Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak przygotować internetowy przewodnik po Gdańsku?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak przygotować internetowy przewodnik po Gdańsku?"— Zapis prezentacji:

1 Jak przygotować internetowy przewodnik po Gdańsku?

2 Miasto portowe w Polsce położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego

3 Ulica Długa i Długi Targ tworzące Trakt Królewski należą do najpiękniejszych ulic Gdańska. Biegną prostopadle do Motławy od Złotej Bramy do Zielonej Bramy. Długi Targ w XVI i XVII wieku pełnił rolę giełdy.

4 Złota Brama - budowana była w latach 1612- 1614 przez zaangażowanych przez Radę Miasta architekta Antoniego van Opbergena i budowniczego J. Strakowskiego. Stojące na Bramie figury alegoryczne przedstawiają Pokój, Wolność, Bogactwo i Sławę, Zgodę, Sprawiedliwość

5 Brama Wyżynna - dawniej była głównym wjazdem do miasta. W górnej części bramy znajdują się trzy herby: w środku herb Polski, z prawej strony herb Gdańska, z lewej Prus Królewskich.

6 Jedna z najładniejszych bram miejskich. Dzisiejszą formę przybrała w latach 1564-1568. Została zbudowana z przeznaczeniem na siedzibę władców polskich. Zielona Brama jest dziełem budowniczego Regniera z Amsterdamu.

7 Budowany był od 1379 do 1492 roku. Hełm wieży o wysokości 80 m, stworzony przez mistrza Dirka Danielsa z Zelandii, wieńczy metalowy, złocony posąg króla Zygmunta Augusta. Trzy skrzydła obecnego dziedzińca ukończono w 1593-96 r. Pod koniec XVI wieku na jednym z narożników umieszczono zegar słoneczny z łacińską sentencją "Cieniem są dni nasze "

8 Zwana również arsenałem, to jeden z najokazalszych świeckich budynków renesansowej zabudowy Gdańska.

9 Jest jednym z najpiękniejszych budynków gdańskich. Została wzniesiona dla burmistrza Jana Speymanna. Powstała przed 1609 r., według projektu Abrahama van den Blocke. Legenda głosi, że czasem po korytarzach kamieniczki przechadza się świetlista postać - duch pięknej Judyty Speymann szepczącej: "Czyń sprawiedliwie, nikogo się nie lękaj "

10 Dom Uphagena stoi przy ul. Długiej 12 i jest jedyną w Gdańsku odtworzoną wraz ze swym wystrojem kamienicą mieszczańską. W końcu XV wieku wzniesiono w tym miejscu budynek murowany.

11 Znajduje się nie opodal Ratusza Głównego Miasta. Do najważniejszych zabytków Dworu należy największy piec kaflowy Europy, wysokości 10,64 metrów, składający się z 520 bogato zdobionych kafli.

12 Codziennie o godzinie 13.03 (w sezonie letnim od 1 czerwca do 15 września również o 15.03 i 17.03) ze szczytowego okna kamienicy przylegającej do Dworu Artusa - Nowego Domu Ławy wygląda do przechodniów postać wyobrażająca XVII-wieczną młodą gdańszczankę.

13 Stojąca od 1633 r. przed Dworem Artusa Fontanna Neptuna jest symbolem Gdańska. Inicjatorem jej powstania był burmistrz Gdańska Bartłomiej Schachmann. Postać Neptuna nawiązuje do związków Gdańska z morzem

14 To największy dźwig portowy średniowiecznej Europy, jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Gdańska. Położony nad Motławą, służył do przeładunku towarów i stawiania masztów na statkach. Pełnił zarazem funkcję bramy miejskiej.

15 Zwana koroną miasta Gdańska to Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, największa ceglana, gotycka świątynia w Europie, powstawał 159 lat w kilku etapach w latach 1343-1502. We wnętrzu znajduje się wiele doskonałych dzieł sztuki średniowiecznej i barokowej.

16 Najstarszy kościół parafialny Starego Miasta, określany mianem Matrona Loci (matka kościołów lub matka miasta).

17 Kościół św. Jana w Gdańsku – gotycki kościół położony na Głównym Mieście w Gdańsku, przy ul. Świętojańskiej 50. Jeden z najcenniejszych zabytków miasta.

18 Najstarszy kościół Gdańska, powstały u schyłku XII wieku, a w 1227 r. przekazany przez pomorskiego Księcia Świętopełka zakonowi Dominikanów,

19 Jest niewątpliwie jedną z najpiękniejszych ulic Gdańska. Prowadzi od kościoła Mariackiego do Długiego Pobrzeża, a zamyka ją średniowieczna gotycka Brama Mariacka

20 Kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej, Najświętszej Marii Panny i św. Bernarda został wzniesiony jako świątynia cysterska w XIII w. Po wielkim pożarze w 1350 r. odbudowano go w formach gotyckich i bez większych zmian przetrwał do dziś.

21 Dzisiejszy Park Oliwski im. Adama Mickiewicza powstał w XVIII w. na terenie dawnych ogrodów klasztornych cysterskich mnichów. Spotkać tu można okazy roślin sprowadzonych niemal z całego świata.

22 Majestatyczne trzy krzyże z kotwicami - symbolami nadziei upamiętniają krwawe ofiary strajków robotniczych Grudnia 1970 r

23 Zbudowany ok. poł. wieku XIV na kanale Raduni, był największą inwestycją krzyżacką w Gdańsku. Łączył trzy funkcje: młyna, magazynu i piekarni. Wyposażony był w 18 nasiębiernych kół wodnych o średnicy 5 m., co stanowiło wielkie osiągnięcie techniczne.

24 Pomnik powstał dla upamiętnienia słynnej obrony Poczty Polskiej w Gdańsku, podczas której wielu obrońców Poczty Polskiej poniosło śmierć. To właśnie dla nich Wincenty Kućma zaprojektował pomnik z nierdzewnej blachy.

25 Czołg jest symbolem upamiętniającym dzień, w którym to porucznik Julian Miazga jako dowódca czołgu o numerze bojowym 121, pierwszy pokonał żołnierzy stojących na granicy Gdyni i wdarł się na ich terytoria.

26 Pomnik ten jest upamiętnieniem transportów dzieci żydowskich z Niemiec i innych terenów zajmowanych przez Niemcy do Anglii, której władze zgodziły się przyjąć nieograniczoną liczbę dzieci.

27 Pomnik Obrońców Wybrzeża upamiętnia polskich żołnierzy którzy w 1939 r. na terenie Pomorza stawili czoła przeważającym, świetnie uzbrojonym wojskom hitlerowskim.

28 Monika Zalewska Marta Zawadzka z klasy II D Strony internetowe: http://www.gdansk.pl/tury styka,89,685.html http://www.gdansk.pl/tury styka,89,685.html http://najlepszy- wypoczynek.pl/atrakcje- gdansk,lp,460.html http://najlepszy- wypoczynek.pl/atrakcje- gdansk,lp,460.html http://www.trivago.pl/gda nsk- 86490/wycieczki/miejsce- pamieci/f_172=1 http://www.trivago.pl/gda nsk- 86490/wycieczki/miejsce- pamieci/f_172=1


Pobierz ppt "Jak przygotować internetowy przewodnik po Gdańsku?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google