Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czechy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czechy."— Zapis prezentacji:

1 Czechy

2 Historia Republika Czeska jest samodzielnym państwem od 1 stycznia 1993 roku, kiedy to nastąpił rozpad Czechosłowacji.Jej terytorium leży w większości na obszarach wyżynnych i górskich, nie ma dostępu do morza. Po długiej, sięgającej 9 wieku historii pozostały w Czechach liczne zabytki, które znajdują się nie tylko w Pradze, ale są rozsiane po całym kraju. Jednym z przykładów jest Cesky Krumlov – najładniejsze czeskie miasteczko, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

3 Flaga Czech Tradycyjnymi barwami Czech, pochodzącymi od herbu są niebieski,czerwony i biały.

4 Herb  Herb Republiki Czeskiej podzielony jest na cztery pola. W pierwszym i czwartym występuje srebrny dwuogoniasty lew w koronie – symbol Czech , w drugim niebieskim orzeł w srebrno-czerwoną szachownicę, a w trzecim na złotym tle czarny orzeł ze srebrnym półksiężycem.

5 Godło Na godle przedstawiony jest srebrny dwuogoniasty lew w koronie na czerwonym tle.

6 Kde domov můj, kde domov můj
Kde domov můj, kde domov můj? Voda hučí po lučinách, bory šumí po skalinách, v sadě skví se jara květ, zemský ráj to na pohled! A to je ta krásná země, země česká, domov můj, země česká, domov můj! Kde domov můj, kde domov můj? V kraji znáš-li Bohu milém, duše útlé v těle čilém, mysl jasnou, vznik a zdar a tu sílu vzdoru zmar? To je Čechů slavné plémě, mezi Čechy domov můj, mezi Čechy domov můj! Gdzie jest mój dom, gdzie jest mój dom? Woda huczy wśród łąk, bory szumią pośród skał, w sadzie pyszni się wiosenny kwiat, widać że to ziemski raj! Oto jest ta piękna ziemia, ziemia czeska - mój dom, ziemia czeska - mój dom! Gdzie jest mój dom, gdzie jest mój dom? Czy znasz w ziemi, miłej Bogu, Wrażliwe dusze w zdrowych ciałach, Umysł jasny, powstanie i pomyślność, I siłę tę, zgubę przeciwności? Oto Czechów sławne plemię, Pośród Czechów jest mój dom, Pośród Czechów jest mój dom. Hymn Gdzie mój dom Kde domov můj

7 Strój ludowy Tak wygląda strój ludowy w Czechach.

8 Stolica Stolicą Czech jest Praga.
  Praga -stolica i największe miasto Republiki Czeskiej , położone w środkowej części kraju, nad  Wełtawą . Jest miastem wydzielonym na  prawach kraju będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.Według tradycji oryginalna czeska nazwa miasta praha pochodzi od czeskiego słowa prah-próg i jest związana z księżniczką Libuszą.

9 Flaga i herb Pragi Flaga Pragi Herb Pragi

10 Pieniądze W Czechach do 2013 roku dysponuje euro.

11 Kultura Kultura Czeska znana jest na całym świecie ze swoich osiągnięć filmowych. Kino czeskie cieszy się ogromny uznaniem wśród światowych krytyków i filmoznawców. Międzynarodową gwiazdą jest czeski reżyser Milos Forman, który jest twórcą największych dzieł kina: „Amadeusz”, „Lot nad kukułczym gniazdem” (5 Oscarów) oraz „Skandalista Larry Flint”. Współcześnie kino czeskie znane jest z charakterystycznych komedii, które przesycone są absurdalnym humorem. Jednym z symbolicznych postaci reprezentujących Czechów na arenie międzynarodowej jest wojak Szwejk. W Polsce nie ma osoby, która nie słyszałaby o perypetiach tego bohatera.

12 Tradycyjne potrawy Buchty, knedliczki, kutia, gulasz z knedlikiem oraz pierogi z gryką i grzybami to najbardziej znane czeskie dania. Kuchnia czeska to przede wszystkim wieprzowina, ziemniaki i chleb.

13 Prezydent ur. 19 czerwca 1941 w Pradze czeski polityk .
Václav Klaus  ur. 19 czerwca 1941 w Pradze czeski polityk .  Premier (1992–1997) i prezydent Republiki Czeskiej od Wykształcenie W 1963 ukończył studia na Wydziale Handlu Zagranicznego (obecnie: Uniwersytet Ekonomiczny) w Pradze, później studiował we Włoszech i w USA. W latach 1971–1986 pracował na różnych stanowiskach w Czechosłowackiej Akademii Nauk i Banku Narodowym.

14 Zabytki Do najpiękniejszych zabytków kraju zaliczana jest gotycka katedra w Kutnej Horze. W Czechach znajduje się wiele warowni, które często zachowały się w dobrym stanie, jak widoczny na zdjęciu zamek Hluboka.

15 Płynące rzeki Bila Odra Łeba
Przez Czechy płyną rzeki Bila, Odra i Łeba.


Pobierz ppt "Czechy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google