Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ekologia – hit czy kit ? Od tego co jesz i pijesz zale ż y to, jak d ł ugo ż yjesz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ekologia – hit czy kit ? Od tego co jesz i pijesz zale ż y to, jak d ł ugo ż yjesz."— Zapis prezentacji:

1 Ekologia – hit czy kit ? Od tego co jesz i pijesz zale ż y to, jak d ł ugo ż yjesz.

2 Ekologia to nauka badająca wzajemne zależności między organizmami oraz pomiędzy organizmami a ich środowiskiem. Ekologia zajmuje się: organizmem, populacją, gatunkiem oraz biosferą. Nazwę ekologii wprowadził niemiecki biolog Ernest Haeckel w 1869r. pochodzi ona od greckiego oikos co oznacza dom, oraz logos co oznacza słowo, opowieść, nauka. Ekologia jest więc nauką o domu zamieszkanym przez wszystkie żywe organizmy.

3 Jak było do tej pory ?

4 Trzymaj formę ! Od 4 lat w naszej szkole działa projekt,, Trzymaj formę. Jego celem jest uświadomienie młodzieży jak powinna się odżywiać, aby nie narażać swojego organizmu na różne choroby cywilizacyjne. Uczniowie są poddawani badaniom, które dostarczają informacji niezbędnych do ustalenia odpowiedniej diety. Dzięki projektowi zapoznają się z piramidą prawidłowego odżywiania. Przeprowadzany jest również test wydolności fizycznej i uczniowie mogą dowiedzieć się jakie ilości ich energii są zużywane podczas wykonywania różnych czynności.

5 Wolontariat – charytatywnie a jednak ekologicznie Wolontariusze z naszej szkoły prowadzą wiele akcji charytatywnych. Zbieranie plastikowych zakrętek i baterii może pomóc poprawić komfort życia osób niepełnosprawnych. Spalając tego rodzaju tworzywa narażamy swoje własne zdrowie, ponieważ zatruwamy środowisko będące naszym domem. W trakcie spalania, halogen zawarty w plastiku wydziela chlorek wodoru, który po zetknięciu z wodą, zamienia się w kwas chloro- wodorowy. Podczas spalania wydziela się toksyczny dym, a także kombinacja gazów/kwasów

6 Konkursy Szkoła dba również o wiedzę na temat samej ekologii.,, Wiem więcej Konkurs wiedzy o Popradzkim Parku Krajobrazowym Konkursy szkolne organizowane przez nauczycieli PGN Moja natura 2000

7 Dnia 13.03.2013 klasy 3a,b,c miały dwugodzinne spotkanie z wójtem gminy Nawojowa, na którym głównie poruszany był temat ekologii. Mogliśmy dokładnie dowiedzieć się jak będzie wyglądał wywóz i segregacja śmieci w naszej gminie, po wejściu w życie nowej ustawy. Dzięki tego typu spotkaniom uczniowie mogą uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania oraz dowiedzieć się, co i w jaki sposób zmienia się w naszej gminie, a także wyrażać swoją opinię na ten temat.

8

9

10 Ile posiłków dziennie powinien spożywać uczeń? A 3 posiłki (śniadanie, obiad, kolację), B 2 posiłki (obiad, kolację), C 5 posiłków (I śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek, kolację).

11 Ile wody dziennie powinien wypijać każdy człowiek, w postaci płynów? A 1 litr, B 0,5 litra, C 2 litry D 3 litry

12 Głównym źródłem białka w pożywieniu mogą być: A masło, miód, jabłko, sałata, chleb B mięso, ryby, fasola, jaja, twarożek, C makaron, ryż, miód, banany

13 Źródłem błonnika w produktach spożywczych są: A biały ryż, ziemniaki, mięso, jaja, B ciemny ryż, kasza, płatki owsiane, fasola, owoce, C ciemny ryż, ser, szynka, jaja.

14 Najwięcej witaminy C znajdziemy w: A natce pietruszki B pomarańczy C cytrynie D pomidorze

15 Co zazwyczaj jadasz na II śniadanie ?

16 Czy urozmaicasz dietę o owoce ?

17 Czy gdyby była taka możliwość kupowałbyś owoce w sklepiku szkolnym ?

18 Jeśli tak, to jakie by były to owoce ?

19 Czy gdybyś miał wybór wolałbyś kupić pepsi czy 100% sok pomarańczowy ?

20 W celu propagowania ekologii i zdrowego odżywiania utworzyłyśmy stronę na Facebooku, na której każdy może wyrażać swoją opinie oraz proponować działania zmierzające w kierunku poprawy świadomości ekologicznej ludzi w naszej okolicy.

21 Agropromocja Co roku w naszej gminie jest organizowana wystawa rolnicza : AGROPOROMOCJA, czyli największa impreza promocyjno-handlowa tego typu w południowej Polsce i zarazem jedno z najważniejszych i największych przedsięwzięć realizowanych corocznie przez MODR Karniowice. Tematyka Wystawy obejmowała zagadnienia: zwierzęta, przetwórstwo rolno-spożywcze, środki ochrony roślin i nawozy, ogrodnictwo, szkółkarstwo i urządzanie ogrodów, hodowla roślin i nasiennictwo, ochrona środowiska, rolnictwo ekologiczne, żywność ekologiczna, agroturystyka, doradztwo rolnicze i wydawnictwa, produkty regionalne i tradycyjne, rzemiosło i rękodzieło ludowe, budownictwo wiejskie, usługi bankowe i ubezpieczeniowe, oraz inne usługi związane z rolnictwem.

22 Sprawiedliwy handel Sprawiedliwy Handel to zorganizowany ruch społeczny, który wykorzystuje podejście rynkowe aby poprawiać sytuację mieszkańców krajów rozwijających się oraz promować zrównoważony rozwój. Słysząc o tym rodzi się pytanie: Czy w naszej okolicy dostępne są produkty,,sprawiedliwego handlu ?


Pobierz ppt "Ekologia – hit czy kit ? Od tego co jesz i pijesz zale ż y to, jak d ł ugo ż yjesz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google