Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ekologia to nauka badająca wzajemne zależności między organizmami oraz pomiędzy organizmami a ich środowiskiem. Ekologia zajmuje się: organizmem, populacją,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ekologia to nauka badająca wzajemne zależności między organizmami oraz pomiędzy organizmami a ich środowiskiem. Ekologia zajmuje się: organizmem, populacją,"— Zapis prezentacji:

1 Ekologia – hit czy kit ? Od tego co jesz i pijesz zależy to, jak długo żyjesz.

2 Ekologia to nauka badająca wzajemne zależności między organizmami oraz pomiędzy organizmami a ich środowiskiem. Ekologia zajmuje się: organizmem, populacją, gatunkiem oraz biosferą. Nazwę ekologii wprowadził niemiecki biolog Ernest Haeckel w 1869r. pochodzi ona od greckiego oikos co oznacza dom, oraz logos co oznacza słowo, opowieść, nauka. Ekologia jest więc nauką o domu zamieszkanym przez wszystkie żywe organizmy.

3 Jak było do tej pory ?

4 Trzymaj formę ! Od 4 lat w naszej szkole działa projekt ,, Trzymaj formę ” . Jego celem jest uświadomienie młodzieży jak powinna się odżywiać , aby nie narażać swojego organizmu na różne choroby cywilizacyjne. Uczniowie są poddawani badaniom , które dostarczają informacji niezbędnych do ustalenia odpowiedniej diety. Dzięki projektowi zapoznają się z piramidą prawidłowego odżywiania. Przeprowadzany jest również test wydolności fizycznej i uczniowie mogą dowiedzieć się jakie ilości ich energii są zużywane podczas wykonywania różnych czynności .

5 Wolontariat – charytatywnie a jednak ekologicznie
Wolontariusze z naszej szkoły prowadzą wiele akcji charytatywnych. Zbieranie plastikowych zakrętek i baterii może pomóc poprawić komfort życia osób niepełnosprawnych. Spalając tego rodzaju tworzywa narażamy swoje własne zdrowie, ponieważ zatruwamy środowisko będące naszym domem. W trakcie spalania, halogen zawarty w plastiku wydziela chlorek wodoru, który po zetknięciu z wodą, zamienia się w kwas chloro- wodorowy. Podczas spalania wydziela się toksyczny dym, a także kombinacja gazów/kwasów Wolontariat – charytatywnie a jednak ekologicznie

6 Konkursy Szkoła dba również o wiedzę na temat samej ekologii.
,, Wiem więcej ” Konkurs wiedzy o Popradzkim Parku Krajobrazowym Konkursy szkolne organizowane przez nauczycieli PGN Moja natura 2000 Konkursy

7 Dnia klasy 3a,b,c miały dwugodzinne spotkanie z wójtem gminy Nawojowa , na którym głównie poruszany był temat ekologii. Mogliśmy dokładnie dowiedzieć się jak będzie wyglądał wywóz i segregacja śmieci w naszej gminie, po wejściu w życie nowej ustawy. Dzięki tego typu spotkaniom uczniowie mogą uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania oraz dowiedzieć się, co i w jaki sposób zmienia się w naszej gminie, a także wyrażać swoją opinię na ten temat.

8

9

10 Ile posiłków dziennie powinien spożywać uczeń
Ile posiłków dziennie powinien spożywać uczeń? A 3 posiłki (śniadanie, obiad, kolację), B 2 posiłki (obiad, kolację), C 5 posiłków (I śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek, kolację).

11 Ile wody dziennie powinien wypijać każdy człowiek, w postaci płynów
Ile wody dziennie powinien wypijać każdy człowiek, w postaci płynów? A 1 litr, B 0,5 litra, C 2 litry D 3 litry

12 Głównym źródłem białka w pożywieniu mogą być: A masło, miód, jabłko, sałata, chleb B mięso, ryby, fasola, jaja, twarożek, C makaron, ryż, miód, banany

13 Źródłem błonnika w produktach spożywczych są: A biały ryż, ziemniaki, mięso, jaja, B ciemny ryż, kasza, płatki owsiane, fasola, owoce, C ciemny ryż, ser, szynka, jaja.

14 Najwięcej witaminy C znajdziemy w: A natce pietruszki B pomarańczy C cytrynie D pomidorze

15 Co zazwyczaj jadasz na II śniadanie ?

16 Czy urozmaicasz dietę o owoce ?

17 Czy gdyby była taka możliwość kupowałbyś owoce w sklepiku szkolnym ?

18 Jeśli tak, to jakie by były to owoce ?

19 Czy gdybyś miał wybór wolałbyś kupić pepsi czy 100% sok pomarańczowy ?

20 W celu propagowania ekologii i zdrowego odżywiania utworzyłyśmy stronę na Facebook’u, na której każdy może wyrażać swoją opinie oraz proponować działania zmierzające w kierunku poprawy świadomości ekologicznej ludzi w naszej okolicy.

21 Agropromocja Co roku w naszej gminie jest organizowana wystawa rolnicza : AGROPOROMOCJA, czyli największa impreza promocyjno-handlowa tego typu w południowej Polsce i zarazem jedno z najważniejszych i największych przedsięwzięć realizowanych corocznie przez MODR Karniowice. Tematyka Wystawy obejmowała zagadnienia: zwierzęta, przetwórstwo rolno-spożywcze, środki ochrony roślin i nawozy, ogrodnictwo, szkółkarstwo i urządzanie ogrodów, hodowla roślin i nasiennictwo, ochrona środowiska, rolnictwo ekologiczne, żywność ekologiczna, agroturystyka, doradztwo rolnicze i wydawnictwa, produkty regionalne i tradycyjne, rzemiosło i rękodzieło ludowe, budownictwo wiejskie, usługi bankowe i ubezpieczeniowe, oraz inne usługi związane z rolnictwem.

22 Sprawiedliwy Handel to zorganizowany ruch społeczny, który wykorzystuje podejście rynkowe aby poprawiać sytuację mieszkańców krajów rozwijających się oraz promować zrównoważony rozwój. Słysząc o tym rodzi się pytanie: Czy w naszej okolicy dostępne są produkty ,,sprawiedliwego handlu’’ ? Sprawiedliwy handel


Pobierz ppt "Ekologia to nauka badająca wzajemne zależności między organizmami oraz pomiędzy organizmami a ich środowiskiem. Ekologia zajmuje się: organizmem, populacją,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google