Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ciekawe miejsca Gdańska !

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ciekawe miejsca Gdańska !"— Zapis prezentacji:

1 Ciekawe miejsca Gdańska !
Jak przygotować internetowy przewodnik po Gdańsku?

2 GDAŃSK Miasto portowe w Polsce położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego

3 DŁUGA Ulica Długa i Długi Targ tworzące Trakt Królewski należą do najpiękniejszych ulic Gdańska. Biegną prostopadle do Motławy od Złotej Bramy do Zielonej Bramy. Długi Targ w XVI i XVII wieku pełnił rolę giełdy.

4 ZŁOTA BRAMA Złota Brama - budowana była w latach przez zaangażowanych przez Radę Miasta architekta Antoniego van Opbergena i budowniczego J. Strakowskiego. Stojące na Bramie figury alegoryczne przedstawiają Pokój, Wolność, Bogactwo i Sławę, Zgodę, Sprawiedliwość

5 BRAMA WYŻYNNA Brama Wyżynna - dawniej była głównym wjazdem do miasta. W górnej części bramy znajdują się trzy herby: w środku herb Polski, z prawej strony herb Gdańska, z lewej Prus Królewskich.

6 ZIELONA BRAMA Jedna z najładniejszych bram miejskich. Dzisiejszą formę przybrała w latach Została zbudowana z przeznaczeniem na siedzibę władców polskich. Zielona Brama jest dziełem budowniczego Regniera z Amsterdamu.

7 RATUSZ Budowany był od 1379 do 1492 roku. Hełm wieży o wysokości 80 m, stworzony przez mistrza Dirka Danielsa z Zelandii, wieńczy metalowy, złocony posąg króla Zygmunta Augusta. Trzy skrzydła obecnego dziedzińca ukończono w r. Pod koniec XVI wieku na jednym z narożników umieszczono zegar słoneczny z łacińską sentencją "Cieniem są dni nasze"

8 ZBROJOWNIA Zwana również arsenałem, to jeden z najokazalszych świeckich budynków renesansowej zabudowy Gdańska.

9 ZŁOTA KAMIENICA Jest jednym z najpiękniejszych budynków gdańskich. Została wzniesiona dla burmistrza Jana Speymanna. Powstała przed 1609 r., według projektu Abrahama van den Blocke. Legenda głosi, że czasem po korytarzach kamieniczki przechadza się świetlista postać - duch pięknej Judyty Speymann szepczącej: "Czyń sprawiedliwie, nikogo się nie lękaj"

10 DOM UPHAGENA Dom Uphagena stoi przy ul. Długiej 12 i jest jedyną w Gdańsku odtworzoną wraz ze swym wystrojem kamienicą mieszczańską. W końcu XV wieku wzniesiono w tym miejscu budynek murowany.

11 DWÓR ARTUSA Znajduje się nie opodal Ratusza Głównego Miasta. Do najważniejszych zabytków Dworu należy największy piec kaflowy Europy, wysokości 10,64 metrów, składający się z 520 bogato zdobionych kafli.

12 PANIENKA Z OKIENKA Codziennie o godzinie (w sezonie letnim od 1 czerwca do 15 września również o i 17.03) ze szczytowego okna kamienicy przylegającej do Dworu Artusa - Nowego Domu Ławy wygląda do przechodniów postać wyobrażająca XVII-wieczną młodą gdańszczankę.

13 NEPTUN Stojąca od 1633 r. przed Dworem Artusa Fontanna Neptuna jest symbolem Gdańska. Inicjatorem jej powstania był burmistrz Gdańska Bartłomiej Schachmann. Postać Neptuna nawiązuje do związków Gdańska z morzem

14 ŻURAW To największy dźwig portowy średniowiecznej Europy, jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Gdańska. Położony nad Motławą, służył do przeładunku towarów i stawiania masztów na statkach. Pełnił zarazem funkcję bramy miejskiej.

15 BAZYLIKA MARIACKA Zwana „koroną miasta Gdańska” to Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, największa ceglana, gotycka świątynia w Europie, powstawał 159 lat w kilku etapach w latach We wnętrzu znajduje się wiele doskonałych dzieł sztuki średniowiecznej i barokowej.

16 KOŚCIÓŁ ŚW. KATARZYNY Najstarszy kościół parafialny Starego Miasta, określany mianem Matrona Loci (matka kościołów lub matka miasta).

17 KOŚCIÓŁ ŚW. JANA Kościół św. Jana w Gdańsku – gotycki kościół położony na Głównym Mieście w Gdańsku, przy ul. Świętojańskiej 50. Jeden z najcenniejszych zabytków miasta.

18 KOŚCIÓŁ ŚW. MIKOŁAJA Najstarszy kościół Gdańska, powstały u schyłku XII wieku, a w 1227 r. przekazany przez pomorskiego Księcia Świętopełka zakonowi Dominikanów,

19 ULICA MARIACKA Jest niewątpliwie jedną z najpiękniejszych ulic Gdańska. Prowadzi od kościoła Mariackiego do Długiego Pobrzeża, a zamyka ją średniowieczna gotycka Brama Mariacka

20 KATEDRA OLIWSKA Kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej, Najświętszej Marii Panny i św. Bernarda został wzniesiony jako świątynia cysterska w XIII w. Po wielkim pożarze w 1350 r. odbudowano go w formach gotyckich i bez większych zmian przetrwał do dziś.

21 PARK OLIWSKI Dzisiejszy Park Oliwski im. Adama Mickiewicza powstał w XVIII w. na terenie dawnych ogrodów klasztornych cysterskich mnichów. Spotkać tu można okazy roślin sprowadzonych niemal z całego świata.

22 POMNIK POLEGŁYCH STOCZNIOWCIÓW
Majestatyczne trzy krzyże z kotwicami - symbolami nadziei upamiętniają krwawe ofiary strajków robotniczych Grudnia 1970 r

23 WIELKI MŁYN Zbudowany ok. poł. wieku XIV na kanale Raduni, był największą inwestycją krzyżacką w Gdańsku. Łączył trzy funkcje: młyna, magazynu i piekarni. Wyposażony był w 18 nasiębiernych kół wodnych o średnicy 5 m., co stanowiło wielkie osiągnięcie techniczne.

24 POMNIK POLEGŁYCH POCZTOWCÓW
Pomnik powstał dla upamiętnienia słynnej obrony Poczty Polskiej w Gdańsku, podczas której wielu obrońców Poczty Polskiej poniosło śmierć. To właśnie dla nich Wincenty Kućma zaprojektował pomnik z nierdzewnej blachy.

25 CZOŁG Czołg jest symbolem upamiętniającym dzień, w którym to porucznik Julian Miazga jako dowódca czołgu o numerze bojowym 121, pierwszy pokonał żołnierzy stojących na granicy Gdyni i wdarł się na ich terytoria.

26 POMMNIK UPAMIĘTNIAJĄCY KINDERTRANSPORTY
Pomnik ten jest upamiętnieniem transportów dzieci żydowskich z Niemiec i innych terenów zajmowanych przez Niemcy do Anglii, której władze zgodziły się przyjąć nieograniczoną liczbę dzieci.

27 WESTERPLATTE Pomnik Obrońców Wybrzeża upamiętnia polskich żołnierzy którzy w 1939 r. na terenie Pomorza stawili czoła przeważającym, świetnie uzbrojonym wojskom hitlerowskim.

28 Autorki i źródła informacji :
Monika Zalewska Marta Zawadzka z klasy II D Strony internetowe:


Pobierz ppt "Ciekawe miejsca Gdańska !"

Podobne prezentacje


Reklamy Google