Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia Republika Czeska jest samodzielnym państwem od 1 stycznia 1993 roku, kiedy to nastąpił rozpad Czechosłowacji.Jej terytorium leży w większości.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia Republika Czeska jest samodzielnym państwem od 1 stycznia 1993 roku, kiedy to nastąpił rozpad Czechosłowacji.Jej terytorium leży w większości."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Historia Republika Czeska jest samodzielnym państwem od 1 stycznia 1993 roku, kiedy to nastąpił rozpad Czechosłowacji.Jej terytorium leży w większości na obszarach wyżynnych i górskich, nie ma dostępu do morza. Po długiej, sięgającej 9 wieku historii pozostały w Czechach liczne zabytki, które znajdują się nie tylko w Pradze, ale są rozsiane po całym kraju. Jednym z przykładów jest Cesky Krumlov – najładniejsze czeskie miasteczko, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

4 Flaga Czech Tradycyjnymi barwami Czech, pochodzącymi od herbu są niebieski,czerwony i biały.

5 Herb Herb Republiki Czeskiej podzielony jest na cztery pola. W pierwszym i czwartym występuje srebrny dwuogoniasty lew w koronie – symbol Czech, w drugim niebieskim orzeł w srebrno-czerwoną szachownicę, a w trzecim na złotym tle czarny orzeł ze srebrnym półksiężycem.

6 Godło Na godle przedstawiony jest srebrny dwuogoniasty lew w koronie na czerwonym tle.

7 Hymn Kde domov můj, kde domov můj? Voda hučí po lučinách, bory šumí po skalinách, v sadě skví se jara květ, zemský ráj to na pohled! A to je ta krásná země, země česká, domov můj, země česká, domov můj! Kde domov můj, kde domov můj? V kraji znáš-li Bohu milém, duše útlé v těle čilém, mysl jasnou, vznik a zdar a tu sílu vzdoru zmar? To je Čechů slavné plémě, mezi Čechy domov můj, mezi Čechy domov můj ! Gdzie jest mój dom, gdzie jest mój dom? Woda huczy wśród łąk, bory szumią pośród skał, w sadzie pyszni się wiosenny kwiat, widać że to ziemski raj! Oto jest ta piękna ziemia, ziemia czeska - mój dom, ziemia czeska - mój dom! Gdzie jest mój dom, gdzie jest mój dom? Czy znasz w ziemi, miłej Bogu, Wrażliwe dusze w zdrowych ciałach, Umysł jasny, powstanie i pomyślność, I siłę tę, zgubę przeciwności? Oto Czechów sławne plemię, Pośród Czechów jest mój dom, Pośród Czechów jest mój dom. Kde domov můj Gdzie mój dom

8 Strój ludowy Tak wygląda strój ludowy w Czechach.

9 Stolica Stolicą Czech jest Praga. Praga -stolica i największe miasto Republiki Czeskiej, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.Według tradycji oryginalna czeska nazwa miasta praha pochodzi od czeskiego słowa prah-próg i jest związana z księżniczką Libuszą.

10 Flaga i herb Pragi Flaga Pragi Herb Pragi

11 Pieniądze W Czechach do 2013 roku dysponuje euro.

12 Kultura Kultura Czeska znana jest na całym świecie ze swoich osiągnięć filmowych. Kino czeskie cieszy się ogromny uznaniem wśród światowych krytyków i filmoznawców. Międzynarodową gwiazdą jest czeski reżyser Milos Forman, który jest twórcą największych dzieł kina: Amadeusz, Lot nad kukułczym gniazdem (5 Oscarów) oraz Skandalista Larry Flint. Współcześnie kino czeskie znane jest z charakterystycznych komedii, które przesycone są absurdalnym humorem. Jednym z symbolicznych postaci reprezentujących Czechów na arenie międzynarodowej jest wojak Szwejk. W Polsce nie ma osoby, która nie słyszałaby o perypetiach tego bohatera.

13 Tradycyjne potrawy Buchty, knedliczki, kutia, gulasz z knedlikiem oraz pierogi z gryką i grzybami to najbardziej znane czeskie dania. Kuchnia czeska to przede wszystkim wieprzowina, ziemniaki i chleb.

14 Prezydent Václav Klaus ur. 19 czerwca 1941 w Pradze czeski polityk. Premier (1992–1997) i prezydent Republiki Czeskiej od Wykształcenie W 1963 ukończył studia na Wydziale Handlu Zagranicznego (obecnie: Uniwersytet Ekonomiczny) w Pradze, później studiował we Włoszech i w USA. W latach 1971–1986 pracował na różnych stanowiskach w Czechosłowackiej Akademii Nauk i Banku Narodowym.

15 Zabytki Do najpiękniejszych zabytków kraju zaliczana jest gotycka katedra w Kutnej Horze. W Czechach znajduje się wiele warowni, które często zachowały się w dobrym stanie, jak widoczny na zdjęciu zamek Hluboka.

16 Płynące rzeki Przez Czechy płyną rzeki Bila, Odra i Łeba.


Pobierz ppt "Historia Republika Czeska jest samodzielnym państwem od 1 stycznia 1993 roku, kiedy to nastąpił rozpad Czechosłowacji.Jej terytorium leży w większości."

Podobne prezentacje


Reklamy Google