodze z Zębowic do Knieji. Jest tu figura Maryi. Co roku chodzi się tam z procesję. Parafianie z Zębowic przychodzą tutaj razem ze swoim proboszczem prosząc by Boga o dobre urodzaje.

17 Krzyż Prymicyjny Krzyż znajduje się przy ul. Mickiewicza w Zębowicach. Jest tam od roku Powstał na cześć dwóch braci księży mieszkających na tej ulicy. Na tabliczce jest napisane: Ks. Konrad Hermański prymicje r. O. Klaudiusz Hermański prymicje r. Msze prymicyjne zostały odprawione w kościele N.M.P. w Zębowicach Na pamiątkę od mieszkańców Osiedla 1984r.

18 Krzyż przydrożny We wsi Siedliska znajdują się trzy przydrożne krzyże. Jeden z nich jest murowany, a dwa drewniane. W zeszłym roku jeden z drewnianych krzyży został odnowiony. Najprawdopodobniej ma ponad sto lat.

19 Kapliczka Św. Anny w Kadłubie Wolnym
W latach nad okolicą Kadłuba Wolnego i Zębowic przechodziły ciężkie burze z piorunami i błyskawicami. Zniszczyły zboża na polu, spaliły się stodoły. Dla odwrócenia tych klęski mieszkańcy Kadłuba Wolnego postanowili czcić w przyszłości dzień 26 lipca – święto św. Anny, wstrzymując się od ciężkich prac w całej wsi. Ślubowania tego przestrzegali wszyscy, stara się go dotrzymać również i obecne pokolenie. Co roku w ten dzień odbywa się specjalne nabożeństwo.

20 Kapliczka Matki Boskiej z Laurdes cz.1
Kapliczka znajduje się w sercu wsi Kadłub Wolny, przy "Familoku". Została zbudowana w 1790 roku z fundacji rodziny Mrozków. Wybudowana z czerwonej cegły, z trzema oknami. Obecnie jest otynkowana. W środku znajduje się obraz Trójcy Świętej z figurą Matki Bożej z Lourdes przyozdobioną wiankiem różnokolorowych różyczek na głowie. Według opiekunki kapliczki pani Lidii Mrugały, każda część różańca została wyrażona innym kolorem różyczek. Tajemnica radosna-niebieskimi, chwalebna-białymi itd. Inna wersja jej powstania związana jest ze starą legendą. Pewnego razu jakaś kobieta grabiąca w lesie ściółkę natknęła się na garnek pełen monet. Pracujący nieopodal drwale, będąc świadkami owego zajścia przekonali, lub „wymagali” na kobiecie oddanie garnka za skromnym wynagrodzeniem. Tak to niezwykle znalezione pieniądze przyczyniły do wybudowania kapliczki. Resztą pieniędzy drwale podzielili się między sobą. Która wersja jest bardziej prawdopodobna? Z pewnością bardziej interesująca jest legenda.

21 Kapliczka Matki Boskiej z Laurdes cz.2
Kapliczka stoi przy kamienicy będącej w czasach hitlerowskich siedzibą komisarycznego urzędu gminnego sołtysa Ryszarda Soricha, który nakazał usunięcie z kapliczki obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Jednak nikt z mieszkańców nie odważył się na to świętokradztwo. Pan Jan Czaja sprzeciwił się nawet temu publicznie. Sołtys Sorich nie dawał jednak za wygraną. Tak bardzo chciał zasłużyć się swoim nazistowskim zwierzchnikom, że planował usunąć kapliczkę. Na szczęście upór i determinacja właściciela posesji, pana Mrozka przy której stała kaplica uniemożliwiły jej likwidację. Część mu i chwała za to.

22 Grób Żołnierzy Nieopodal kapliczki w Kadłubie Wolnym znajduje się grób żołnierzy niemieckich zastrzelonych w Piłocie przez Rosjan w roku. Na tym miejscu mieli być też pochowani wcześniej żołnierze napoleońscy. Na przeciwnej stronie stał duży kamień z piaskowca na wspólnej mogile żołnierzy napoleońskich wracających z wyprawy rosyjskiej w 1813 roku.

23 Krzyż Przy głównej ulicy w Knieji (ulica prowadzi do Grodźca) znajduje się krzyż powstał między 1975 a 1980 rokiem. Opiekują się nim dwie mieszkające obok rodziny. Krzyż, jak na swój wiek, jest bardzo dobrze utrzymany, dzięki staraniom mieszkańców Knieji.

24 Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zębowicach.
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest budowlą w stylu neogotyckim, orientowaną, trójnawową na planie krzyża. Z białymi niemal ścianami kościoła, z ostrołukowymi i okrągłymi oknami kontrastuje dwuspadowy czerwony dach. Na przecięciu się nawy z transeptem umieszczona została sygnaturka, zwieńczona kogutem św. Piotra. Prezbiterium zamknięte pięcioboczne, o sklepieniu gwieździstym wypełnia neogotycki ołtarz główny, pięknie rzeźbiony z pozłotą.Budowa kościoła rozpoczęła się w r. Dzięki zapałowi i ofiarności parafian kościół został ukończony jesienią 1911r. W imieniu księdza biskupa konsekracji dokonał tutejszy proboszcz Ks. Herold. Koszt budowy i wyposażenia wyniósł aż 154 tys. marek, z czego 104 tys. marek przeznaczył na ten cel ksiądz Mikołaj Śmiałek, 20 tys. marek przekazał właściciel Zębowic, książę raciborski Wiktor II Amadeusz, zaś parafia zapożyczyła się w kasie pożyczkowej na kwotę 30 tys. marek. W celu uniknięcia kosztów utrzymania dwóch świątyń, stary, drewniany kościółek, planowano podarować Szemrowicom, ale w końcu w 1925r. sprzedano go do Gliwic.

25 Krzyż w Pruskowie Krzyż postawiony obok przystanku.

26 Krzyż w Pruskowie Krzyż za poległych żołnierzy w czasie pierwszej wojny światowej w lesie za leśniczówką. W tym miejscu zginęli żołnierze.

27 Kaplice i kapliczki naszej gminy
Opracowanie „Kaplice i kapliczki gminy Zębowice” zrealizowane jest w ramach projektu Szkoła z klasą 2.0. Chcemy, by mapa będąca efektem pracy klasy 1gimnzjum pod kierownictwem katechety, była ocaleniem od zapomnienia dziedzictwa historyczno-religijnego naszego terenu. Niech ta praca służy Panu Bogu na chwałę a ludziom na pożytek. Podczas realizacji naszego zadania okazało się, że w naszej gminie jest dużo więcej kapliczek niż udało się nam opracować na obecnym etapie. Dlatego mamy świadomość, że naszą mapę trzeba jeszcze uzupełnić. Postaramy się to zrobić w drugiej edycji projektu. Jeśli możesz nam podpowiedzieć, gdzie jeszcze znajdują się kapliczki które powinniśmy dołączyć do opisu – prosimy o informację na adres:

28 BŁOGOSŁAWIEŃSTWO DLA CIEBIE
„Boże Ojcze, Ty stworzyłeś nas z miłości, a Twoja miłość jest wieczna. Ty nieustannie podnosisz nas do bycia Twoimi dziećmi. Ty dałeś nam Swojego Syna, aby nas zbawił. Niech każdy, kto odwiedzi tę stronę, otrzyma od Ciebie łaskę odnowy swojego człowieczeństwa. Ześlij Swego Ducha, aby przywrócił w każdym z nas Twój obraz w Imię Jezusa. Jezu, Ty jesteś Panem, daj nam swoją miłość, pokój, daj nam radość. Daj nam, Panie, radość w naszych rodzinach, w naszym kraju, w naszych sercach. Utwierdź nas, Jezu, w Twojej miłości, bo Ty jesteś Panem. Jezu, Ty pozostawiłeś nam swojego Ducha, Ducha Świętego. Przyjdź Duchu Święty, daj nam więcej radości. Przyjdź Duchu Święty, chcemy kochać więcej, niż wczoraj. Przyjdź i daj nam mądrość, przynieś nam więcej łaski i pokoju. Duchu Święty, połącz nas z Jezusem, który jest Panem na wieki wieków. Amen.” o. John Bashobora


Pobierz ppt "Gmina Zębowice MAPA BŁOGOSŁAWIEŃSTWO WYJŚCIE Z PANEM BOGIEM"

Podobne prezentacje


Reklamy Google